ישראל נגד שר החוץ של האיחוד האירופי

בירושלים תוקפים את ג'וזף בורל שאיים כי החלת ריבונות תגרור תגובה מצד אירופה.

ניצן קידר , כ"ט בניסן תש"פ

שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
שר החוץ האירופי ג'וזף בורל
צילום: רויטרס

תגובה ישראלית חריפה ויוצאת דופן להודעתו של שר החוץ באיחוד האירופי, ג'וזף בורל, בעקבות הקמת ממשלת האחדות בישראל.

בורל ציין בהודעתו כי האיחוד יהיה "מוכן" לשתף פעולה עם הממשלה החדשה במאבק בקורונה ובמקום לברך על הקמת הממשלה, העדיף להתייחס דווקא לנושאי הריבונות.

"עמדת האיחוד האירופי ביחס למצב השטחים שכבשה ישראל בשנת 1967 נותרה בעינה. איננו מכירים בריבונות ישראלית בגדה המערבית הכבושה.האיחוד האירופי חוזר ומדגיש כי כל סיפוח יהווה הפרה חמורה של המשפט הבינלאומי ונפעל בהתאם למהלך כזה", כתב.

במשרד החוץ זעמו על ההודעה, שהתברר שבורל ניסה לאמץ כעמדה רשמית שלשמה נדרשת החלטה פה אחד מצד שרי החוץ של מדינות האיחוד, וכשל בכך.

"מצער לקרוא שג'וזף בורל, מי שמתיימר להיות אמון על יחסי החוץ של האיחוד האירופי, בוחר לקדם בצורה הזו את פניה של ממשלה חדשה של שותף מרכזי של האיחוד ומעדיף לראות את היחסים בין ישראל לבין האיחוד דרך הפריזמה של המגיפה ושל 'מעמד השטחים'. על רקע עומקם של היחסים ולאור העובדה כי הודעה זו לא זכתה אתמול לתמיכת המדינות החברות באיחוד, אנו תוהים איזו מדיניות האדון הנכבד בוחר לייצג, ולא בפעם הראשונה", תהו במשרד החוץ.

השר ישראל כ"ץ הוסיף, "אני מודה לידידותנו באירופה שהתנגדו להודעתו של בורל ומנעו בכך את אימוץ הטקסט בשם האיחוד האירופי. מדינות אלה מכירות בערך היחסים עם ישראל ואנחנו נמשיך לקדם את יחסים בין ישראל לאירופה ביחד איתן".

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, תקף את האיחוד האירופי ואמר ''האיחוד האירופי הם לא פחות מחבורה של משועממים. מדובר בפרפורי גסיסה של גוף שנעשה פחות ופחות רלוונטי, בוודאי בעידן נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

''הריבונות היא הדבר הנכון למדינת ישראל גם ערכית וציונית, ובוודאי מהזווית הביטחונית. רוב אזרחי המדינה רוצים בריבונות. ממשלת ארה''ב בצורה חסרת תקדים רוצה בריבונות ואני קורא לראש הממשלה להודיע לאיחוד האירופי שהם לא רלוונטים ופשוט להתעלם", הוסיף.