הנוער התגייס לעזור ליד שרה

אורי גריזים שוחח עם הנערים והנערות מרשת ישיבות ואולפנות בני עקיבא שניצלו את 'חופשת הקורונה' כדי לגייס מימון למכונות הנשמה.

אורי גריזים , כ"ח בניסן תש"פ

יד שרה. ארכיון
יד שרה. ארכיון
הלל מאיר

כבר מתחילת התפשטות הקורונה וסגירת מערכת החינוך, צצו מכל עבר פרויקטים ויוזמות שונות של נוער שמצא את עצמו חסר מעש בבית.

אך לאחרונה, לראשונה, יצא לדרך קמפיין מאורגן ותחרותי של "יד שרה" בשיתוף עם רשת ישיבות ואולפנות "בני עקיבא".

הפרויקט, תחת הסלוגן "אוויר לנשימה", נפתח בעקבות חוסר מכונות ההנשמה במדינת ישראל, ובכך משתתף במאבק ציבורי וארצי רחב- להשגת המכונות מצילות החיים.

עד כה נאספו לפרויקט יותר משלוש עשרה מיליון שקלים, מתוכם קצת פחות מחצי מיליון מגיוסי ישיבות ואולפנות בני עקיבא. אולפנת "אבן שמואל", היא "האולפנה המצטיינת" כ-22,00 שקלים כדי להבין איך יצא לפועל הקמפיין, דיברתי עם אחראי הפרויקטים מטעם רשת ישיבות ואולפנות בנ"ע- נפתלי קנדלר.

למה למעשה בחרתם לשתף את הרשת בפרויקט?

"יש צרכים לאומיים ברורים- ויש לנו נוער מדהים שרגיל לעשות פרויקטים גדולים ביום יום. והיה לנו ברור- לחבר בין הכוחות של הנוער לבין מעשה חסד גדול- הצלת חיים, להצטרף למאבק הלאומי. אנחנו גם מאמינים בכוחו של הנוער, מה שנלמד מהתקופה הזו בסופו של דבר הוא כמה אנחנו אחראים לעצמנו.

כל אחד יכול בזמן שלו לעשות כ"כ הרבה, להתנהל נכון. אנחנו יכולים לתת כלים, כיוון עזרה- חינוך. אבל את עיקר העבודה אתם עושים. זה אחריות. ידיעה. בימים האלו אפשר להגיע לגבהים"

הייתה הענות גבוהה מצד הנוער?

"הייתה הענות גבוהה מאוד- לנוער שלנו יש כוחות גדולים ובימים אלו עם ישראל זקוק לכוחות אלו. אנחנו הצענו להם את האפשרות להתנדב ולשמחתי לקחו את ההצעה בשתי ידיים ובשמחה, אבל בסופו של דבר מה שהתלמידים שלנו עשו, היה להרים טלפונים לכל בית ישראל, בהמוניו. אמנם בתקופת הקורונה התרומות יותר קטנות מהרגיל, אבל עדיין תרמו הרבה מעם ישראל"

ואכן, מסתבר שגיוס התרומות בימי הקורונה, מסובך וקשה יותר מזמנים רגילים. נעמה רחמני, אחראית הגיוס מאולפנת מרכז שפירא משתפת על הקושי, "פנתה אליי מתרימה אחת ואמרה לי שהיא מרגישה שהיא לא מסוגלת לעשות את זה יותר, כי אנשים אומרים לה שאין להם כסף כרגע בתקופה הזאת, ואין לה מספיק כוחות נפש ויכולת לפנות לאנשים ולבקש מהם כסף כשהם בקושי כספי".

אך למרות הקשיים שליוו את התלמידים במהלך קמפיין ההתרמה, נעמה מסרבת להסתכל על הקמפיין באופן שלילי, "ובכל זאת, אני חושבת שיש מעלה גדולה בזה שהנוער של ישראל עשה את זה- הרבה פעמים אפשר לזלזל בו ולהגיד כמה אנחנו חסרים וכמה אנחנו לא כמו פעם, אבל רוח ההתנדבות אדירה כמו שלא הייתה מעולם בארץ ישראל, במדינה שלנו. ועצם זה שהמתנדבים מתקשרים ועושים את זה בשמחה ובלי לחשוב פעמיים מראה על הנכונות. ולא נראה לי שדבר כזה היה קורה בתקופה אחרת".

ב"יד שרה" עצמם, הבינו את הקושי הטכני, הנפשי והאידיאלי של התלמידים ובירכו על העזרה ורוח ההתנדבות, "בני הנוער הפכו לחיילי המאבק בקורונה. ההתגייסות של מוסדות בני עקיבא לטובת יד שרה היא אחד מסמלי התקופה בו בני הנוער לוקחים חלק בהובלת פרויקטים להצלת חיים. יש דבר מרגש לראות בני נוער שנמצאים בתחילת חייהם מסייעים לארגון לתת מענה לכלל האוכלוסייה ובדגש על הגיל השלישי. אלו רגעים שייצרבו בזיכרון התלמידים".

מכתב התודה של יד שרה לנערים ולנערות
צילום: יד שרה