סין מתאוששת: העסקים נפתחים

בסין משדרים חזרה לעניינים, אבל האם זו המציאות גם בפועל. מומחית לסין: בינתיים רק העסקים חוזרים. כל עוד 70% לא יידבקו זה לא ייעצר

שמעון כהן , כ"ח בניסן תש"פ

מתאוששים בסין
מתאוששים בסין
צילום: שרית שי

עם שרית שי, המומחית לסין, חזרנו לבחון מה קורה בסין, איך נראית שם החזרה המדורגת לשגרה ואילו תובנות ניתן לקבל מההתנהלות שם לחיינו כאן.

לדבריה מומחים קובעים כי רק לאחר הידבקות של 70 אחוזים מהאוכלוסייה ייווצר חיסון עדר שיבלום את התפשטות הקורונה.

"כולם חושבים שסין חוזרת לעסקים, אבל רק העסקים קשורים לחזרה הזו. אין שם בתי קולנוע, מופעים, חתונות וקונצרטים. הילדים לא הולכים לבתי הספר היסודיים. כולם היום מחויבים במסכות. הולכים למסעדות ומרכולים אבל לא חזרו ללימודים".

לדבריה יש אמנם רצון שהתחושה תהיה שסין חוזרת לשגרה אך בפועל הכול נועד לשמר את הכלכלה ולמנוע את קריסתה במדינת הענק. משום כך אנשים נוסעים ברכבת התחתית, מגיעים למסעדות אבל לא לבתי קולנוע. עוד היא מספרת באשר לטיסות נכנסות "אין כניסה למי שאינו סיני. גם מי שנולד לאבא סיני והמראה שלו לא סיני לא נכנס".

"כעת שוקלים איך להכניס אנשי עסקים לסין דרך הונג קונג כי חוששים לגורל הכלכלה. אנשי העסקים יצטרכו להוכיח שמשתלם להכניס אותם כי העסק שלהם שווה לסין", אומרת שי ומספרת על תובנות באשר לעצם התפשטות הנגיף:

"כעת אומרים שיש חשש מגל שני של הדבקה. מדובר במשהו שהאוכלוסייה יכולה להיפטר ממנו בהדרגתיות אחרי ששבעים אחוזים מאוכלוסיית העולם ידבקו מהנגיף ויהיו להם נוגדנים במערכת החיסונית וכך הוירוס ידעך, כי הוא לא ימצא במי להידבק, אבל זה לא קורה כי יש סגר והכול מואט". להערכתה השחרור יתבצע ב-22 ביולי ואז בחודש ספטמבר יתגלו נדבקים נוספים שהיו חולים קודם לכן אך רק אז יתגלו.

"ככל שאנשים יידבקו מהר יותר נוכל למגר כך את התופעה", היא קובעת בהתבסס על פרסומים רפואיים שונים ומציינת כי על פי דרישת ארגון הבריאות העולמית יש לדווח על כל מוות מקורונה גם אם החולה היה חולה במחלה אחרת ולהערכתה "המתים היום לא כולם מתים מנגיף הקורונה. יש הרבה מחקרים שאומרים את זה".

שי מציינת כי בעוד הנתונים המתפרסמים מדברים על שבעים אחוזי הידבקות שיעצרו את התפשטות המחלה הרי שעד כה רק 3-4 אחוזים מאוכלוסיית העולם נדבקו.

"גילו שאנשים מקבוצות אתניות שחולים בקורונה מקבלים אותה קשה יותר. מדובר באפרו אמריקאים, אנשים בעלי עור כהה, כי המערכת החיסונית שלהם מאוד רעועה בגלל מחסור בוויטמין D בחברות הללו. הסינים אולי נראים לנו לבנים אבל הם נחשבים לבעלי עור צהוב". לנוכח קביעה זו תוהה שי מדוע לא נשמעת המלצה רשמית לקחת קפסולת ויטמין D בכל יום על אף שההמלצה קיימת. זה יכול למנוע הידבקות מהמחלה כי זה מגן על דרכי הנשימה, "זה בדוק הדבר הזה. למה לא אומרים לנו את זה?".

"ויטמין D שומר על המערכת החיסונית. אם מי שיש לו מערכת חיסונית טובה יצאו החוצה חלקם יהיו א-סימפטומטיים. מומחים ורופאים אומרים שכשהאוכלוסייה תידבק נוכל לייצר את חיסון העדר. עד שהאוכלוסייה לא תהיה חשופה לנגיף לא יקרה כלום".

"הסגר הוא צוואר בקבוק וכשהוא ייפתח מערכת הבריאות תקרוס בגלל הקשיים שהיו במערכת הבריאות עוד קודם. כעת סוגרים אותנו בבתים כדי שלא נגיע לבתי החולים וכדי שהמערכת לא תקרוס", סבורה שי. "צריך לתת לאנשים לנשום, לשחרר את המשק עם אוכלוסיות בריאות וצעירות. יצטרכו יותר את התרופות לחרדה ודיכאון מאשר התרופות מקורונה. הסגר לא בולם את הוירוס ולא מרפא. גם בסין הבינו שצריך לצאת מעט החוצה ולהתאוורר. כדי שהכאוס לא יהיה גדול יותר צריך להסביר את ההנחיות בגובה העיניים מה מותר ונכון לעשות, לצאת לשמש לעשר דקות, לקחת ויטמין D, לאכול נכון".