זוכרים, שרים ומספרים - למרות הקורונה

דב קלמנוביץ' מספר לערוץ 7 על טקס יום הזיכרון המסורתי בירושלים שימשיך להתקיים. השנה ייערך הטקס ללא קהל ויחולק ל- 12 במות שונות.

עוזי ברוך , א' באייר תש"פ

השנה על רקע האיסור להתקהל, ייערך טקס "זוכרים, שרים ומספרים" בפורמט שונה.

בכל שנה הקהל הענק המונה 6,000 איש בבריכת הסולטן הוא חלק מהאנרגיה שמניעה את הטקס. השנה, בהיעדר קהל, כדי ליצור אפקט אחר, הועלתה הבמה אל מתחת לחומת העיר העתיקה ברחבת מגדל דוד.

הטקס שאותו יזם דב קלמנוביץ', הפצוע הראשון של האינתיפאדה הראשונה, שנפגע אנושות מבקבוק תבערה בשנת 1988, הפך עם השנים לטקס הרשמי של עיריית ירושלים.

הפעם יכלול הטקס 12 עמדות במה שונות כדי למנוע קירבה בין האנשים שיעמדו עליהן. על אחת יעמדו המנחים סיון רהב מאיר ודני קושמרו, על האחרת תוצב התזמורת, ועל במות נוספות יעמדו הזמרים עדן אלנה, אברהם טל, אמיר דדון, אסתר רדא, איתי לוי, שירי מימון, נתן גושן ועוד שיתמקדו בשירי ילדים בעיבודים מיוחדים ליום הזיכרון.

בין הסיפורים שיועלו על הבמה יהיה גם סיפורו של ניסים גיני, ילד בן עשר ששימש כקשר בין עמדות בעיר העתיקה בזמן המצור על הרובע היהודי טרם נפילתו במלחמת העצמאות. ניסים הוכר כחלל צה"ל הצעיר ביותר.

"הוראות הריחוק שהקורונה כופה עלינו יכולות לפקוח את עיני כולנו לתובנות חדשות" אומר דב קלמנוביץ' יוזם הטקס "אני חושב שיום הזיכרון השנה יקבל צורה מאוד ייחודית. הפעם הוא לא יתבסס על ההמון אלא על היחידות. בכל שנה אנחנו רגילים לזכור בתוך ההמון, לעלות לקברים, להשתתף בטקסים, אבל דווקא הלבד יכול להוביל אותנו למקומות טובים יותר. למקומות מאוד אישיים. אפילו הבמות יהיו מיוחדות לאור ההוראות של משרד הבריאות וזה גם ייתן אווירה אחרת. יש לנו 12 במות, אחת למנחים לבד, אחת לאמנים לבד, התזמורת לבד, יום הזיכרון השנה זה יום זיכרון של לבד ואפשר לנסות לצלול לתוך השקט הזה ולקחת ממנו משהו אחר של זיכרון אישי".

הטקס יועבר ביום שני בשידור חי בערוץ 12 וכאן בערוץ 7 מיד לאחר מהדורת חדשות 12.