נתניהו החליט:
המשק ייפתח חלקית בכפוף למגבלות

משרד האוצר יגבש תכנית פיילוט לפתיחת מספר ענפי מסחר בכפוף להנחיות משרד הבריאות. גני ילדים ובתי ספר לא ייפתחו בשלב זה.

עדו בן פורת , כ"ב בניסן תש"פ | עודכן: 23:52

בתום דיון שנמשך שעות ארוכות החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו על תכנית מדורגת שתכלול פתיחה מוגבלת של עסקים, באופן מבוקר ומדוד.

משרד האוצר יגבש תכנית פיילוט עבור מספר ענפי מסחר אשר יוכלו לפתוח בכפוף להנחיות משרד הבריאות. יוגדר תו סגול שיכלול קריטריונים לפתיחת עסקים בהתאם לסקטורים שיוגדרו.

כמו כן ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית עד שני אנשים קבועים עד לטווח 500 מטר מהבית. יתאפשר חינוך מיוחד יחידני אך בתי הספר וגני הילדים לא ייפתחו בשלב הזה. קניונים, שווקים ועסקים הכוללים טיפול במגע לא ייפתחו גם הם.

במהלך 48 השעות הקרובות יכינו הצוותים המקצועיים הצעת החלטה וימפו ענפים שיוכלו להשתתף בפיילוט ויוכנו נהלים מפורטים לתפעול העסקים והחברות וכן נהלי התנהגות הציבור במרחב הציבורי ובעסקים. ההחלטה תובא לאישור הממשלה במוצאי שבת.

משרד הבריאות צפוי להציג תנאים ומגבלות לפתיחת עסקים כמו חיטוי, מרחק פיזי, בדיקת חום, חבישת מסיכה ודרישות נוספות. אי עמידה בהנחיות תגרור סנקציות כלפי בעלי העסקים.

מספר חולי הקורונה בישראל עומד הערב (חמישי) על 12,758, כאשר 181 חולים מאושפזים במצב קשה ו-137 מונשמים. 158 חולים מאושפזים במצב בינוני. 2818 בני אדם החלימו מנגיף הקורונה. מניין הנפטרים עומד על 143 בני אדם.

מוקדם יותר היום אישרו שרי הממשלה את הצעת משרד הבריאות ולפיה העיר בני ברק, למעט אזור התעשייה שנמצא צפונית לדרך אם המושבות, תוכרז כ"אזור מוגבל" עד לתאריך ה-20 באפריל 2020.

הוועדה החליטה להקל במגבלות החלות על התושבים ולקבוע שההגבלות יחולו על האזור אך ורק בקשר לכניסה או יציאה ממנו באמצעות תחבורה ציבורית, למעט מוניות.

עיריית בני ברק התחייבה לדאוג לפינויים של 700 חולים משטחה של העיר למלונות המיועדים לבידוד חולי קורונה, והודיעה כי ימונה איש קשר בניין בעיר אשר יסייע בתיאום עזרה וסיוע לחולים ולמבודדים המתגוררים באותו בניין.

עוד החליטה הממשלה, כי רובעים מסוימים בעיר ירושלים, בהתאם למפת מינהלים קהילתיים, יהיו גם הם מוגבלים עד לתאריך 19 באפריל 2020. מכל אחד מהאזורים תתאפשר יציאה למקום העבודה וחזרה ממנו.

להלן הפירוט:

רובע 1, למעט עוטף ירושלם כפר עקב, אזור התעשייה עטרות, בית חנינא, פסגת זאב ועוטף ירושלים שכונת השלום.

רובע 2, למעט אזור תעשייה הר החוצבים, פארק מטרופוליני עמק הארזים ופארק מטרופוליני עמק מוצא.

רובע 3, למעט אזור תעשיה גבעת שאול, בית הכרם, מינהל מוסדי הר הרצל, יובלים, גנים, רמת דניה ובית החולים הדסה עין כרם.

רובע 5, למעט מינהל מוסדי קריית הלאום ובית דוד ורובע 7, למעט א-טור, מנהל מוסדי הר הצופים, עיסאוויה והגבעה הצרפתית.