יועז הנדל: פספוס תוכנית טראמפ והליכה לבחירות - בכייה לדורות

חבר הכנסת יועז הנדל: קיימת עכשיו הזדמנות היסטורית לממש את תוכנית טראמפ. הזדמנות שתיעלם אם נתניהו יבחר ללכת לבחירות.

עדו בן פורת , כ"ב בניסן תש"פ

יועז הנדל
יועז הנדל
צילום: Nati Shohat/Flash90     

חבר הכנסת יועז הנדל פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו שבו פירט את מטרותיה של סיעת ''דרך ארץ'', וקרא לתומכיו להתגייס כפעילים עבור תנועתו החדשה.

תחת הכותרת ''אחדות עם ישראל'' כתב הנדל כי ''שלמות העם חשובה לי יותר מכל דבר אחר. היסטוריון של העם היהודי לא יכול להתעלם מהסכנה הכי גדולה לקיום מדינת ישראל. שבטיות, שנאת חינם. בימי משבר כמו המאבק בקורונה זה חשוב שבעתיים. מעל מליון מובטלים ראויים לממשלה. אם נתניהו מוותר על זה הוא מוותר על הכל''.

ח"כ הנדל תומך בהחלת ריבונות ישראל בבקעת הירדן, גוש עציון ומעלה אדומים והסביר כי הוא נוקט בתפיסה 'יגאל אלונית' לגבי הסכסוך הישראלי פלסטיני, ''החלת החוק על אזורים אסטרטגים כמו בקעת הירדן ואזורי הסכמה רחבה כמו מעלה אדומים וגוש עציון.

''השקעת משאבים בגבולות בנגב ובגליל. יחס שווה לכל האזורים, אין ׳בנים מועדפים׳ שחיים באיו"ש, כולם שווים לא משנה באיזו מפלגה הם חברים. קיבוץ כרם שלום וכפר עציון באותה נשימה''.

לדבריו, קיימת כעת הזדמנות היסטורית לממש את תוכנית טראמפ. ''הזדמנות שתעלם אם נתניהו יבחר ללכת לבחירות. ממשלות ימין צרות לא עשו כלום בעניין הזה עד היום, אפילו לא סנטימטר. עכשיו זה הזמן. פספוס והליכה לבחירות זו בכיה לדורות''.

בנוגע לדת ומדינה אמר הנדל כי לתפיסתו צריכה להיות ''כמה שפחות מעורבות של המדינה על ענייני הדת. ללא מונופול חרדי על הרבנות הראשית ומוסדות הדת בישראל. פתיחת שוק הכשרות לארגונים כמו צהר, יצירת תחרות בשירותי הדת, מתווה לגיור מקרב ועוד. או במילים אחרות, יהדות מקרבת ומכילה, יהדות שמחברת את התפוצות, זרמים שונים והשקפות שונות''.

על יחסי הרשויות בישראל כתב הנדל כי הוא תומך ב''שמירה על איזונים ובלמים בין הרשויות. אף אחד - כולל נתניהו, לא מעל החוק. המאבק בשחיתות שווה לכולם ובית המשפט הוא זה שמחליט בסוף אם אדם מורשע או לא''.

תחת הסעיף ''ממלכתיות'' כתב הנדל ''יצאנו מהגולה שבה הצבא, המשטרה והשופטים היו "שלהם" - של הגויים. פה זה שלנו, זה אנחנו. יש המון מה לתקן במוסדות האלה. מי שרוצה לתקן לא נזכר רק כשזה נוגע בו ובענייניו האישיים''.

לדבריו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי אך ''זה לא סותר את החשיבות של שוויון בזכויות פרט לכולם. ללא הבדלי דת, גזע ומין. את הערבים והחרדים צריך לשלב בחברה הישראלית עם חובות וזכויות. לייצר מסלולי שירות לאומי לכולם, המובחרים שבישראלים יתגייסו לצבא להגן על המולדת.

''אין שותפויות עם גורמים פוליטיים שלא מכירים בישראל כמדינת לאום יהודית ודמוקרטית, לפי מורשת יצחק שמיר ז"ל''.

הנדל הדגיש: ''אין לי מושג כמה ישראלים מאמינים בימין ממלכתי מהסוג הזה, כמה מנדטים זה שווה, זה לא משנה. אני מניח שרבים וטובים אבל גם אם נשאר מיעוט זו האמונה שלי''.