הכלכלן ד״ר ויצמן נגר: להציל את המגזר העסקי

כלכלן בכיר לשעבר בבנק ישראל אומר כי חשוב לסייע לשכירים במשק, אבל העזרה לעסקים דחופה יותר כי קריסתם עלולה ליצור תגובת שרשרת.

ניצן קידר , ל' בניסן תש"פ

כסף
כסף
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בעלי עסקים ברחבי הארץ מביעים בימים האחרונים זעם רב על המצב בו חנויות וחברות נפתחות אופן מדורג ומצומצם וחלק מהמגזר העסקי עדיין מושבת.

ד"ר ויצמן נגר, מרצה לכלכלה ולפיננסים במרכז האקדמי לב, ששימש בעבר ככלכלן וכחוקר בכיר בבנק ישראל חושב שהפתיחה המדורגת של העסקים פוגעת אנושות באלו שנשארו סגורים.

"הנזק הכלכלי גדול וצריך לתת לדבר משקל משמעותי יותר בסך השיקולים. מדובר במצב שישראל בפרט והעולם בכלל לא חוו. העסקים הם תשתית בסיסית וקריסתם היא בזבוז כלכלי", אומר נגר לערוץ 7.

לדבריו, "במשבר הנוכחי ניתן להניח כי הרוב המכריע של העסקים בריאים ויציבים, כי הגורם למשבר הוא זעזוע בריאותי שהוביל לזעזוע כלכלי. לכן, עדיף וחשוב להציל את המגזר העסקי, כדי לא להפסיד את התשתית שלו, גם אם יש בתוכו שיעור קטן של עסקים כושלים".

ד"ר נגר אומר כי בהינתן מצב שהתשתית העסקית בריאה בבסיסה, הבעיה המרכזית שנוצרה במגזר העסקי היא משבר נזילות, עקב השבתת המשק בפתאומיות. "הבעיה היא, שאם חברה לא תפרע את חובותיה, עלולה להיווצר תגובת שרשרת שתפגע אנושות בתשתית העסקית: הנושים שלא יקבלו את כספם לא יוכלו לשלם לאחרים, וכך הלאה. תגובת השרשרת תרתיע משקיעים ומלווים חדשים, ותוביל לקריסה של חברות בריאות ולאובדן השקעות. וכך, ביום שאחרי לעובדים המובטלים/בחל"ת של החברות לא יהיה לאן לחזור".

הוא מציין כי "אין פתרון מובנה כי העולם לא חווה את זה. בדרך כלל הבנק המרכזי מזרים כסף למערכת הבנקאית ואז כל זה מוזרם למשק. הפעם הבנק המרכזי מוגבל כי הריבית היא אפס וגם אין לו את הקשר עם העסקים. הוא זקוק לתיווך של המערכת הפיננסית".

ומה בכל זאת ניתן לעשות? "על הבנק המרכזי להזרים נזילות למשק. איך? בנק ישראל צריך לרכוש אג"ח קונצרניות ומניות, דבר שאינו עושה בשגרה. זאת, כדי לבלום את המפולת, להכניס יותר ודאות לשוק ולהנזיל אותו. וכך, כלכלת ישראל תרוויח פעמיים: גם על-ידי שמירת התשתית העסקית, וגם מעליית ערכי ניירות-הערך לאחר המשבר. בהנחה שרוב החברות בריאות, גם אין במהלכים אלה עלות תקציבית".

"המדינה פעלה מאוחר לגבי העצמאים ופקידי האוצר עוד טענו שיחכו לאמוד נזקים עד אחרי הקורונה. אם היו ממתינים - כל העסקים היו קורסים. התגובה הראשונית לא היתה טובה וכעת יש לעזור לעסקים במלוא העוצמה, כדי שישרדו ויוכלו לקלוט עובדים בהמשך כשיחזרו כמה שיותר לשיגרה", מסכם ד"ר נגר.