טקס הדלקת המשואות משנה צורה: הצצה אל מאחורי הקלעים

מוביל הטקס, אל"ם במיל' בנצי אשר, מבטיח: "זה הולך להיות אחד המופעים הכי מרגשים שהיו אי פעם".

ליאור נוישטיין, אתר צה"ל , ב' באייר תש"פ

השנה ללא קהל. טקס הדלקת המשואות
השנה ללא קהל. טקס הדלקת המשואות
צילום: הלל מאיר/TPS

השנה שום דבר לא הולך להיראות אותו הדבר. את שרטוטי הצורות המוקפדים של הדגלנים - מניחים עכשיו בצד, ואלפי הכיסאות שממלאים את הרחבה - יישארו ריקים.

השנה, טקס המשואות המיתולוגי עומד להתקיים בפורמט אחר, מותאם קורונה, והוא עתיד להירשם בדפי ההיסטוריה כראשון אי פעם בו בערב הטקס עצמו - אף אחד לא יגיע להר הרצל.

אל"ם במיל' בנצי אשר, שמוביל את הטקס ב-20 השנים האחרונות - כבר הפך לשם דבר. גם השנה, הוא תיכנן במופתיות כל חלק וחלק מהאירוע הגרנדיוזי, עד לרגע בו התבשר כי בשל התפשטות נגיף הקורונה הטקס לא יכול להתקיים כסדרו, והיה עליו ועל צוותו לבנות טקס חדש לגמרי בזמן קצר מהצפוי והפעם - בשלט רחוק.

בנצי אשר
צילום: דובר צה''ל

איך הגבת כששמעת לראשונה שהטקס לא עומד להתקיים כמתוכנן?

ההכנות לטקס בסדר גודל כזה לוקחות כמה חודשים טובים. ביום שהודיעו לי רוב הדברים כבר היו מוכנים, אפילו הדגלנים כבר ידעו את הצורות שעומדים לבצע מלבד 'פינישים' אחרונים, ואז בבת אחת, היינו צריכים לשלוח אותם הביתה. זה היה מפתיע וקצת עצוב, אבל בסוף הבנו שמדובר בסיטואציה עולמית שמשפיעה על כולם, ושיש עלינו את החובה להצליח להעביר את החשיבות והמשמעות של הטקס, פשוט באופן קצת שונה.

כיצד זה ייראה בפועל?

כדי לעמוד בהנחיות משרד הבריאות שאוסרות על התקהלות, צילמנו בכל יום במשך השבועיים האחרונים את הנואמים, האומנים והחיילים שמשתתפים בטקס, ואיגדנו הכל יחד לתוצר אחד שישודר בערב עצמו.

זו הפעם הראשונה אי פעם שלא הולך להיות קהל בטקס. אם בדרך כלל אנחנו מעלים כ-400 חיילים למגרש, אז השנה יהיו 16 אנשים שיהוו את "חוליית הדגל" - המסורת של העברת הדגל מפיקוד לפיקוד ממשיכה, וכעת זהו תורם של מפקדת פיקוד הצפון לקבל את הדגל מידי זרוע הים.

מי שעומד מאחורי הקלעים של האירוע הם היחידה שלי שמורכבת משמונה אנשי מילואים, ביניהם מפקד יחידת הטקסים של מחוז ירושלים, סא"ל נדב סופר, ורב נגד משה טל, שאחראי על הבטיחות. הם אחראים לפן הלוגיסטי במלואו ורק בזכותם האירוע הזה מתאפשר.

צילום: דובר צה"ל

אז מה בעצם הולך להשתנות?

התחושה של ההופעה עצמה לא תהיה, אבל כן יהיה אלמנט שישמח את האנשים. בתור מי שמלווה את זה כל כך הרבה שנים, מרבית האזרחים מחכים למופע של החיילים, ואני יכול להבטיח שגם המעט שאנחנו עושים - יעשה בצורה מדהימה ומיוחדת. בנוסף, השנה אנחנו רואים שני גוונים של מדים - לבנים, של זרוע הים וירוקים. גם כל המופעים האזרחיים שמשתלבים מוסיפים הרבה פלפל - מגיעים אומנים רבים ביניהם יהיו נועה קירל, איתי לוי, שירי מימון וירדנה ארזי. זה עומד להיות אחרת, אבל ברמה גבוהה מאוד .

מה הכי קשה בקיום אירוע מסוג כזה?

יש לא מעט אתגרים שנוגעים לארגון. לרוב אנחנו יודעים איך לגשת לתכנון טקס שכזה מבחינת המשתתפים וההעמדה שלהם במרחב, אבל עכשיו זה דרש מאיתנו להתאים הכל לשידור טלוויזיוני שיצליח להעביר את החשיבות של מה שקורה כאן.

הדבר שהכי ייחסר בעיני הוא התחושה של ה"שואו". קולות התופים שמציפים את ההר, ההתרגשות באוויר. זו תחושה שהיא לגמרי אחרת. מרגיש קצת ריקני פתאום שאין כלום מסביבנו חוץ מתאורה.

שמעון דרעי
צילום: דובר צה"ל

בהנחה ולא הייתה קורונה - למה היינו יכולים לצפות?

הטקס שתוכנן במקור היה בסימן "חיבורים בחברה הישראלית". שמעון דרעי, שמפקד על הדגלנים, תכנן 17 צורות מרשימות שמתאימות לקונספט, ביניהן כמה הנדסיות ופשוטות יותר, חלקן מתקשרות למדינה כמו המנורה למשל, ולבסוף תכננו צורה סודית כהפתעה - רצינו ליצור מצב בו הדגלנים יוצרים לב גדול, בתור מחווה לתושבי הדרום.

כל האלמנטים היו אמורים להשתלב יחד - הנאומים של הבכירים והאישים שמגיעים, העברת הדגלים הרשמית והמסורתית, תזמורת צה"ל והלהקות הצבאיות ומופע ההצדעה.

צילום: דובר צה"ל

אתם תשמרו חלק מהצורות לטקס של שנה הבאה?

לכל טקס יש ייחוד אחר ונושא אחר, אנחנו לא מסתכלים אחורה ומשתדלים להתפתח יצירתית בכל פעם מחדש, אבל אם הנושא של השנה הבאה יתאים - אולי ניעזר במבנים של מה שיצרנו כדי לעשות משהו טוב אפילו יותר.

אתה חושב שהערך הסנטימנטלי של הטקס יפגע בגלל הריחוק?

אני נשאלתי על ידי המון אזרחים מה הולך להיות השנה, חלקם היו מודאגים שהטקס יתבטל וחלקם פשוט פקפקו ביכולת לשמר את האמוציות שקיימות באירוע הזה. התשובה שלי לכל אחד ואחת מהן הייתה אחת - אתם תראו משהו קצת שונה, זה נכון, אבל אין לי ספק שדווקא השנה זה הולך להיות אחד המופעים הכי מרגשים שהיו אי פעם.

דווקא בתקופה בודדה כל כך, בה רובנו נמצאים בבתים וכמעט ולא ניתן לפגוש זה את זה, אז הטקס הזה, שמסמל את כל מי ומה שאנחנו כעם, מקבל משמעות חדשה לגמרי.

עוד לפני ההוצאה לפועל שלו, רצינו לתת לאנשים תחושה שהם חלק, אז בעזרתו של שמעון דרעי צילמנו סרטון בו הוא מלמד ומעודד את הקהל לבצע כל מיני צורות.

הטקס הזה מרגש אותי בכל שנה מחדש בדרך אחרת, ואני מקווה שגם הצופים יוכלו להזדהות עם כך השנה וליהנות מהבתים תוך שהם ממלאים ושומרים על ההנחיות של משרד הבריאות במלואן, בתקווה שבפעם הבאה שניפגש - זה יהיה ביום ההולדת ה-73 למדינה, בהר הרצל, כרגיל.