מ''מ פרקליט המדינה:
''אני בוחן מידע מטריד בנוגע למנדלבליט''

דן אלדד מגיב להתנגדות היועמ"ש להארכת כהונתו: "פנייה מעיתונאי בנוגע למנדלבליט לימדה אותי מי פועל ביושרה ומי לא".

ערוץ 7 , כ"ט בניסן תש"פ | עודכן: 21:30

דן אלדד
דן אלדד
צילום: דוברות משרד המשפטים

ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, מגיב הערב (חמישי) להתנגדות של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להאריך את כהונתו.

"היועץ המשפטי לממשלה דורש להדיח אותי משום שאני בוחן מידע מטריד בעניינו", האשים אלדד. "מהיום הראשון למילוי המקום, עשה מנדלבליט כל דבר אפשרי כדי לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו".

פרקליט המדינה תקף את היועמ"ש: ''העובדה שנודע לי על המכתב מהתקשורת, אומרת הכל. היא מלמדת מי פועל ביושרה, ענייניות ודרך ארץ, ומי לא. אף גורם לא הרתיע אותי מעולם מלבצע את שליחותי בפרקליטות ללא מורא וללא משוא פנים, וכך יהיה גם בהמשך", הבטיח אלדד.

גורמים בסביבתו של מנדלבליט הגיבו: "אין קשר בין הביקורת כלפיו לשאילתא שהעביר בנוגע ליועמ"ש - מדובר בשקד וכזב".

גם שר המשפטים אמיר אוחנה (הליכוד) תקף את התנגדות מנדלבליט להארכת כהונתו של מ''מ פרקליט המדינה, ואמר "לא פגשתי הרבה פרקליטים ישרים, הגונים, ערכיים ומקצועיים כמו דן אלדד. פרקליט שלא חשש להתווכח איתי כשמצא לנכון (למשל סביב ו' הבדיקה שהקמתי למח"ש) - אך שגם הכיר בחשיבות התיקון והבדיקה העצמית של מערכת המשפט ושל הפרקליטות.

''מערכת המשפט מתעקשת לחרב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר בה", הוסיף השר אוחנה.

מוקדם יותר הערב הודיע היועץ המשפטי לממשלה כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד. במכתב ששלח לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ כתב מנדלבליט כי לאור חתימת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן, צפוי שר המשפטים להתחלף.

לדברי היועמ"ש, לאור העובדה שכהונת אלדד תסתיים ב-1 במאי קיימת מניעה משפטית להאריכה זמן קצר לפני כניסתו לתפקיד של שר המשפטים החדש.

מנדלבליט הוסיף כי "למרבה הצער, בחלוף שלושה חודשים ממועד המינוי, עמדתי המקורית לפיה הוא איננו מתאים לתפקיד רק התחזקה, לנוכח התנהלותו".

לדברי מנדלבליט, בשלושה החודשים האחרונים "התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו (של אלדד), שלעמדתי, אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד ממלא-מקום פרקליט המדינה, ושאין מקום כי ימשיך את כהונתו בתפקיד זה. על כשלים אלה למדתי בראש ובראשונה באופן בלתי אמצעי, מהעבודה המשותפת עם עורך הדין אלדד. כמו כן, למדתי עליהם מתוך דיווחים שקיבלתי מהמשנים לפרקליט המדינה, שהם הגורם הניהולי הבכיר ביותר בשדרת הניהול של פרקליטות המדינה, המהווים בשגרה יד ימינו של פרקליט המדינה, ומגורמים בכירים נוספים בהנהלת הפרקליטות ובמערך הייעוץ המשפטי לממשלה".

לטענת מנדלבליט, אלדד "הסתיר ממני נושאים מקצועיים וארגוניים שבהם עסק ופגישות שקיים עם שר המשפטים, וזאת על אף שהנחיתי אותו למסור לי עדכון מלא על נושאים אלה, בשים לב לחשיבות עצמאות התביעה הכללית ולמורכבות הקשר של ממלא-מקום פרקליט מדינה עם הגורם הפוליטי המחזיק בידיו את הכוח להאריך את תקופת מילוי המקום".

''מאז כניסתו לתפקיד קיים שיתוק בעבודת הצוות שהיא חיונית בהנהלת הפרקליטות, כתוצאה מחוסר אמון ומנתק כמעט מוחלט בינו לבין שכבת הניהול הבכירה של פרקליטות המדינה. ניתן לומר - בצער רב - כי הוא אינו מנהל את פרקליטות המדינה, דבר המקשה מאוד על תפקודה, והדבר הינו חמור שבעתיים לנוכח אתגרי התקופה בה אנו נמצאים".

לדבריו, "עורך-הדין אלדד איננו מכנס את הנהלת הפרקליטות, וכמעט איננו משתף את חברי ההנהלה הרלוונטיים בטיפול בנושאים שבתחום אחריותם, ובחירתו בדבר קידום נושאים מסוימים שאינם דחופים היא תמוהה ואיננה תוצר של עבודת מטה וניהול סדור. הכישלון הניהולי המתואר כרוך בפגיעה משמעותית ביכולת התפקוד של המערכת וביעילותה. הוא בא לידי ביטוי מיוחד, כאמור, בתקופה הנוכחית בשעה שהמדינה כולה מתמודדת עם אתגרי משבר התפרצות נגיף הקורונה, וגם פרקליטות המדינה נדרשת להתמודד עם אתגרים ארגוניים ומקצועיים כבדי משקל".

היועמ"ש הוסיף: "תפקודו של עורך-הדין אלדד כממלא-מקום פרקליט המדינה הוא לקוי מבחינה ערכית, ניהולית ומקצועית באופן הפוגע בתקינות עבודתה של פרקליטות המדינה. הותרת מינויו רק תלך ותגדיל את הפגיעה, ותשבש את יכולת המערכת לתפקד".