משבר הקורונה: חניכי בני עקיבא נרתמים

חלוקת מזון למשפחות נזקקות, מיזם קשר אישי עם אוכלוסיית הגיל השלישי, קניות וסיוע לקשישים הם רק חלק מהמיזמים שמפעילים החניכים.

ערוץ 7 , י"א בניסן תש"פ

מתנדבים בצל הקורונה
מתנדבים בצל הקורונה
צילום: דוברות

מאז פרץ משבר הקורונה פועלים חניכי בני עקיבא ובוגרי התנועה בכל רחבי הארץ בהתנדבות ארצית רחבה במגוון פעילויות למען אוכלוסיות הזקוקות לכך.

כעת, לקראת חג הפסח- הפעילות עולה מדרגה ומתעצמת כאשר בכל הארץ החניכים פועלים במגוון יוזמות – הן מקומיות, ןהן מחוזיות והן ארציות.

בין היתר, מתנדבים החניכים בשורת גמ"חים מקומיים, מסייעים באיסוף מזון, אריזתו וחלוקתו למשפחות הזקוקות לכך לקראת חג הפסח. כך לדוגמא- גמ"ח בסניף ראשון לציון המופעל ע"י השמיניסטים של הסניף חילק בסוף השבוע האחרון סלי מזון לקראת החג למשפחות בעיר. זאת כמובן כאשר הם מצוידים במסכות, כפפות ומקפידים על הוראות משרד הבריאות.

במקומות בהם הביקוש היה גדול ולא ניתן היה לקנות מוצרים בהיקפים גדולים למשפחות- החליטו השנה לחלק למשפחות תווי קניה לחג. כך עשו בגמ"ח דביר המופעל ע"י סניף כפר גנים בפתח תקווה- החניכים אספו תרומות ממשפחות שנרתמו לכך וחילקו מאות תווי קניה למזון למשפחות בעיר.

גם הפעילות למען אוכלוסיית הקשישים מתעצמת וגדלה בימים אלו לקראת החג. החניכים פועלים בשלל יוזמות על מנת לשמח את אוכלוסיית הגיל השלישי, לדאוג למחסורם כפי הצורך ולנסות, ולו במעט, להפיג את בדידותם בימים אלה.

לדוגמא- מספר המתנדבים במיזם "מתקשרים" במחוז ירושלים ממשיך לעלות והוא התרחב למקומות שונים ברחבי האר. במסגרתו כיום מאות חניכי התנועה משוחחים באופן קבוע עם קשיש או קשישה מאזור מגוריהם לשיחה מלב אל לב, לבחינת צרכיהם וסיוע במידת הצורך. בנוסף, החניכים מקשיבים לסיפור חייו של הקשיש כשבסופו של המשבר צפוי להיות מופק ספר עם סיפורי חייהם של המשתתפים במיזם.

הפעילות מתבטאת גם בסיוע בשטח- כך לדוגמא בסניף כוכב יאיר-צור יגאל , יצאו חברי חבריא ב' (כיתות י׳-י״ב) בעזרה בקניות לאנשים מבוגרים שהיציאה מהבית מסוכנת עבורם. כל זוג מתנדבים קיבל רשימת קניות, קונה בסופר את מה שצריך , מגיע לביתם של האנשים ומניח בפתח הבית.

בסניף זה החליטו אף להתגייס למען חיילי צה"ל המשרתים באחד היישובים ביהודה ושומרון ואינם צפויים בקרוב לצאת לביתם עקב המשבר. צוות נחשון ביישוב פרסם קריאה לאיסוף מוצרי מזון, חטיפים, ממתקים ושתייה כשרים לפסח. התהליך כולו מתבצע טלפונית וללא מגע וקרבה. אנשים המעוניינים לתרום שולחים הודעה למספר שפורסם ובו רושמים את כתובת ביתם ומשאירים את התרומה תלויה בשקית על שער הבית. הצוות ומחלקת הנוער עוברים בין הבתים, אוספים את המוצרים והמכתבים, אורזים ושולחים לחיילים.

אלו מצטרפים לפעילות של אגף ההגשמה בתנועה המפעיל מוקד סיוע לכל מי שזקוק לכך ומנסה לסייע בכל דרך אפשרית. בנוסף, חברי כפרי הסטודנטים של התנועה, הקהילות השונות ובוגריה פועלים גם הם בכל רחבי הארץ בשורה של יוזמות ומערכי סיוע – בין היתר גם בפעילות עם ילדי הצוותים הרפואיים בבתי החולים שעובדים מסביב לשעון במחלקות השונות במלחמה נגד הנגיף.