סקר אור ירוק: תושבי הדרום מסתכנים יותר

כשליש מתושבי הדרום מודים כי עברו בשנה האחרונה צומת באור אדום. כ-70 אחוז מהנשאלים בסקר מעריכים שמצלמות בצמתים ירתיעו נהגים.

ערוץ 7 , כ"ה בניסן תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

סקר חדש שערכה עמותת אור ירוק באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" מעלה כי כשליש מתושבי הדרום מודים כי עברו בשנה האחרונה צומת באור אדום.

זאת לעומת כ-19% מתושבי אזור הצפון ואזור השרון, כ-25% מתושבי אזור המרכז וכ-14% מתושבי אזור ירושלים.

עוד עולה מהסקר כי 92% מתושבי המרכז ו-90% מתושבי השרון ראו בשנה החולפת נהג חוצה צומת באור אדום לפחות פעם אחת. כשליש מן הנשאלים בסקר ראו ארבע פעמים או יותר נהגים החוצים צומת באור אדום.

74% מהנשאלים מהצפון מעריכים כי הסיבה שנהגים חוצים צומת באור אדום אינה בשל חוסר תשומת לב כי אם בשל הרצון להספיק לעבור לפני שהרמזור מתחלף.

כ-70% מהנשאלים בסקר העריכו כי מצלמה בצמתים תרתיע נהגים מלחצות באור אדום. עם זאת, באזור הדרום השיעור נמוך יותר.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק, ציין "חצית צומת באור אדום היא אחת מעבירות התנועה החמורות שמתרחשות בכביש. נהג שנכנס לצומת באור ירוק ומשוכנע שהדרך פנויה עבורו לא מעלה על דעתו שרכב עלול להגיע מהצד ולמעשה איננו מוכן לכך".

"מעבר לכך, תאונות מסוג חזית-צד הן תאונות קטלניות וקשות כי הפגיעה היא בצידו של הרכב כזו שעלולה לסכן את חיי הנהג והנוסעים. הפתרון הוא בהצבת מצלמות רמזור ברורות ומשולטות בצמתים האדומים מרובי התאונות. נהג שידע כי הוא נכנס לצומת עם מצלמה וייענש, לא ימהר לסכן את החיים שלו ושל שאר משתמשי הדרך", הוסיף קיטה.

הסקר בוצע בחודש ינואר 2020 בסקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 500 משיבים בגילאי 18 ומעלה יהודים וערבים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4%.