"חייבים לפצות את המעסיקים"

נשיא התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה על מחאת ענפי הקוסמטיקה שלא אושרו לחזור לעבוד: "הם נמצאים באי ודאות וחלקם הגדול במצב רע מאוד"

103FM , כ"ה בניסן תש"פ

עסקים סגורים. אילוסטרציה
עסקים סגורים. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

כחלק מהמאבק במגפת הקורונה, הוחלט לאפשר ל-30% מהמשק לשוב לפעילות, זאת לצד הקלות ביציאה מהבית והיתר לעסוק בפעילות גופנית בזוגות.

עובדי ענף הקוסמטיקה והספרות לא קיבלו אישור לחזור לעבודה ולכן vo מפגינים היום (ראשון) במחאה על החלטת הממשלה ודורשים פיצוי.

יוסי אלקובי, נשיא התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה, שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM והסביר, "הם יצאו ראשונים לסגר ולא יודעים מתי הם יחזרו. שילמנו כל חיינו - תחזירו לנו".

נשיא התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה סיפר כי עובדי ענף הקוסמטיקה והספרות, "הם כ-40,000 מעסיקים ו-10,000 שעובדים מהבית". הוא התרעם על החלטת הממשלה והסביר כי "מהיום הראשון הם יצאו לסגר ולא יודעים מתי הם יחזרו. הם נמצאים באי וודאות, חלקם הגדול במצב רע מאוד שבקושי עשו את החג הלכתו. למעסיק עצמו אין לו שום זכויות, לא ימי מחלה, לא ימי אבטלה, לא ימי אבלות. הם משלמי המס כמו כל עובד וכמו כל ישראלי, ויותר. עליהם מוטלת אחריות כבדה".

אלקובי הפנה אצבע מאשימה ואמר: "ממשלת ישראל נתנה הוראה להיכנס להסגר אז קחו אחריות, מי ישלם את השכירויות? את הארנונה? אדוני ראש הממשלה, אתם חייבים לפצות את המעסיקים. זו פקודה שאתם נתתם, שילמנו כל חיינו - תחזירו לנו". לדבריו, הסיבה שהוחלט לאפשר ל-30% מהמשק לשוב לפעילות היא "בגלל שלא רוצים להכניס יד עמוק לכיס ולפצות. הם מנסים לחפש כול מיני תירוצים ואני אומר לכם - עובדים עלינו".

לטעמו, הפתרון הוא "לעצור את כל תשלומי הארנונה, המיסים, הביטוח הלאומי, כל השוטף. הם לא יכולים לשבת בבית ולהוציא מקופת החיסכון שלהם כמה גרושים שיש להם בשביל להביא אוכל הביתה". הוא הוסיף וטען כי על אף שמשרד האוצר הודיע כי תשלומי הארנונה לבעלי עסקים ייעצרו, בפועל המציאות שונה. "יש עובדות בשטח שאנשים עכבו תשלומים וקיבלו מכתב. פקידי האוצר יושבים שם ומפזרים ערפל שהוא לא ברור".

נשיא התאחדות בעלי המלאכה והתעשייה התייחס לפערים בין המגזר הפרטי והציבורי ואמר כי "זה פשוט לא ייתכן ש-700,000 עובדי מדינה יקבלו ב-1 לחודש את השכר שלהם, אנחנו אותם אנשים לא אזרחים סוג ב', הם עשו צבא, משלמי מס, תומכים בעובדים שלהם, יש להם משפחות. עסקים אלה הם משלמי המס שמתוך המס הזה משולמים כל המשכורות של כל הסקטור הציבורי של עובדי מדינה. הם משלמים את המס האמיתי".

על סמך נסיונו המקצועי, אלקובי סבור כי במידה והמצב הנוכחי יימשך לאורך זמן, עסקים רבים לא ישרדו את היום שאחרי הקורונה, "קרוב ל-50-60% אני לא יודע אם יוכלו לחזור. תהיינה השלכות קשות, הפשע יגדל". יש בעלי עסקים הקוראים למרד תשלומים נוכח המצב העגום בו הם מצויים אך אלקובי הדגיש: "אנחנו שומרי חוק, מרד תשלומים זו עבירה פלילית, אני מתנגד לדברים האלה. אנחנו צריכים להתנהג כמו שמתנהגות מדינות העולם הנאור ב-OECD, אנחנו לא העולם השלישי".

כמו כן, בימים האחרונים יש מגמה של בעלי עסקים הקוראים להקמת מפלגה ייעודית על מנת שיהיה להם ייצוג בכנסת. אלקובי התייחס לכך, והסביר כי "כל מה שקורה בוואצפים זה כעסים, יושבים אנשים בבית שהם מתפסים על הקירות". בהתאם לכך הוא טען כי צריך "שר תעשייה במשרה מלאה, שידאג לכל התעשייה הקטנה והבינונית שמייצרים 53% מהתוצר הלאומי. משלמי המס האמתיים, שקמים בבוקר עם שכפ"ץ לעוד יום מלחמה, כדי להביא לחם לילדנו ושכר לעובדינו". לסיום אמר אלקובי: "אני דורש היום שהממשלה תיתן פיצוי הוגן - להפסיק את התשלומים השוטפים לשכירויות, לארנונה, לביטוח לאומי, למס הכנסה ולפצות בהתאם".