משבר הקורונה:
הנשק הסודי של ירושלים

אריה קינג מסביר מהו הנשק הסודי בהתמודדות עם הקורונה, מתנגד לסגירת שכונות בעיר, ומעריך שלא נראה השתוללות של הנגיף במזרח העיר.

חזקי ברוך , י"א בניסן תש"פ

מחזיק תיק המנהלים הקהילתיים בעיריית ירושלים, אריה קינג, טען היום (ראשון) בראיון לערוץ 7 כי "מצבה של ירושלים וההתמודדות של העיר עם נגיף הקורונה טובים, ואפילו טובים מאוד".

"אומנם יש מספר רב של חולים שעומד כעת על 1,100 חולים אבל באופן יחסי למספר האוכלוסייה של ירושלים שעומד על 930 אלף נפש ויחס הנדבקים לנפש יחסית לערים אחרות בארץ ולמדינות אחרות - המצב טוב", הוסיף.

"ירושלים פתחה 2 מתחמי דרייב אין לבדיקת קורונה. אחד במערב העיר ואחד במזרח העיר שנגישים לכלל האוכלוסייה בירושלים", ציין קינג, "צריך לזכור שמספר הנבדקים בירושלים הוא גם הגדול ביותר בארץ ולכן גם מספר החולים גדול יותר. ככל שנבדקים יותר כך מגלים יותר ואנחנו מקבלים תמונה יותר מלאה. הבעיה שיש לנו בעיר היא שהתושבים שגרים מסביב ירושלים כמו יהודה ושומרון, מעלה אדומים, מטה יהודה ומבשרת ציון מאושפזים בבית החולים בירושלים, וחולי הקורונה מאוכלסים בבתי המלון בירושלים ולכן יש לנו חוסר במיטות לנפש. כרגע יש שני בתי מלון אחד למגזר הכללי ואחד המגזר החרדי ועכשיו עובדים על עוד מלון במזרח ירושלים שיוכל לתת מענה לעוד חולי קורונה".

בהמשך הזכיר קינג את מה שכינה 'הנשק הסודי של ירושלים', המתנדבים. "יש בירושלים את מספר המתנדבים הגדול ביותר בארץ כמו כל הערים בישראל יחד. המתנדבים הם הנשק הסודי של העיר ירושלים בהתמודדות עם נגיף הקורונה. כמחזיק תיק המנהלים הקהילתיים באים אלינו מכל רחבי הארץ כדי ללמוד מאתנו איך לנהל את המלחמה בקורונה ואיך אנחנו מצליחים להגיע לכל קשיש ולכל האנשים בסיכון ולתת להם מענה מבלי שאנחנו מפיצים את הנגיף. לירושלים יש במה להתגאות בסיירת של המתנדבים. בלעדי המתנדבים העירייה לא הייתה יכולה להתמודד עם נגיף הקורנה".

קינג מתייחס גם לאפשרות של סגירת השכונות החרדיות בירושלים, "עמדת העיר והנהלת מועצת העיר היא שלכולם ברור שאנחנו לא רוצים ששום שכונה תיסגר. יש בירושלים כרגע כ-500 חיילים ויחד עם המנהלים הקהילתיים ואגפי העירייה אנחנו נותנים סיוע לשכונות בכל העיר. המטרה שלנו זה למנוע את הצעד הדרסטי והקשה ביותר של סגירת שכונה בירושלים. 99 אחוז מהשכונות הבינו את המסר מספר החולים רחוק מאוד ואין מקום להשוואה לעיר בני ברק. המדינה מבינה שעיריית ירושלים וכוחות המתנדבים מסוגלים לתת מענה ולכן אין מקום לסגר. כולם מבינים את החומרה של נגיף הקורונה ורק קומץ קטן מאוד שהוא על גבול הזוי לא ממושמע ולא מקשיב לא למשרד הבריאות ולא לגדולי ישראל".

הקומץ הקטן הזה לא יכול לפגוע בכלל האוכלוסייה?

"אין כאן אפילו אחוז מכלל תושבי ירושלים. מדובר על כמה מאות בודדים שגם הציבור החרדי מוקיע אותם מתוכו. המקרה הבלתי נתפס אמש של חובש של מד"א שמגיע לטפל ותוקפים את צוות הרפואה זה אירוע חמור. מדובר בחולי נפש והמשטרה צריכה לטפל בהם ביד קשה ולעצור אותם ואולי להפעיל נגדם סגר קיצוני".

מה המצב של אוכלוסיית מזרח העיר?

"המצב די מוזר. מצד אחד מספר החולים והנדבקים קטן ביחס לאוכלוסייה. יש רק כמה עשרות בכל מזרח ירושלים שחולים בקורונה. על פי הערכות המספרים נמוכים בטענה שתושבי מזרח העיר לא מגיעים לקופות החולים ולבית החולים ונשארים בביתם ולכן יש חשש דגירה של הנגיף והתפשטות של הנגיף. אני לא כל כך מבין את החשש הזה ולא מקבל את הניתוח הזה. מתוך היכרותי את אוכלוסיית מזרח ירושלים אם היה אזור נגוע היינו יודעים מיד דרך הקופות החולים או בתי החולים על התפרצות המגפה. כל עוד זה לא קורה התופעה לא קיימת, ואני מקווה שאני צודק ושאותם גורמים טועים".

קינג קורא לצה"ל ולמשטרה לנצל את ההזדמנות ליצירת נוכחות משמעותית במזרח העיר, "אנחנו נמצאים בהזדמנות כמעט חד פעמית של מדינת ישראל לקבל את הלגיטימציה והכרה במזרח ירושלים כמו שלא היה מאז ששוחררה בעיר. אני מצפה מפיקוד העורף, צה"ל והמשטרה להיכנס עם מדים למזרח העיר ולאכוף את הסדר ולטפל בנזקקים ובאוכלוסיות החלשות. ההנהגה של מזרח ירושלים רוצה לקבל טיפול שווה כפי שמקבלים במערב העיר. למהלך כזה תהיה השפעה חיובית בטווח הרחוק וירידה בעוצמת הדה לגיטימציה והתנגדות לריבונות של ישראל במזרח ירושלים. תושבי מזרח העיר יראו שהם מקבלים טיפול יותר טוב מאחיהם ברשות הפלסטינית ויזכרו תמיד את מי עזר להם בשעת צרה ובשעה שמגפה פושטת על העולם".