'הפחתת 50% משכר רופאים בבידוד? חוצפה!'

שכר רופאים בבידוד עשוי להיפגע ב-50% בשל הפחתת תורנויות. מומחית לדיני עבודה: חוצפה. יש פתרונות אם רק רוצים. לא נוגעים ברופאים.

שמעון כהן , י"ב בניסן תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

שכרם של רופאים הנתונים בבידוד יופחת בכחמישים אחוזים. כך נחשף היום (שני) ב'כלכליסט'. מדובר בכ-900 רופאים שבמסגרת עבודתם שהו בסמוך לחולה קורונה או לאיש צוות רפואי שהיה בסיבתו.

הפחתת השכר נגרמת מכך שבימי בידוד אלה יוכלו להשתכר רק את שכרם הבסיסי ולא את השכר הניתן על תורנויות וכוננויות המוגדרות כ'עבודה נוספת' בתלוש השכר שלהם. עו"ד סיגל פעיל, מומחית לדיני עבודה, מתייחסת לסוגיה ואינה מוכנה לקבל את הגדרתה כ'סוגיה מורכבת'.

לטעמה בימים אלה "עושים שימוש יתר במילה 'מורכבות'. זה לא מורכב. אם יש אוכלוסייה שאסור לגעת בה אלו הרופאים. זה חוצפה!", היא אומרת וקובעת כי "אם רוצים אפשר להתגבר על כל מורכבות ולא להיתלות בה. זה מקומם!".

עו"ד פעיל סבורה כי הבעיה היא שמשרד האוצר הוא שנותן את הטון בניהול משרדים מקצועיים שונים כדוגמת משרד הבריאות במקרה זה. "אמנם תקציב המדינה מוגבל, אבל יחד עם זאת יש מרכיבים משמעותיים יותר. רופא בחדר במיון מסכן את בריאותו ולא חי חיי משפחה נורמאטיביים כמו של אחרים, לא יכול לעבוד מהבית. הם בחזית הכי חשופה, ועכשיו נדבר על מורכבות? עכשיו צריך להקל עליהם בכל דרך".

עוד היא מוסיפה כי גם השימוש בביטוי 'מאותגר' ו'מאתגר' נעשה בשימוש יתר. "זו אוכלוסיה שצריך להתמקד בה ולוודא שהיא מתוגמלת תגמול יתר". לדבריה בפועל אין כל בעיה למצוא מענה. "יש בעיה כשרוצים לחסוך כסף. התלוש המורכב ביותר הוא של עובדי ההוראה, וגם בעניין הזה אפשר למצוא פתרונות יצירתיים ברגע. יש את המקדמות שהן הפתרון שהמדינה הכי אוהבת. יש הרבה ערוצים אם רוצים לפתור ולא להתבוסס בבעיה".

"להגיד על שכר של הרופאים שהוא מורכב ושהם ייפגעו בשכרם על הפגיעות שממילא יש להם, זה מחריד בעיניי וזה לא אנושי. בגלל שהתקופה הזו היא מאוד אמוציונאלית ובדיני עבודה אנחנו עסוקים במציאת פתרונות וניסיונות להקל, אנחנו פוגשים מעסיקים מול שוקת שבורה והמערכת הציבורית צריכה לוודא שיש אוכלוסייה שלא תיפגע בכל מקרה ואלו הרופאים. אני רוצה לראות שהמדינה אומרת לסקטור הרופאים שהם לא יפגעו בשום פנים".

"כשאנחנו פוגשים את הרופאים האלה, שהם גיבורי הדור, אנחנו צריכים לפגוש אוכלוסייה נינוחה ורגועה ככל שניתן, שיהיו שבעים ומחוייכים מאוד, כי אנחנו יודעים עד כמה הם הוזנחו בצורה פושעת עד עכשיו ואנחנו רואים עד כמה הם קורעים את עצמם".

יצוין כי במשרד הבריאות הגיבו לכלכליסט וטענו כי "אכן יש בעיית תשלום למי שבבידוד – הנושא אמור להיפתר מול הממונה על השכר". בנציבות שירות המדינה הסבירו כי "מדובר בסוגיית שכר שנמצאת לפתחו של הממונה על השכר במשרד האוצר".

פעיל מצידה קובעת כי לא ניתן לשמוע דברים מהסוג הזה. לא יתכן שהאוצר מתנהל כמו גוף פרטי ומדברים על הלוואות שרוצים לוודא שיחזרו". לטעמה "הדיון צריך לקחת עשר דקות", וראוי שאם שר האוצר פורש הרי שזה יהיה הצעד האחרון שלו.