"נס בתא משפט 7"
מתי לאחרונה בכיתם מסרט?

הניסיון לגרום לצופה להזיל דמעה או שניים מטיל צל כבד על כל העלילה, אבל לא מספיק בשביל לפגום בחינניות של הסרט.

אריאל פייגלין , כ"ח בניסן תש"פ

"אני לא אבכה" הבטחתי לעצמי, אין מצב שאני אתן לעצמי לבכות בגלל סרט טורקי.

'נס בתא מספר 7', הלא הוא הסרט הטורקי המדובר, הוא הלהיט החדש של נטפליקס. כולם מדברים עליו, כולם מספרים שבכו בגללו. אבל אני לא כולם, ככה אמרתי לעצמי, אני לא אבכה. טעיתי.

ממו הוא אבא של אווה. אה, והוא גם מוגבל שכלית וגם אסיר מורשע, אבל זה מהצד, לפני הכל הוא אבא של אווה. בין התמודדות החברה והמשטר עם ממו לבין חוויית ההורות של ממו עם בתו היתומה (האמא נפטרה) נמתח לו קו עלילה שלא מפסיק לרגש, להעציב ולהפתיע. ממו נחשד ברצח שלא ביצע, אווה מנסה להוכיח את חפותו אבל איש לא מקשיב לילדה, ושאר האסירים? טוב, גם הם חולים. הם פשוט רק עכשיו גילו את זה, בזכות אווה.

נשמע קצת קיטשי? קחו קערה, תזרקו לתוכה את כל מה שמסכן ועצוב בעולם, תוסיפו שפה חצי אקזוטית, תערבבו קצת והרי לכם 'נס בתא מספר שבע'. הניסיון לגרום לצופה להזיל דמעה או שניים מטיל צל כבד על כל העלילה, אבל לא מספיק בשביל לפגום בחינניות של הסרט. משהו שם בבימוי, בתסריט, במשחק, בהכל, פשוט עובד. לא מדובר בסרט מקורי, אלא בווריאציה מחודשת לסרט דרום קוריאני באותו שם מ2013, וואריאציה שהפכה לסרט הכי נצפה בטורקיה לשנה 2019.

'נס' מתרחש פה, בטורקיה, בחצר האחורית שלנו (הסרט מתחיל בחודש nisan, נשמע מוכר?), אבל אין ספק שהוא מזכיר עולם אחר. נורא קל לראות את הצדדים הרעים, את המשטר הצבאי, את עונש המוות, את בתי הכלא המוזנחים, אבל יש שם גם לא מעט יופי. הנופים המדהימים, הפשיטות, טוב הלב. וגם, אין דרך להגיד את זה בלי להישמע אשכנזי מתנשא ופריווילג, אבל זו פעם ראשונה שאני שומע נגינה של סאז, כלי נגינה פרסי אוריינטלי, וזה פשוט נשמע מדהים.

ואחרי כל ההקדמות, אני פשוט אגיד ש'נס בתא מספר שבע' הוא סרט מקסים שלא ישאיר עין אחת יבשה. מניסיון.

* פססססט, למי שפחות מתחבר לסרטים איטיים ונוגים, אני רק אגיד שגם אם תאיצו את הסרט על מהירות של פי 1.5 לא תרגישו שאתם מפסידים משהו. אגב, אתם ידעתם שכשמריצים משפט בטורקית זה נשמע כמו אנימה יפנית?