אין אחדות באופק
המחלוקות: מינוי שופטים והחלת ריבונות

בני גנץ מסרב לדרישה של הליכוד לקבל מעורבות גדולה יותר בוועדה למינוי שופטים ולהחיל ריבונות ביו"ש ובבקעה לאחר הקמת הממשלה.

ערוץ 7 , י"ב בניסן תש"פ

בני גנץ
בני גנץ
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המשא ומתן הקואליציוני בין בנימין נתניהו לבני גנץ נקלע לקשיים, ועל אף הפגישה הטובה בין ראש הממשלה ליו"ר כחול לבן ביום שישי האחרון, ייתכן שהמגעים יסתיימו בפיצוץ.

צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות חשים שהגיעו למשבר אמיתי ולא מלאכותי שנועד לקצור רווחים ולהפעיל לחץ על הצד השני.

לפי שעה, בני גנץ מסרב לדרישת ראש הממשלה להחיל ריבונות ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן מיד לאחר הקמת הממשלה ועוד לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב.

בכחול לבן גם לא מוכנים להסכים לדרישה של הליכוד לקבל וטו על מינוי שופטי העליון בוועדה לבחירת שופטים ואף לבטל את נציג האופוזיציה בוועדה.

גורמים בכחול לבן אמרו ל''ידיעות אחרונות''' כי יהיו מסוגלים להתפשר בנושא החלת הריבונות, אולם לא יאפשרו לליכוד לקבל וטו בוועדה למינוי שופטים כדי לסכל את מינויו של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן לעליון.

גורם בצוות המו"מ של כחול לבן אמר על המשבר בשיחות כי חלון ההזדמנויות להקמת ממשלה הולך ואוזל: "כל צד מתבצר בעמדותיו. נתניהו רוצה סיפוח כאן ועכשיו. הוא מתנהג כאילו הוא מקים ממשלת ימין נטו".

אתמול (ראשון) התקשר גנץ אל נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ועידכן אותו אודות המאמצים להקמת ממשלת אחדות. גנץ עידכן את הנשיא כי להערכתו יתכן ויצטרך לבקש ממנו לאחר חג הפסח את הארכת המנדט המתאפשרת על פי חוק.

נשיא המדינה הבהיר כי הוא ישקול את הדברים מול הנסיבות שיוצגו לו בבוא העת לקראת תום המנדט הצפוי ב-13 באפריל בחצות.

נציין כי אם המנדט להרכבת הממשלה עובר לראש הממשלה בנימין נתניהו, הליכוד תשלוט בוועדה המסדרת של הכנסת ותוכל לסכל את יוזמות החקיקה נגד נתניהו, אם תהיינה כאלה.