משבר הקורונה בצה"ל:
מגבירים פעילות ושומרים על הבריאות

קצין בחטיבה 300 בגבול לבנון: "אנחנו מגבירים את הפעילות המבצעית שלנו לצד הפעילות לשמירה על בריאות החיילים".

קובי פינקלר , י"ח בניסן תש"פ

חיילי חטיבה 300, הנמצאים בתעסוקה מבצעית בגבול לבנון, מתמודדים בימים אלו עם הצורך לשלב בין הפעילות המבצעית להתמודדות עם נגיף הקורונה, שלא פוסחת גם על מי שנמצאים מעברו השני של הגבול.

החיילים מספרים כי מדי פעם הם רואים או שומעים רכב עם מערכת כריזה שמזהיר בערבית את התושבים לבל יצאו למרחב.

כולם עסוקים בגזרה הזו שמונה 51 יישובים מנהריה ועד אביבים בשני דברים: שמירת קו ההגנה לאורך הגבול ושמירה מנגיף הקורונה.

הדי העבודות לבניית חומת המגן שחוצצת בין היישובים במסגרת פרוייקט 'אבן משתלבת' נדמו גם הם, והפרוייקט הופסק לפי שעה.

"החיילים כאן שוהים כבר 37 ימים ברציפות וצריכים לדאוג להם לאספקה אישית", אומר רס"ן פאידי נאסר א דין קצין הלוגיסטיקה של החטיבה, "הרציפות וההמשכיות התפקודית מול לבנון ואל מול הקורונה, חייבת להמשך. מעבר לנושא המבצעי ולמזון אנחנו דואגים לכל הפרטים הקטנים. זה מתחיל מהלבשה תחתונה, ביגוד ועד להצבת מכונות כביסה וייבוש בכל בסיס".

כדי לשמור על בריאותם של החיילים בזמני הארוחות הקימו כאן לאורך הגדר ובתוך המוצבים עוד עמודי תאורה כדי לרווח בין החיילים, זאת כדי שהתנאים יהיו מותאמים להנחיות משרד הבריאות. בכל שולחן יש ריווח מקסימלי וכך נעשה גם בפעילות המבצעית.

קצין הלוגיסטיקה מספר שבחטיבה מתעקשים לשמור על רמת הפעילות המבצעית, "אנחנו שומרים על אותו רף בהגנה על הגבול, עושים גם פעולות מעבר למה שעשו בעבר כדי לשמר את המשימות הקיימות ואפילו עושים יותר משימות. יש עבודות הנדסיות שממשיכות גם בעת הזו".

בתשובה לשאלה לכמה זמן של שהיה רצופה של החיילים בקו נערכים בחטיבה משיב קצין הלוגיסטיקה, "לעוד חודשיים לפחות וזה מצריך גם שינוי בחשיבה התכנונית מה עושים עם החיילים כדי שלא ישתעממו. חוץ מהגברת הפעילות המבצעית שמתבצעת היטב וביתר שאת כאמור, בשל העובדה שיש כאן כמות מלאה של לוחמים, נכניס בקרוב שולחנות פינג פונג, משחקים ואפילו צוותי הוואי כדי לתת גם משהו לנפש".

נציין כי כרגע מוצבים בחטיבה חיילים מהנדסה הקרבית, מגדוד תותחנים, חיילים חיילים מפלס"ר חטיבה 7 בשריון ועוד.