הרב שמואל דוב שוורץ נפטר לאחר שנדבק בקורונה

הרב שוורץ ז"ל, ניצול שואה וממקימי היהדות החרדית במונטריאל, הלך לעולמו בגיל 95 לאחר שנדבק בנגיף.

בן שאול , כ"ז בניסן תש"פ

הרב שמואל דוב שוורץ
הרב שמואל דוב שוורץ
צילום: באדיבות המשפחה

הרב שמואל דוב שוורץ ז"ל, ניצול שואה וממקימי היהדות החרדית במונטריאל, הלך לעולמו לאחר שנדבק מנגיף הקורונה. בן 95 בפטירתו. הוא נטמן בהר המנוחות בירושלים.

נכדו, יואל שוורץ, הנציג החרדי של 'ימינה', ספד לו בשיחה עם ערוץ 7: "ר׳ שמואל דוב נולד בח׳ ניסן תרפ״ה לאביו הרב משה אהרן ע״ה בן אחר בן לבעל ה'חכם צבי' זי״ע ולאמו מרת חיה מלכה ע״ה.

''היה מתלמידי בעל ה'ויגד יעקב' מפאפא ורבי בנימין ברגר זצ״ל עד שנות השואה. בשנות הזעם איבד את אמו ע״ה ואחיו ואחיותיו, והתחבא לאורך שנות המלחמה אצל משפחה מקומית.

לימים סיפר בבכיות שהקושי הגדול ביותר היה לשמוע את הגוי מספר על מסעות ההרג של היהודים בשמחה והוא נאלץ להתאפק מלהביע את רגשותיו. בסוף ימי המלחמה טרח והביא יחד עם חברו לקבר ישראל יהודים שהתמוטטו באמצע הרחוב בשל המצב הכלכלי הדחוק''.

יואל הוסיף, ''לאחר המלחמה הביע רצונו לנסוע לארצות הברית אבל לא קיבל ויזה. תחת זאת נסע באנייה למנטריאול עם קבוצת יהודים ששרדו את המלחמה. כשהגיע למונטריאל היה המקום כמעט מדבר ששמה מבחינת יהדות. הוא עם חבריו עשו הכל כדי לבנות את היהדות. בכל שבוע הם נדרשו ביום שישי להתפטר מהעבודה כי לא רצו לעבוד בשבת וביום שני לחפש שוב עבודה חדשה.

''בהמשך התחתן והתגורר במקום במשך עשרות שנים. בשנותיו האחרונות עלה לירושלים וקבע את מגוריו אצל בנו שסעד אותו בערוב ימיו''.

ביום ראשון שלפני חג הפסח הרגיש ברע ולאחר שנבדק התברר שנדבק בנגיף הקורונה. הוא אושפז בבית החולים שערי צדק ואמש הוא נפטר. הוא השאיר אחריו את בנו יחידו רבי ישראל שוורץ, אב״ד 'קהילת היראים' ובתו היחידה חיה מלכה אייזדארפער אשת הרב יצחק אייזיק מלייקאוד.