סין: התפרצות גזענית בעקבות הקורונה

אזרחים אפריקאים נרדפים ברחובות סין בטענה כי הם "מפיצים קורונה" ועוברים בדיקות בכפייה. גם מקדונלד'ס החרימה אפריקאים – והתנצלה.

ניסן צור , כ' בניסן תש"פ

בדרך למשבר דיפלמוטי בין סין ואפריקה? אזרחים אפריקאים המתגוררים בסין מדווחים בשבועות האחרונים על התפרצות גל גזענות כלפיהם ברחובות סין, לאחר שתושבים מקומיים והשלטונות מאשימים אותם בהפצת הקורונה.

סטודנטים אפריקאים וגולים אפריקאים המתגוררים בעיר גואנגז'ו בדרום סין סיפרו כי נאלצו לעבור בדיקות לגילוי הקורונה בכפייה על ידי השלטונות, הוכרחו להיכנס לבידוד של 14 ימים למרות שלא יצאו מגבולות סין, ורבים מהם גם נזרקו מבתיהם השכורים לאחר שבעלי הבית חששו כי הם יפיצו את נגיף הקורונה בבית. לטענת האזרחים האפריקאים גם בתי המלון בסין סירבו לקבל אותם מאותה הסיבה, והם נותרו מחוסרי בית ונאלצים ללון ברחובות.

סרטוני וידאו מהימים האחרונים בסין מראים תושבים מקומיים תוקפים אזרחים אפריקאים באלימות קשה ברחובות, כאשר גם המשטרה עוצרת את חלקם ללא סיבה, לפעמים תוך גילויי אלימות קשה. הידיעות על התפרצות הגזענות בסין כלפי אזרחי אפריקה גרמה לזעם רב בקרב ממשלות באפריקה שמאיימות במשבר דיפלומטי עם סין.

העיתון הנפוץ בקניה יצא בכותרת "קנייתים בסין: הצילו אותנו מהגיהנום" וחברי פרלמנט בקניה דרשו מאזרחים סיניים המתגוררים בקניה לעזוב מיידית את המדינה. גם ממשלות אוגנדה וגאנה זימנו את שגרירי סין במדינותיהם לשיחות נזיפה ובירור, ודרשו "להפסיק את ההתעללות והטיפול הבלתי אנושי באזרחים אפריקאים בסין".

סערה נוספת התעוררה לאחר שרשת מקדונלד'ס פירסמה התנצלות לאחר שהסניף בעיר גואנגז'ו מנע מאנשים שחורים להיכנס לסניף בטענה כי "הם עלולים להפיץ קורונה". בהודעת מקדונלד'ס נמסר כי "ברגע שנודע לנו על החרמת אזרחים שחורים על ידי הסניף בגואנגז'ו, סגרנו את הסניף באופן זמני".