משרד הבריאות או משרד הביטחון?

פרופ' אלדד, קצין רפואה ראשי לשעבר: גם ההיגיון וגם הנהלים שהוכנו ותורגלו מחייבים: מערכת חירום צריכה להתנהל תחת משרד הביטחון.

שמעון כהן , י"ב בניסן תש"פ

פרופ' אלדד
פרופ' אלדד
פלאש 90

פרופ' אריה אלדד, מתייחס להתנהלות מערכת הבריאות בהיבטיה הארגוניים והאחרים בימים אלה של התמודדות עם נגיף הקורונה.

בראיון לערוץ 7 טוען אלדד כי נהלים רבים שכבר כתובים מראש ואף תורגלו בעבר אינם מיושמים בשל התנהלות לקויה אך טבעית אצל בני אדם באשר הם בני אדם.

לדבריו, "במערכת יש בתי חולים מצוינים, קופות חולים שמתפקדות בסדר גמור, יש מומחים ומדענים מצוינים, אבל כושר הביצוע לקוי ביותר. היא לא יודעת להתמודד בפני אסון המוני, אלא אם כן זה פיגוע ואז מפנים את הפצועים לבתי חולים ובזה מתורגלים, אבל אם חלילה הייתה מתחוללת רעידת אדמה עם אלפי נפגעים בבת אחת היו מעבירים את הפיקוד והשליטה לצבא ולמערכת הביטחון. זה גם כתוב כחלק מלקחי המלחמות בישראל. הוקמו גופים מיוחדים לצורך איסוף מודיעין, שליטה, בקרה וביצוע לא רק של מערכת הבריאות אלא גם של המשק והתחבורה והחקלאות ומדינת ישראל נמנעת מהפעיל את הגופים שהיא הקימה כלקחי מלחמות".

"הלקחים כתובים, הגופים הוקמו", ציין אלדד. "הושקעו מאות מיליונים בהקמה ובתרגול, אבל לכאורה ממשלת ישראל מתפקדת כמו בכל יום ומערכת הבריאות ממשיכה ומגיעה לכמה נקודות אי ספיקה כמו בבני ברק והטיפול בבתי אבות, אבל אלה רק קצוות הקרחון שבולטים מעט מעל המים. מזמן היה צריך להעביר את הטיפול והארגון של ההתעסקות עם מגפת הקורונה למערכת הביטחון כשמערכת הבריאות היא הגוף המקצועי".

פרופ' אלדד מבהיר ומדגיש כי משרד הבריאות עושה את מה שהוא עושה באופן נכון והמדיניות הרפואית שהוא קבע בהרבה תחומים היא מצוינת ויש לה חלק בכך שהצלחנו להגביל את ממדי המגפה בארץ. "הם באמת ראויים לכל השבחים אבל הם לא בנויים להתעסקות עם התחומים האחרים ולא יכולים לעשות את זה וחבל שדברים מתגלגלים לפתחם בלי שמישהו יבוא ויבצע את מה שכתוב בנהלים של המדינה למקרה של אסון המוני".

מציאות זו של שני משרדים המנהלים את המערכה מובילה למאבקים על סמכויות, על מציאות בה שניים עוסקים באותה צלחת או לנושאים שנופלים בין הכיסאות. "הכול קורה מכיוון שלא עובדים לפי הפרוטוקול הנוהל והשכל הישר. הרי אם זה היה קורה במלחמה איש לא היה אומר שמשרד הבריאות ינהל את הכול אלא שפיקוד העורף יעשה זאת כי לשם כך הקמנו אותו, אבל בעוד מלחמה מתחילה ברגע חד וברור וכך גם רעידת אדמה, מגפה מתפתחת לאט לאט וההחלטות מתקבלות תוך כדי תנועה ובכל רגע אמרו האם זה כבר אסון לאומי וכבר מדובר בקטסטרופה שמשרד הבריאות לא יכול להתמודד איתה לבדו, אבל גם משרד הבריאות לא הפעיל את הכלים לשעת חירום שהוא עצמו הקים".

"ישבתי כקצין רפואה ראשי ברשות העליונה לאישפוז בשעת חירום. זה גוף שהמדינה הקימה כדי לטפל בקטסטרופה כזו ומשרד הבריאות לא מפעיל אותה. יש צוות טיפול במגפות שאמורים לשלוט באירוע כזה", אומר אלדד וכשהוא נשאל אם הגורם לכך שהדברים לא מטופלים כפי שנקבע מראש היא פוליטית הוא אומר שזו גם סיבה אך לא הסיבה המרכזית. "אני חושב שזה נובע מכך שאנשים הם בסך הכול בני אדם", הוא אומר ומסביר:

"לכן זה רשום מראש. בתקווה שכשקורה משהו פותחים את ספר הנהלים ועושים את מה שחשבו שנכון לעשות בשעה שזה היה תיאורטי לגמרי. כאן זה הפך לעניין אישי, אמרתי כך לפני שבוע, אומרים שהייתי צריך להגיד אחרת, אנשים מתבצרים בעמדותיהם, כן לעשות את כל הבדיקות או לא וכו' וכו'. זה מתחיל להיות דייסה של הכנות לוועדת חקירה והתעסקות פוליטית וכל אחד עסוק בביצור עמדתו ומעשיו וגם כדי שלא ייכנס מישהו אחר שיגיד 'מי אמר לעשות כך וכך. זה צריך להיות ההיפך' ואנשים בגלל החשש הזה מוכנים פחות להעביר סמכויות". פרופ' אלדד מדגיש כי כל ההתנהלות הזו היא טבעית וצפויה.

באשר למחלוקת בין אנשי רפואה בכירים בדבר השיתוק שאחז במערכות בעקבות הנגיף והטענה שלפיה מדובר בשפעת שתחלוף אך הפגיעה במשק, בחקלאות ובענפים אחרים תישאר לאורך זמן, אומר פרופ' אלדד: "אין ספק שעד כה התוצאות של הטיפול במגפה קשות מהמגפה עצמה. הנזקים שהאנושות סופגת ותספוג כתוצאה מהתגובה למחלה יביאו למותם מרעב של עשרות מיליונים בגלל התמוטטות שווקים וכלכלות. למשל, לא יוכלו לשלוח גרעינים לארצות רבות באפריקה".

לזאת מוסיף אלדד ואומר כי "במקרו זה דומה מאוד למה שקורה בגוף האדם. יותר ויותר אנחנו שומעים שלא הווירוס הוא מחולל הנזק אלא התגובה החיסונית לנגיף. משתחררים חומרים שמייצרים שמחוללים תגובה ריאתית קשה וכו'. כלומר הרבה פעמים התגובה, שהיא נורמאלית ובריאה, היא מזיקה יותר מאשר מספר המתים במגיפה. התחושה היא שיש אכן מגפה שהתגובה האנושי לה היא לא בלתי מוצדקת, כי אנחנו לא יודעים מהו הווירוס ואין חיסון ותרופות יעילות ולכן המערכות הרפואיות והמדינתיות מגיבות כך".