ניצול השואה לאנשי השב"כ: הצלחתי לקום מתוך האפר, רוחי היהודית ניצחה

שורד השואה מרדכי צ'כנובר מסר עדות בפני אנשי שירות הביטחון הכללי: ''אני מנסה לתאר במילים משהו שאינו ניתן לתיאור בשפת אנוש''

עדו בן פורת , כ"ז בניסן תש"פ

ארגמן וצ'כנובר באושוויץ-בירקנאו
ארגמן וצ'כנובר באושוויץ-בירקנאו
צילום: תקשורת שב״כ

בשירות הביטחון הכללי התקיים היום (שלישי) טקס זיכרון לציון יום השואה והגבורה.

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מעמד הזיכרון התקיים ללא קהל ושודר באופן מקוון לכלל עובדות ועובדי השירות. במהלך הטקס נשמעה עדותו של שורד השואה מרדכי צ'כנובר.

צ'כנובר, יליד 1924, שורד מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, אמר לעובדי השב"כ כי "רצה הגורל שעקב מגפת הקורונה, פסקו המסעות לפולין ולפיכך נבצר ממני להמשיך ולהעביר ישירות אליכם את עדותי.

''אני מנסה לתאר במילים משהו שאינו ניתן לתיאור בשפת אנוש. אני מנסה להציב יד לזכר, לא רק לבני משפחתי, אלא לכל אלה שלא זכו, והם רבים. ניצב אני לפניכם היום לאחר שנים רבות של שירות ועשיה, של עדות בפני קבוצות רבות על מנת להראות בגופי, במעשיי וברוחי – כי רוחי היהודית ניצחה.

''מתוך האפר הצלחתי לקום והחלטתי – לא מוות כי אחיה - על מנת להעביר את המסר "לזכור ולעולם לא לשכוח". אני מודה מכל הלב לראש השירות, סגנו ולבעלי התפקידים השונים בשירות שמתעניינים בי ואף מושיטים לי יד נאמנה בזמנים אלה – לא אשכח אתכם ידידי הנאמנים", הוסיף צ'כנובר.

ראש שירות הביטחון הכללי נדב ארגמן אמר בטקס: "בראשית דבריי, מבקש להודות למר צ'כנובר היקר, שמלווה את הארגון מזה שנים רבות. אופיו הייחודי, אומץ ליבו וסיפורו האישי מהווים השראה לעובדות ועובדי הארגון במסעות לפולין בשנים האחרונות. עדותו של מרדכי המובאת בפנינו היום מחדדת עוד יותר את חשיבות הזיכרון לדורות הבאים ואת תפקידנו בשמירה על המשכיות שרשרת הדורות.

"למול מראות השואה - הייעוד והערכים שלנו, כאנשי שירות הביטחון הכללי, מקבלים משמעות עצומה: מחויבות ללא פשרות, להגן על מדינת ישראל ועל ביטחון אזרחיה. נמשיך להתייצב כ"מגן ולא יראה" בחזית ההגנה והשמירה על ביטחון מדינת ישראל, על מנת להבטיח את עתידנו כמדינה יהודית ודמוקרטית''.

ארגמן הוסיף, ''למעלה משבעים שנה חלפו מאז תמו תימרות העשן ממחנות המוות, ואנו מקדשים את החיים, היצירה והעשייה הציונית. נמשיך להזכיר ולזכור, לכבד ולהוקיר את זכרם של הנרצחים אשר במותם - ציוו לנו את החיים".