"הפשיל שרוול, חשף את המספר ורקד"

ח"כ אורי מקלב סיפר במליאת הכנסת על ניצולי השואה החרדים וקרא ללמוד את מסקנות העבר. "השואה היא שתיקת העולם מול הרוצים להשמידנו"

בן שאול , כ"ז בניסן תש"פ

אורי מקלב
אורי מקלב
Photo by Hadas Parush/FLASH90

חבר הכנסת אורי מקלב נאם בישיבת הכנסת המיוחדת לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, והדגיש את חשיבות ההמשכיות של העם היהודי לצד הזיכרון הכואב על שתיקת העולם כולו מול תלאות השואה.

את נאומו פתח מקלב באומרו כי שתיקת העולם לנוכח הזוועות היא הסכנה האמיתית. "מאות מיליוני אנשים מסתגרים היום ברחבי העולם בבתיהם, כל העולם עומד מלכת ומתאחד בכדי למנוע את התפשטות מגפת הקורונה, אך מגיפה זו ומשבר עולמי זה לא מגיע לאפס קצהו למה שעברו שישה מיליוני תינוקות, הורים לילדים סבים וסבתות ומשפחות שלמות עברו התעללות באכזריות שאין כמוה ורצו להשמידם רק בגלל שהם שייכים לעם היהודי, וכל העולם שתק.

"גבורת הנפש והרוח של ששת המיליונים הצדיקות שלהם לצד הגאווה היהודית שלהם הם אלו שנתנו לעם היהודי כולו את הכוח להשתקם אחרי התלאות הנוראות שהעם היהודי עבר בשנות השואה הנוראות''.

לדברי מקלב, ''ההמשכיות שהייתה כל כך חשובה להם הם נתנו את הכוח לפריחתו ושגשוגו של העם היהודי, לצערינו בימים אלו עשרות רבות מניצולי השואה לא שרדו את מגיפת הקורונה, אך חובה עלינו לזכור את מה שעשו אותם הניצולים, שכל אחד מהם מייצג עשרות בני משפחה שלא שרדו את התופת הנוראה''.

ח''כ מקלב תיאר את גבורת הניצולים בציבור החרדי. "הניצולים נתנו את הכוח והיכולת להקים ולשקם את העם היהודי לאחר השואה, אלו אנשים שאיבדו את כל משפחתם, הקימו קהילות, הקימו בתי חולים, הרב מפוניבז' זצ"ל הקים את עולם התורה, מוסדות ליתומים".

מקלב ביקש להעלות את זיכרו של הרב אליעזר אסטרייכר זצ"ל. "יהודי חסיד בעלז שנפטר בימים האחרונים ממחלת הקורונה, בכל שמחה בחסידות בעלז היה עומד בפני האלפים, מרים את שרוול חולצתו ורוקד תוך שהוא מראה לכל הקהל את המספר שחרטו על זרועו הנאצים ימ"ש, וזאת, לאחר שחסידות בעלז כולה נכחדה בשואה".

"כמה תרומה היתה לו לחינוך הדורות הבאים במעשה הקטן הזה, להראות לכולם שלמרות השואה הקשה ביותר עדיין חובתינו להמשיך ולפעול ולא להישבר. זו המורשת ואותה חייבים להמשיך".