השר בצלאל סמוטריץ': "אמא לעולם לא תגיד לילדיה לא לחזור"

עמדת שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' נגד סגירת שערי המדינה בפני יהודים בתקופת הקורונה עוררה ויכוח סוער ברשתות החברתיות.

ערוץ 7 , י"ח בניסן תש"פ

השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'
צילום: מירי שמעונוביץ

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' עורר הבוקר (ראשון) דיון סוער ברשתות החברתיות, לאחר שקבע כי גם בתקופת הקורונה צריכה ישראל להמשיך להיות פתוחה לאזרחיה וכן ליהודים מהעולם.

תחילה הגיב סמוטריץ' לציוץ של עיתונאי חדשות 13, ברק רביד, אשר דיווח, "הממשלה החליטה לא להגביל נחיתה של טיסות נוסעים בינלאומיות בישראל ולהסיר את הסעיף הזה מתקנות החירום. כעת הממשלה דנה בהכנסת נוסעים שנוחתים בישראל לבידוד במלוניות".

בתגובה צייץ סמוטריץ' "אכן ברק. מדינת ישראל לעולם לא תסגור את שעריה בפני אזרחיה שמבקשים לחזור הביתה. זו עמדה ערכית-יהודית-ציונית ראשונה במעלה ואני שמח שעמדתי בעניין התקבלה. אפשר וצריך לשפר את הטיפול בשבים כדי למנוע הדבקה, וכך אכן אנחנו עושים כעת במקביל. אבל מדינת ישראל תמיד תהיה פתוחה ליהודי העולם".

הציוץ של סמוטריץ' עורר את תגובתו החריפה של הכתב המשפטי של גלובס, אבישי גרינצייג, אשר צייץ, "עמדה עגומה. יהודי אזרח ארצות הברית שבורח לחודש או חודשיים מהקורונה בניו יורק לישראל ומסכן את אזרחי ישראל וגם מעמיד את המדינה בפני עומס כלכלי ופרוצדוראלי נוסף - איזה ציונות יש בזה? למה אנחנו צריכים להסתכן בשבילו? הקלגסים בניו יורק רוצים לרצוח אותו?"

הכתבת הפוליטית של גלובס, טל שניידר, דווקא צידדה בסמוטריץ', וצייצה "בדיוק בשעת צרה, מדינת ישראל פתוחה ליהודים בכל העולם, ובטח ובטח לישראלים לשעבר שרוצים לחזור. זה הבסיס החברתי שלנו".

השר סמוטריץ' תקף בחריפות את גרינצייג, וצייץ אף הוא "צר לי אבל עמדתך עגומה ופסולה ערכית. אמא לעולם לא תגיד לילדיה לא לחזור הביתה. לא חשוב מאיזו סיבה ולכמה זמן. לכל יהודי העולם יש מניה במפעל הציוני ומדינת ישראל תמיד תהיה פתוחה לבניה. זה ערך יהודי בסיסי והוא מעוגן במגילת העצמאות ובחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. 'כל ישראל ערבין זה לזה'".

בתגובה צייץ גרינצייג, "חוק השבות קובע שלא תינתן ליהודי אשרת עולה, למרות שביקש להשתקע בישראל אם השתכנע שר הפנים כי הוא 'עלול לסכן בריאות הציבור או בטחון המדינה'. אם זה נכון לאדם שמעוניין להשתקע בישראל, זה כל שכן נכון לגבי אדם שמעוניין לברוח מהקורונה בניו יורק לחודשיים, ובכך עלול להדביק את אזרחי ישראל. ואם אמא שלך בת 90, ואתה בא אליה ממוקד התפרצות - אני מקווה מאוד שהיא תגיד לך: מה שלומך? אני מתגעגעת, אבל תבוא לבקר רק אחרי סיום ההתפרצות, אל תהרוג אותי".