להתכונן לגל חדש של הון שחור בישראל

שכירים רבים ובעיקר עצמאים ששילמו כל חייהם מיסים כחוק מרגישים שהמדינה הפקירה אותם במשבר הנוכחי.

רועי וולף , כ' בניסן תש"פ

רועי וולף
רועי וולף
צילום: עצמי

משבר הקורונה מסתמן כאחד המשברים הכלכליים הגדולים ביותר בהיסטוריה. כבר כעת, יש לבחון כיצד נתגבר על הנזק הכלכלי העצום?  

הכנסות הממשלה ממסים ואגרות צללו במארס 2020 בכ-21.5%, ל-22.7 מיליארד שקל, והצפי לחודשים הקרובים הוא לירידה חדה עוד יותר. כידוע, הדרך הקלה ביותר של מדינה לשקם את קופתה המידלדלת היא בהעלאת מיסים. 

על פי מחקרי רשות המיסים, ההון השחור בישראל נאמד בין עשרות למאות מיליארדי שקלים בשנה. חלק ניכר מסכום זה נגרע מידי שנה מקופת המדינה ותקציביה ונותר רק לדמיין כיצד הייתה נראית מערכת הבריאות שלנו אם המדינה הייתה מצליחה לגבות מס אמת מההון השחור.

אין ספק שלאחר שהעסקים יחזרו אט אט לשגרה כמות ההון השחור תגדל באופן משמעותי. שכירים רבים ובעיקר עצמאים ששילמו כל חייהם מיסים כחוק מרגישים שהמדינה הפקירה אותם במשבר הנוכחי. האזרח הפשוט שואל את עצמו מדוע עליו להיות הפראייר שמשלם מיסים ותוהה האם גם עליו להצטרף למועדון הלא משלמים?

אזרח זה אומר לעצמו שהיום יותר מתמיד החברה בישראל תזדהה עמו, שכן בעת צרה המדינה לא באמת באה לעזרתו לכן אין סיבה שימשיך לשלם את המגיע ממנו. כמו כן, בעת מיתון כלכלי עמוק, יש להניח שחלק מהעסקים ינסו לפצות את אובדן ההכנסות על ידי העלמת מיסים. המשפט המפורסם של הנשיא ג'ון קנדי "אל תשאל מה המדינה יכולה לעשות בשבילך אלא מה אתה יכול לעשות למען המדינה" נראה לרוב האזרחים היום רחוק מתמיד.

מסלול הפיצוי שמוצע כעת על ידי הממשלה לעצמאים הוא בגדר טיפה בים וכרוך בבירוקרטיה רבה. המדינה לא פעלה כנדרש ולא נקטה בצעד אלמנטרי של הקפאה זמנית של כל התשלומים לרשויות המדינה ,כמו מים ארנונה, חשמל מע"מ ביטוח לאומי. החלטה כזו תוכל להביא להקלה מיידית של העסקים אשר נכנסו למשבר בעקבות מגפת הקורונה, תספק להם תזרים מזומנים שהוא כאוויר לנשימה, ולא תפגע בקופת המדינה, שכן התשלומים יוקפאו בלבד.

למרות הלחץ הגדול בו פועל משרד האוצר, הרי שעדיף היה לו היה מציע תוכנית כלכלית סדורה ולא תכנית מלאת חורים המביאה לעוד חוסר ביטחון לאזרח הקטן. 

הציבור צריך לקבל תחושת ביטחון ויש לעצור את הפארסה של הצהרות ללא תוכן ביצועי. אם מציעים משהו יש לבדוק שההצעה תהיה ממשית ומעשית שתביא מזור לאזרח הקטן.

יש לבנות תוכנית אמיתית ולא הצהרות חסרות תוכן כמו שאמר האמן המפורסם פבלו פיקאסו "אל המטרות שלנו אפשר להגיע אך ורק באמצעות תוכנית, אשר בה עלינו להאמין אמונה עזה, ושעל פיה עלינו לפעול במרץ. אין דרך אחרת להצלחה".
 

הכותב: רועי וולף דוקטורט בבית ספר לחינוך,אוניברסיטת בר אילן