סגירת מעגל - בצל הקורונה

חתונת אחיה של נרצחת הפיגוע בצריפין היתה בסכנת ביטול בעקבות הגבלות הקורונה. צעירי חב"ד התגייסו כדי לערוך את החופה בזמנה.

ניצן קידר , י"ד בניסן תש"פ

הרב קוטנר בעריכת החופה
הרב קוטנר בעריכת החופה
צילום: שימי קוטנר

הרב מנחם קוטנר מצעירי חב"ד לא שיער לעצמו שיערוך חתונה לבן גרגו בצל נגיף הקורונה, שנים אחרי שהוביל את טקס בר המצווה שלו.

סיפור המפגש הראשון בין השניים מתחיל ביום י"ב באלול תשס"ג אז נרצחה מזי גרגו הי"ד בפיגוע חבלני בצריפין, בעת שעשתה את דרכה אל ביתה.

מזי הגיעה לתחנת ההסעה הסמוכה ל"שער יפו" של בסיס צריפין. היא הספיקה לשוחח עם אימה בטלפון. ושתי דקות אחר כך הגיע לטרמפיאדה העמוסה מחבל מתאבד מארגון הטרור חמאס, חגור בחגורת נפץ ונושא תיק ובו רסיסי מתכת. הוא פוצץ את עצמו על החיילים והאזרחים הרבים ששהו במקום.

מעוצמת הפיצוץ קרס מבנה הטרמפיאדה ונהרס כליל; מזי נפצעה אנושות ונפטרה באמבולנס, בדרכה לבית-החולים.

הרב מנחם קוטנר מאגף צעירי חב"ד למען נפגעי הטרור, הגיע באותם ימים לבית המשפחה האבלה, שם התברר כי בעקבות האסון בוטלה חגיגת בר המצווה לאח הקטן של מזי, בן. הוא מיד נרתם למשימה וערך לבן טקס חגיגי של הנחת תפילין בכפר חב"ד, יחד עם בני המשפחה וחברים.

מאז אותם ימים כאובים, בצעירי חב"ד שמרו על קשר הדוק עם בני המשפחה ומלווים אותם לאורך השנים.

בחודשים האחרונים נכנסה השמחה לבית המשפחה, כאשר בן התארס לבחירת ליבו ספיר וההתרגשות במשפחה הייתה רבה. מועד החתונה נקבע מראש לימים אלו. אך בעקבות מגיפת הקורונה נאלצו להודיע על דחיית חגיגת החתונה, וכגודל השמחה כך גודל האכזבה.

גם הפעם, הרב קוטנר התגייס במהירות למשימה וערך להם במועד שנקבע את טקס החופה עם עשרה בני משפחה קרובה בלבד במרחב הפרטי, כשעשרות שכנים מריעים וחוגגים דרך המרפסות, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

הם השכולה התקשתה להסתיר את ההתרגשות. הרב קוטנר, מלאך יקר שלנו אתה מלאך הצלת אותנו ועשית לנו את הטוב שבעולם שהשם ישמור לנו אותך לעד".

הכלה הוסיפה, "הרב מנחם, אחרי שנשמנו לרווחה זה הזמן להודות לך ולצעירי חב"ד מקרב לב על הכל שהקשבת עזרת ותמכת בנו לאורך כל הדרך עד ליום החופה בשעות לא שעות היית זמין. כן ירבו כמוך".