היום פגישת נתניהו-ימינה לקראת ממשלה

ראש הממשלה וראשי 'ימינה' יוועדו היום בניסיון להשאיר את המפלגה בממשלת האחדות הנרקמת על אף הפגיעה הצפויה בכוחה של הממשלה.

שמעון כהן , כ"ח בניסן תש"פ

בנט ונתניהו
בנט ונתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייוועד היום עם ראשי 'ימינה' בניסיון להביא להישארות המפלגה בממשלה הבאה, על אף הקיצוץ הצפוי במספר השרים שתקבל הממשלה.

נזכיר כי לאורך תקופת המו"מ הקואליציוני טענו בימינה שוב ושוב כי למעט דיווחים מינוריים הם אינם מעודכנים בפרטי המו"מ וההסכמות בין הליכוד ו'כחול לבן'. שר הביטחון, נפתלי בנט, הבהיר כי סוגיית התיקים לא תהווה בעיה במידה והסוגיות העקרוניות והמהותיות יוסדרו ובמידה ולא תיווצר תחושה שנתניהו מסר את מפתחות הממשלה בידי השמאל.

נתניהו צפוי להיפגש גם עם שאר ראשי גוש הימין, אך בעוד עם הסיעות החרדיות לא צפויים קשיים לנוכח שימור מעמדם וכוחם בממשלה, הרי שמול 'ימינה', הנפגעת המרכזית מהסכם האיחוד עם 'כחול לבן', הדברים עשויים להיראות אחרת לחלוטין. במפלגה רואים במסירת תיק המשפטים ל'כחול לבן' פגיעה מהותית ביכולת ביצוע השינויים הנדרשים במערכת המשפט.

לעומת זאת טוענים גורמים בליכוד המצוטטים ב'ישראל היום' כי נתניהו מעוניין בשילובה של 'ימינה' בממשלה. "נתניהו רוצה אותם איתו בממשלה. למרות שהם מתדרכים נגד נתניהו, הוא רוצה אותם בפנים".

"למעשה", אומרים בליכוד, "נתניהו צריך אותם איתו בממשלה. יש דברים אידיאולגיים שצריך לקדם כמו החלת הריבונות. אם גנץ נותן למפלגה שלו חופש הצבעה, כפי שסוכם בהסכם, יכול להיות מצב שאם ימינה בחוץ ומתנגדים, זה לא יעבור. נתניהו רוצה את ימינה איתו כשותפים למהלכים אידיאולוגיים מימין".

בהקשר זה נציין כי תנועת הריבונות שיגרה אתמול מכתב לראש הממשלה ובו היא קוראת לו לאזן את החבירה ל'כחול לבן' על ידי הקפדה בבחירת שרי ימין נאמני ארץ ישראל ותומכי ההתיישבות המחויבים להחלת הריבונות ביהודה ושומרון. בין השאר הזכירו במכתבם את הצורך בשילובם של שרי 'ימינה' בממשלה הבאה.

מכתב ריבונות לנתניהו
צילום: מסך