"העולם בדרך לקריסה כלכלית ועוני"

ארגון הסחר העולמי מזהיר מ"קריסה שתזכיר את השפל הגדול בשנות השלושים" בעוד ארגון אוקספם מזהיר מ"חצי מיליארד עניים בעולם"

ניסן צור , ט"ו בניסן תש"פ

רשת 'מייסיס' בניו יורק
רשת 'מייסיס' בניו יורק
צילום: iStock

תחזיות כלכליות קודרות בעקבות משבר הקורונה: ארגון הסחר העולמי מזהיר כי הפגיעה במסחר העולמי עלולה להביא לקריסה כלכלית חמורה בעולם כולו, שתזכיר את "השפל הגדול" משנות השלושים של המאה הקודמת.

"השפל הגדול" היה משבר כלכלי עולמי שהביא לנזקים עצומים לכלכלות בעיקר באמריקה ואירופה. בהודעה שפירסם ארגון הסחר העולמי נמסר כי אפילו בתסריט האופטימי ביותר יתכווץ המסחר העולמי בשנת 2020 בלפחות 13 אחוזים, ירידה גדולה יותר מאשר במיתון שפקד את העולם בשנים 2008-2009. בתסריט הגרוע יותר של ארגון הסחר העולמי, יתכווץ הסחר העולמי בשיעור 32 אחוזים בשנה הנוכחית, שיעור דומה לשפל הכלכלי הגדול בשנים 1929-1932.

ראש ארגון הסחר עולמי, רוברטו אזבדו, אמר כי "המספרים האלו מכוערים, אין שום דרך לעקוף את זה. אבל התאוששות מהירה ונמרצת אפשרית. החלטות שיתקבלו כעת יקבעו את הצורה העתידית של ההתאוששות ואת סיכויי הצמיחה העולמיים".

אזבדו גם רמז כי סיום מתיחות הסחר בין ארה"ב וסין עשויה להביא להתאוששות מהירה יותר של הכלכלה העולמית. גם ארגון אוקספם, המאגד 15 ארגונים הפועלים לפתרון העוני ב-98 מדינות ברחבי העולם, פירסם תחזית קודרת ולפיה חצי מיליארד בני אדם ימצאו את עצמם מתחת לקו העוני בעקבות משבר הקורונה.

ראשי הארגון מסרו כי מחקר שבוצע באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה יחד עם קינגס קולג' בלונדון, הראה כי צניחה של 20 אחוזים בהכנסות כתוצאה מהמיתון הנוכחי תגרום ל-548 מיליון בני אדם ברחבי העולם להרוויח שכר יומי נמוך מ- 5.5 דולר, הנחשב לקו העוני. ראשי אוקספם קראו למנהיגי מדינות להעניק סיוע חירום במזומן לאנשים שאיבדו את עבודתם ולסייע כספית לעסקים קטנים שנפגעו.

"הנפילה הכלכלית ההרסנית כתוצאה מהמגיפה מורגשת ברחבי העולם. עבור אנשים עניים במדינות עניות, שכבר נאבקים על מנת לשרוד, אין כמעט רשת ביטחון שיכולה למנוע את נפילתם לקו העוני", אמר מנכ"ל המחלקה הבינלאומית באוקספם, חוסה מריה ורה.