"שיחזרו אחרי הקורונה": העימות בישיבת הממשלה על הטיסות מחו"ל

מנכ"ל משרד הבריאות דרש לבטל את כל הטיסות לישראל. נתניהו שבתחילה תמך באיסור החליט בסופו של דבר לוותר עליו.

ערוץ 7 , י"ח בניסן תש"פ

נתב"ג
נתב"ג
צילום: קובי ריכטר/TPS

ויכוח סוער התנהל הבוקר (ראשון) במהלך ישיבת הממשלה לגבי סוגיית טיסות הנוסעים הבינלאומיות לישראל.

עיתונאי חדשות 13 ברק רביד דווח כי מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי צריך לעצור את כל הטיסות. "ישראלי שלא חזר עד עכשיו - שכבר לא יבוא", אמר בר סימן טוב.

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' אמר לשרים כי הוא מתנגד להפסקת טיסות הנוסעים לישראל וסבור כי אין כל צורך שהוא ושר הפנים אריה דרעי יאשרו כל טיסה וטיסה. סמוטריץ' אמר כי יש לאשר את כל הטיסות כדי לאפשר לכל ישראלי שחפץ בכך לחזור לארץ.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין אמר למנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב שטיוטת תקנות החירום של משרד הבריאות "סוגרת את השמיים" של ישראל. "בסוף נצטרך לעשות טיסות חילוץ על חשבוננו והמשמעות היא גם שישראלים לא יכולים לחזור למדינה שלהם", אמר אלקין.

בר סימן טוב השיב לאלקין "לא נורא. שיחכו ויחזרו אחרי הקורונה". יש לנו מספיק בעיות. מי שלא בא עד עכשיו שלא יבוא כבר, חוץ ממקרים מיוחדים".

שר הקליטה יואב גלנט תקף את בר סימן טוב. "זה לא יעלה על הדעת. זה מנוגד למהות של מדינת ישראל", אמר. שר הרווחה אופיר אקוניס תמך בעמדת משרד הבריאות ואמר "לא צריך טיסות. תראו מה קורה בנתב"ג. עדיף בלי טיסות".

שר הפנים דרעי עלה על הקו תוך כדי הוויכוח. "משרד הבריאות הוא זה שנתן לנוחתים להיכנס אחרי שמילאו שאלונים ואמרו איזה סוג של בידוד יש להם", אמר דרעי. "אם למשרד הבריאות יש טענות שיבדוק את עצמו. בטח לא צריך להפסיק טיסות. לא לתת לישראלים לבוא? השתגעתם? תורידו את הסעיף הזה מההחלטה".

ראש הממשלה נתניהו שאל "כמה טיסות צפויות בכלל כל יום?". השר סמוטריץ' השיב: "כמעט אין. טיסות בודדות". נתניהו, שרק יום קודם לכן הורה על הפסקת הטיסות, שינה כיוון והסיר את הנושא מסדר היום. "אם ככה אז חבל שנתווכח. בואו נוותר על איסור הטיסות", אמר.

ראש הממשלה החליט בדיון על הקמת ועדה בראשות שר הפנים דרעי שתדון בסוגית טיסות הנוסעים לישראל ותגבש המלצות לטווח הארוך בסוגיה.