ח"כ יעקב טסלר: אנשים 'נכלאים' בשל טעות באיכון

ח"כ טסלר קבל על התנהלות המשטרה כלפי האוכלוסייה החרדית והתייחס לבעייתיות הגלומה באיכון הטלפוני.

מיכל לוי , כ"ב בניסן תש"פ

יעקב טסלר
יעקב טסלר
צילום: דוברות הכנסת יצחק הררי

חבר כנסת יעקב טסלר (יהדות התורה) התייחס במליאת הכנסת להתנהלות המשטרה ויחסה המפלה, לטענתו, כלפי האוכלוסייה החרדית.

"מזה תקופה ארוכה שאנו שומעים ורואים תיעודים של אלימות שוטרים כלפי חסרי ישע, שחוזרת על עצמה שוב ושוב, רק לפני מספר ימים ראינו תיעוד מזעזע נוסף של אלימות שוטרים כלפי חוסה, גם בימי הסגר בבני ברק, נוכחנו בהתנכלות כמעט שיטתית ולפעמים אף זוועתית של שוטרים כלפי תושבים. וכשמדובר באכיפת איסור תפילה במניין, נוקטת המשטרה ביד תקיפה באופן חריג בחסר פרופורציה, בלא שום יחס לאכיפת שאר ההגבלות".

"אני רוצה לציין כאן עובדה מקוממת", אמר טסלר, "אזרחים שאינם חרדים החולפים במחסומים משטרתיים בימים אלו, עוברים באורח חופשי וכמעט ללא בידוק או תחקור. רק חרדים, נאלצו לנופף באישורים על היותם עובדים חיוניים, כדי שיוכלו לצאת ממנה. ומאידך, אנחנו רואים פארקים הומי אדם- אנשים נשים וטף, אירועים שהייתה בהם התקהלות אסורה ועוד.

"הפארקים בשכונת רחביה פתוחים לרווחה, אבל בשכונת רמות, הגינות והפארקים משולטים ומגודרים שלא יכנסו בהם חלילה. רק אמש, פורסם כי מאות חיילים חגגו את המימונה בניגוד מוחלט להנחיות המוטלות על תושבי ישראל כולם. ועוד אינספור אירועים, מראות שבריכוזי המגזר החרדי כבר לא רואים מזמן. ולכל אלו- כמה מפתיע- המשטרה כלל לא הגיעה לפזר, לעצור או לקנוס. ואחר כך, לא יבינו למה אנו זועקים על אפליה. אין ספק, שגם המשטרה מושפעת מה-עליהום התקשורתי היומיומי נגד החרדים ואת התוצאות העגומות אנו חווים על בשרנו בשטח".

"אמנם אנחנו מקימים קול זעקה בכל פעם שזה קורה", אמר, "אבל בפועל לא קורה כלום ואף אחד לא משלם ע"כ את המחיר. למה? נו ברור, כי מדובר בחרדים. בהם מותר להצליף ולהכות ואין פוצה פה. לכן אני חושב, שיחד עם נתינת כוח למשטרה, צריך למסד יותר את הפעלת המשמעת כלפי שוטרים, שיש להם אצבע קלה על הדק הכח המופרז, בפזיזות וללא שיקול דעת ולקבוע נהלים ברורים בסוגיה זו.

בנושא איכון הטלפונים אמר טסלר בדיון במליאה, כי הפרוצדורה הקיימת כיום אינה הוגנת. "מאות תלונות מגיעות אלינו נציגי הציבור, על טעויות פטאליות", ציין הרב טסלר, "כאשר המערכת מזהה בטעות אנשים כמי ששהו בסמיכות לחולי קורונה, כאשר בפועל, אותם אנשים שהו אז בביתם או במקומות אחרים והם 'נענשים'- כביכול בבידוד מידי. הוא אמנם זכאי להגיש ערעור למשרד הבריאות, אבל עד שהתשובות מתקבלות, לוקח מספר ימים ובינתיים, הכניסו אדם למעין 'כלא' והפכו אותו ל'עציר' על לא עוול בכפו. בינתיים שיבשנו להם את החיים - סתם ולריק. וזה לא צודק ולא הוגן''.

בסיום דבריו הבהיר: "כשאנו דנים בהסדרת חקיקה בנושא, חייבים לוודא, שלא תצא עוולה מתחת ידינו. חייבים לעגן בחוק את הסעיפים הרלוונטיים, כי כל הוראות הבידוד המונחתות על האדם, יהיו רק לאחר בדיקה פרטנית, עמוקה ומקצועית – ולא חובבנית כמו המתרחש כיום. עד שהנתונים לא בדוקים ומאומתים במלוא מאת האחוזים, אין סמכות לאף גורם לכלוא אדם בביתו על סמך השערות ומידע מעורפל".