ח"כ אורי מקלב תוקף: אפליה בוטה, החלטות לא אחראיות

ח"כ מקלב בשיחה טעונה עם ערוץ 7 על התנהלות רשויות המדינה במשבר הקורונה כלפי הציבור החרדי. "97% מקפידים לגמרי על ההוראות".

ניצן קידר , כ"ב בניסן תש"פ

חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) לא מסתיר את הביקורת הקשה על ההתנהלות של רשויות המדינה כלפי תושבי העיר בני ברק והשכונות החרדיות בירושלים.

מקלב מסביר לערוץ 7 כי התחושה בציבור החרדי היא של אפליה בוטה. "משבר אמון זו כותרת אחת מתוך מגוון של דברים שאנחנו חשים – ואני מדבר כאחד שחי בשכונה שנמצאת בסגר. אין ספק שכולנו חפצים חיים, יודעים את כללי ההתנהגות. יש משבר אמון והמסרים לא עוברים בצורה המהירה והמתאימה ותוך שיח עם המנהיגים הרוחניים של הציבור".

"הציבור לא יכול לקבל הוראה מפקיד לא להתפלל אלא מסמכות רוחנית. הרי לצד זה הוא שומע שלהפגנה מותר לצאת ובבית המשפט העליון מותר לקיים דיון עם 30 איש ובכנסת מותר 15 בני אדם בחדר. הסגר הייחודי והממוקד של השכונות בירושלים ובבני ברק מבחינה מקצועית מוזר מאוד.

''אני גר בשכונה של 60 אלף תושבים ויש בה 200 חולים. אתה סוגר את השכונה כדי שידביקו את עצמם, אבל הם לא יכולים ללכת לשכונה אחרת מה שכל אזרח אחר יכול לעשות. הציבור רואה התנגדות לסגר על כל מדינות ישראל ובסוף אומרים לו שיעשו על חלק ממדינות ישראל ובדיוק על השכונות החרדיות כשטוענים שיש אחוז גבוה יותר של החולים", מציין מקלב.

הוא גם מתייחס לנתונים שמוצגים על ידי משרד הבריאות. "מדובר על אזורים שמספר החולים בהם גבוה רק בגלל שיש משפחות שלמות שחולות. זה מגדיל את מספר החולים ולא שום דבר אחר. איך יודעים שהשכונה מדביקה? אני מכיר שכונה בירושלים שהגיעו אליה רבים מחו"ל ושם יש הרבה הדבקה. אין אינדיקציה שהשכונה מדביקה, אלא יש בה בעיה של אותם חוזרים".

מקלב מודאג מאוד מבעיית הסטיגמה וטוען כי "בגלל הסטיגמות אנשי מקצוע לא נכנסים לתת שירותים חיוניים – כולל בריאותיים וצריך לשם כך מאבק שלם. כשמגיע אדם משכונה כזו בורחים ממנו כמו מצורע. במצב כזה, אנשים במצוקה יכולים להיות שש שעות מחוץ לחדר מיון ואומרים לאישה שהגיעה בגלל חשד אונקולוגי חמור שהתאמת - חכי בקור – רק בגלל שהגיעה משכונה מסויימת".

"אנחנו יודעים שממקדים את הביקורת לציבור מסויים ומתעלמים מתופעות הרבה יותר חמורות שמתרחשות בציבור הכללי. יש גם תופעות חמורות מצד גופי אכיפת החוק, כולל המשטרה", מוסיף חבר הכנסת.

לדעתו קיים מחדל גם בנושא הבדיקות שרק מגביר את ההדבקה. "מחכים שבעה ושמונה ימים לבדיקה והתוצאות עוד שבוע. עד שהן מגיעות האדם כבר אומר, אין לי תסמינים, עברו שבועיים. זה דבר לא סביר. הרי התוצאות יכולות להיות כמה שעות. החוסר בכוח האדם ויתר הסיבות שמעכבות את התוצאות, זה דבר שהוא אינו סביר בעליל וגורם להרחבת ההדבקה".

הוא אינו מקבל את הביקורת מצד הציבור הלא דתי. "יש הבדל בין הציבור החרדי לכללי ואי אפשר לבוא בטענות לחרדים. בציבור החרדי, 97% מקפידים לגמרי על ההוראות. יש אחוז קטן שפחות מקפידים וכל מה שמנסים לעשות, הם לצערי לא שומעים. בציבור הכללי יש אחוזים גבוהים בהרבה – כ-40% שלא שומרים על הכללים כמו שצריך – וזה חמור בהרבה".

"כולם יודעים שיש אנשים אנרכיסטים ונכון שהם משייכים את עצמם לחברה החרדית אבל הם מיעוט שבמיעוט ובכל חברה יש מיעוט שכזה שלא מוכן לקבל הוראות. הציבור החרדי שומר על עצמו היום ומתריע על הבעיות ושומר על ההוראות", מוסיף מקלב.

כתושב וכחבר כנסת אורי מקלב מאוכזב מאוד מההחלטה להמשיך את הסגר במתכונת קלה יותר לפחות עד יום ראשון. "זו החלטה לא מושכלת, לא הגיונית ולא אחראית. היתה דרישה לעשות את הסגרים הזה לגבי כל המדינה ובסופו של דבר הסתפקו ב'קרבן' – הציבור החרדי – קודם כל סימנו את השכונות ואז סגרו. איך יבואו אחר כך לציבור שלא הסבירו לו, סימנו אותו, שמו אותו שונה ויבקשו ממנו להקשיב להוראות להבא?".