בעקבות הקורונה: זינוק בנרשמים למסלולי לימודים אונליין

בזמן שמיליון מובטלים מלקקים את הפצעים, את המרוויחים הגדולים מוירוס הקורונה שכחו להזכיר

בשיתוף 'מכללת אפיק' , כ"ה בניסן תש"פ

הרצאה במכללה
הרצאה במכללה
יח"צ אפיק

עצירת שנת הלימודים במוסדות החינוך וההשכלה הגבוהה הפכה בשבועות האחרונים לנושא השיחה העיקרי במהדורות החדשות, אך דווקא את המרוויחים הגדולים מהמציאות החדשה שכחו להזכיר: המכללות ומוסדות הלימוד המציעות קורסים מקצועיים אונליין.

וירוס הקורונה פגע בכלכלה בצורה קשה. מיליון מובטלים, תיירות שנמחקה ומדינה שלמה שפשוט עצרה מלכת. אך אולי יותר מכל פגע הוירוס באקדמאים ובסטודנטים להשכלה גבוהה. האוניברסיטאות שנתפסו לא מוכנות נאלצו לסגור את שעריהן וחוסר הוודאות בנוגע לחזרה ללימודים הפך את רכישת המקצוע לחלום רחוק שאין לדעת מתי יתממש.

הכלכלה האחרת

אך היו גם מי שהרוויחו מהמצב. ענפי העתיד של הכלכלה המודרנית רושמים בימים אלה הצלחה מסחררת, כאשר עפ"י מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי, יורם הכהן, ניכר גידול של 25% בצריכת שירותי אינטרנט. הדבר אינו אמור להפתיע, שכן שירותי המשלוחים עובדים ללא הפסקה, קניות אינטרנטיות הן עניין שבשגרה ואפילו קונצרטים והופעות עברו לאפליקציית זום.

חשוב להבין שתופעה זו אינה ייחודית לישראל. מבט מהיר על החברות העוסקות בשירותי האונליין בכל רחבי העולם מספק תמונה ורודה מאוד על עתידן. מניית נטפליקס למשל נסחרת בוולסטריט בשיא כל הזמנים, זאת בזמן ששוק המניות קרס ב-35%. מניותיה של חברת הטכנולוגיה שמפעילה את אפליקציית זום זינקו ב-20% במהלך חודש מרץ והזרוע עוד נטויה.

קורסים מקצועיים אונליין – הביקושים הולכים וגדלים

מי שמסתמן כתחום המפתיע של המעבר לאונליין הוא ללא ספק תחום החינוך וההשכלה הגבוהה. בזמן שההורים נאלצים למצוא לילדיהם עיסוקים במהלך היום, השיק משרד החינוך תכנית אינטרנטית ללמידה מרחוק. בעקבות מערכת הלימוד האינטרנטית שהפעיל המשרד החינוך המשרד מבססים בני הנוער את כישורי הלמידה מרחוק שלהם והאוריינטציה האינטרנטית שבעזרתם יוכלו ללמוד מהבית גם בעתיד. למעשה משרד החינוך זורע כעת את הזרעים שיאפשרו לו לבצע רפורמה בעתיד.

ציבור מפתיע נוסף בהקשר של המעבר ללימודים אינטרנטיים הוא הציבור החרדי. מי שחושב שציבור זה מתעניין רק בלימודי הדת יופתע לגלות שלא כך הדבר. עפ"י סקר של מכון המחקר TNS-KANTAR ניכר גידול בצריכת חדשות ולימודים באינטרנט, עד 70% בערים מסויימות וכ-40% בממוצע.

אך אם יש תחום אחד שבו נרשם השגשוג המשמעותי ביותר זהו ככל הנראה תחום לימודי ההשכלה הגבוהה באינטרנט. בזמן שמוסדות הלימוד המסורתיים סוגרים את שעריהם או נאלצים לאלתר שיטות לימוד תוך כדי תנועה, המכללות המורגלות להציע קורסים מקצועיים אונליין צוברות תאוצה ופניות שכמוהם לא חוו זה זמן רב.

מי שצפויים להרוויח יותר מכל מהמעבר ללימודים אונליין הם מי שנמצאים כעת במסלולי הסבה לאקדמאים אונליין. מדובר באקדמאים (אך לא רק) שלומדים את לימודי התעודה שלהם במסלולי לימודים אונליין שבהם אינם צריכים להגיע לכיתות פיזיות ואינם מסתכנים בהדבקה או הידבקות מקורונה.

כנס אפיקי השקעות של מכללת אפיק
יח"צ

במקביל ליתרונות אלה, מגלים הסטודנטים עולם חדש של לימודים שלא נחשפו אליו לפני-כן; האפשרות לחזור על הקורס מספר פעמים טרם הבחינה משפרת באופן משמעותי את סיכויי המעבר. היכולת לצפות בשיעורים ותרגולים משנים קודמות חושפת את הסטודנטים לכל סוגי השאלות שעשויות להופיע בבחינה, ואולי יותר מכל, האפשרות ללמוד בשעות שנוחות לכל סטודנט מקנה לו הזדמנות לרכוש מקצוע במיוחד בזמנים אלה שכמות הזמן הפנוי שלו נמצאת בשיאה ובזמן שהתחרות בין מוסדות הלימוד האינטרנטי מעלה הילוך.

זינוק בלימודי שמאות

בין מבחר המסלולים שמעניקים הסבה לאקדמאים, ניתן לזהות קורסים מומלצים אונליין בפורומים ע"י סטודנטים וברשתות החברתיות, כאשר המסלולים המובילים הם אלה שמעניקים מקצוע חיוני ונדרש בכל ימות השנה כמענה לזמנים הלא יציבים שחווה המשק.

מנתוני חיפוש אינטרנטיים עולה כי המסלולים המבוקשים ביותר בימים אלה הם לימודי שמאות מקרקעין, לימודי שמאות רכוש, הרפואה והרוקחות. שמאות מקרקעין נתפס כמקצוע יציב בעל ביקוש תמידי בשל קרבתו לתחום הנדל"ן, שמאות רכוש לעומת זאת הוא תחום שימושי בעולם הביטוח, ולימודי הרפואה והרוקחות הם ככל הנראה טרנד רגעי כתוצאה מהאופי האפידמולוגי של המשבר הנוכחי.

איפה ניתן ללמוד

לצערם של המחפשים לימודים אונליין, מעטות הן המכללות שערוכות להציע הסבת אקדמאים אונליין. לרוב מדובר בתכניות המצריכות כי לפחות 50% מהשיעורים ייערכו בכיתה, כמו גם בחינות אמצע הקורס וסוף הקורס.

עם זאת, מספר מצומצם של מכללות אכן מקיימות מסלולי לימוד מקוונים לחלוטין ללא צורך בהגעה פיזית לכיתת למוד. מכללה וותיקה אחת בתחום לימודי האונליין היא מכללת אפיק, שנוסדה כבר ב-2008 ומספקת מסלולי לימודים אונליין לשמאות מקרקעין ושמאות רכוש.

את הניצנים לתחילת עידן האונליין באפיק ניתן היה לראות כבר בכנס שמאות המקרקעין שהתקיים בשנת 2019. “כשאנחנו נכנסנו לתחום הזה הוא עדיין התנהל בצורה מאוד מיושנת", אומר אלי קאופמן, מייסד המכללה. "היום באמצעות האונליין הסטודנטים יכולים להסתכל על קורס מקצועי אונליין, כמה וכמה פעמים וזה עוזר להם לעבור את הבחינות יותר מלימודים פרונטליים. בקורס מיסוי מקרקעין למשל ראינו ש-33% מהעוברים את הבחינה הארצית הגיעו ממכללה כמו אפיק שהיא בעיקרה מכללת אונליין, מה שמעיד על הפוטנציאל העצום של לימודי האונליין להתמקצעות בעת הנוכחית".

בניגוד למכללות הצעירות, החליטו במכללת אפיק לנצל את הוותק שלה ולפתוח עבור הסטודנטים את כל מאגר הידע שנצבר לאורך השנים. בין השאר כולל בנק השיעורים 100 שעות תוכן מצטברות בכל קורס ומבחר גדול של תרגולים, אשר עפ"י אנשי המכללה מביא לתפוסת אונליין של כמעט 100%, תופעה שכמעט ולא מתרחשת בכיתה הפיזית.

העידן המקוון דופק בדלת

תהליכי מעבר ללמידה אונליין אינם חדשים, אך נראה כי משבר הקורונה זירז אותם באופן חד. התופעה שמתרחשת לנגד עינינו במערכת החינוך הממלכתית והאוניברסיטאות רומזות כי דבר לא יהיה כשהיה. מרגע שהאיכות והמהירות של לימודי האונליין פרצו את המחיצה הקשה של מוסדות הלימוד הוותיקים, הדרך שלהם להגיע לכלל האוכלוסיה היא ככל הנראה רק עניין של זמן – עם או בלי קורונה.