עימות במשרד המשפטים
בכירי הפרקליטות לדן אלדד: מזועזעים מהטלת הרפש ביועמ"ש

בכירים בפרקליטות המדינה גינו את התנהלות פרקליט המדינה נוכח המתקפה שלו על מנדלבליט. "בחרת להטיל רפש"

ערוץ 7 , ל' בניסן תש"פ

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
Photo by Tomer Neuberg/FLASH90

גורמים בכירים בפרקליטות המדינה שיגרו הבוקר (שישי) מכתב חריף לממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, שבו השמיעו ביקורת נוכח המתקפה שלו על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

"אנו מזועזעים מכך שבמקום להתייחס לטענות לגופן, בחרת להטיל רפש ביועץ המשפטי לממשלה ובמניעיו להתנגד להארכת המינוי שלך, תוך פרסום יזום של בדיקה שאתה עורך על פי הודעתך", כתבו בכירי הפרקליטות.

"אנו שבים ומביעים את תמיכתנו ביועץ המשפטי לממשלה, ומגנים בכל תוקף את אופן התנהלותך, אשר מקומה לא יכירנו בארגון שחרת על דגלו ערכים של יושר, אמת ושמירה על שלטון החוק", הוסיפו.

המכתב נשלח לאור עימות חסר תקדים שנרשם אתמול בצמרת משרד המשפטים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי קיימת מניעה משפטית להאריך את כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד.

במכתב ששלח לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ כתב מנדלבליט כי לאור חתימת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן, צפוי שר המשפטים להתחלף. לדברי היועמ"ש, לאור העובדה שכהונת אלדד תסתיים ב-1 במאי קיימת מניעה משפטית להאריכה זמן קצר לפני כניסתו לתפקיד של שר המשפטים החדש.

מנדלבליט הוסיף כי "למרבה הצער, בחלוף שלושה חודשים ממועד המינוי, עמדתי המקורית לפיה הוא איננו מתאים לתפקיד רק התחזקה, לנוכח התנהלותו. התגלו כשלים ערכיים, מקצועיים וניהוליים בעבודתו (של אלדד), שלעמדתי, אינם מותירים ספק באשר לכך שהוא אינו מתאים לכהן בתפקיד ממלא-מקום פרקליט המדינה, ושאין מקום כי ימשיך את כהונתו בתפקיד זה''.

בעקבות הודעת מנדלבליט, ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, אמר כי "היועץ המשפטי לממשלה דורש להדיח אותי משום שאני בוחן מידע מטריד בעניינו. מהיום הראשון למילוי המקום, עשה מנדלבליט כל דבר אפשרי כדי לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו".

פרקליט המדינה תקף את היועמ"ש: ''העובדה שנודע לי על המכתב מהתקשורת, אומרת הכל. היא מלמדת מי פועל ביושרה, ענייניות ודרך ארץ, ומי לא. אף גורם לא הרתיע אותי מעולם מלבצע את שליחותי בפרקליטות ללא מורא וללא משוא פנים, וכך יהיה גם בהמשך", הבטיח אלדד.

גם שר המשפטים אמיר אוחנה (הליכוד) תקף את התנגדות מנדלבליט להארכת כהונתו של מ''מ פרקליט המדינה, ואמר "לא פגשתי הרבה פרקליטים ישרים, הגונים, ערכיים ומקצועיים כמו דן אלדד. פרקליט שלא חשש להתווכח איתי כשמצא לנכון (למשל סביב ו' הבדיקה שהקמתי למח"ש) - אך שגם הכיר בחשיבות התיקון והבדיקה העצמית של מערכת המשפט ושל הפרקליטות.

''מערכת המשפט מתעקשת לחרב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר בה", הוסיף השר אוחנה.