המלצות INSS במשבר הקורונה: "לסייע לעזה ולהימנע מריבונות"

במאמר שכותרתו "מעזה תפרוץ הקורונה" מתואר תרחיש אימים לפיו באמצע אפריל תתפרץ המגיפה בעזה וב"גדה המערבית".

ערוץ 7 , י"ח בניסן תש"פ

עזה, ארכיון
עזה, ארכיון
צילום: עבד רחים קעטיב, פלאש 90

בעמותת מכון INSS ("המכון למחקרי בטחון לאומי") ממליצים בימים אלו לצה"ל ולמשרד הביטחון לסייע לשלטון החמאס בעזה להתמודד מול משבר נגיף הקורונה.

את המאמר, שכותרתו: "מעזה תפרוץ הקורונה", פרסם תא"ל (מיל') אודי דקל, מי שהיה ראש המטה למו"מ עם הפלסטינים מטעמו של ראש המשלה לשעבר אהוד אולמרט ומשמש כיום כמנהל המכון.

במאמר מתואר תרחיש אימים לפיו מאמצע אפריל תתפרץ המגיפה בעזה וב"גדה המערבית" (יהודה ושומרון), החמאס ידרוש מכונות הנשמה מישראל בהמשך לאיומו מתחילת אפריל ש"אם בעזה לא ינשמו אז גם בישראל לא ינשמו" והציבור הערבי יתקומם, גם על רקע הרמדאן.

על פי התרחיש, שמכונה במכון "משחק מלחמה" (בדומה לתרחישים שנעשים בצה"ל), המהומות על הגדר יתחדשו, מה שיביא להרוגים מאש צה"ל ולירי של טילים על ישראל מצד חמאס, וגם מצד הג'יאהד האיסלאמי שיצטרף למהומות. במקביל תחול, כך על פי התרחיש, עליה תלולה בכמות נפגעי הקורונה, חולים ומתים, בישראל וברש"פ.

דקל ממליץ לישראל לשנות את המדיניות שנגזרת מהגירוש מגוש קטיף ("ההתנתקות") על פיה ישראל אינה אחראית עוד לנעשה בעזה, ולקחת אחריות על תושבי הרצועה תוך הקמת מלוניות ובית חולים שדה "כדי להרחיקם מהצפיפות".

בנוסף, על פי המלצת המכון, אשר לו קשרים עמוקים והשפעה ממשית על צה"ל, יש גם לדחוף לממשלת אחדות פלסטינית חמאס-פת"ח ולמנוע מהלך של החלת ריבונות, כדי לרכך את הפלסטינים: "במצב של אסון בריאותי-רפואי ברצועה, על ישראל לסייע למימוש יוזמה לכינון ממשלת אחדות פלסטינית, לא לחבל בה ולא לנצל את הבידול בין הרצועה לגדה כדי להוכיח ש'אין פרטנר' להסדר (שיקול פסול במציאות שכפתה המגפה). בד בבד, יש לשמר את שיתוף הפעולה הרפואי והביטחוני עם הרשות ולסייע במיגור המגפה בשטחה, וכן להימנע מפעולות שיחלישו אותה, כגון סיפוח חד-צדדי בשטחי הגדה."

מכון INSS ממוקם בתוך אוניברסיטת תל אביב, מייצר ניירות עמדה לצה"ל בתפיסות בטחון ובטחון לאומי, ומקיים כנסים בהשתתפות קצינים בקבע ובמילואים. למכון גם שיתופי פעולה עם גופים צבאיים ובטחוניים דוגמת "המעבדה התפיסתית" של צה''ל ו"מערכות". אשתקד הצטרף לשורות המכון כחוקר בכיר הרמטכ''ל לשעבר גדי איזנקוט.

בארגון "תורת לחימה" הגיבו "עמותת שמאל פרטית ממשיכה לנסות ולעצב את תפיסת הביטחון של צה"ל ומדינת ישראל, תחת אפה של ממשלת ישראל. אנו קוראים לצה"ל ולשר הביטחון נפתלי בנט להתנתק מהמכון, אשר מבוסס בעיקר על תרומות זרות מחו"ל, ולחשוף את מקורות המימון שלו שמשפיעים עמוקות על הצמרת הביטחונית של ישראל."