לפיד לכחול לבן: יש לכם אפס השפעה

ו"ר יש עתיד - תל"ם, יאיר לפיד, לחברי כחול לבן: "אתם תהיו חתומים על ריסוק הדמוקרטיה הישראלית בלי שאפילו תדעו איך לעצור את זה".

ערוץ 7 , ב' באייר תש"פ

יו"ר יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד
יו"ר יש עתיד-תל"ם, יאיר לפיד
צילום: אלעד גוטמן

יו"ר יש עתיד - תל"ם, ח"כ יאיר לפיד, תקף בחריפות בדיון בוועדה המסדרת את חברי כחול לבן הפועלים לקידום החקיקה שנועדה לאפשר את הקמת "ממשלת החילופים".

"אני יושב ומסתכל על הדיון הזה ואני שואל את עצמי איפה שועלי הליכוד? איפה יריב לוין? איפה זאב אלקין? איך קורה שכל הדיון הזה מנוהל על ידי מפלגה שמונה פחות משליש מהקואליציה? שותף זוטר לגמרי בקואליציה המתהווה", תהה לפיד.

לפיד פנה ליו"ר הוועדה, ח"כ איתן גינזבורג, ואמר "איתן, אני לא אעמיד פנים שאני לא מחבב אותך רק כי אנחנו משני צידי המתרס הפוליטי. אתה לא העברת חוק מימיך, ועכשיו יש פה חבילת חקיקה שמשנה את תולדות הדמוקרטיה הישראלית ושלחו אותך לנהל את זה ואין פה אף אדם שבאמת מבין. לא בחוקי יסוד , לא בהליך פרלמנטארי, שום דבר".

"אתם נמצאים במצב שיש לכם עליו אפס השפעה, כאמור שותף זוטר אבל בסוף שולחים אתכם ועל שמכם יהיה, אתם חתומים על ריסוק הדמוקרטיה הישראלית בלי שאפילו תדעו איך לעצור את זה. הרי לא תהיה לכם שום השפעה על הקואליציה הזאת", טען לפיד.

לדבריו, "כל מי שקרא את חבילת החוקים הזאת ויודע משהו על איך עובדת ממשלה מבין שתהיה לכם אפס השפעה. אפס השפעה על הכלכלה, אפס השפעה על התהליכים הדמוקרטיים. אנחנו רואים את התהליך".

"ליצמן ודרעי קיבלו את כל נושא דת ומדינה במתנה, גפני קיבל את ועדת הכספים, יהדות התורה, למקרה שאלה מכם שהיו פה כל השעות החמיצו, הם הוציאו הודעה וההודעה אומרת: 'קיבלנו הכול, זה המשא ומתן הכי קל שניהלנו'. הכול, ומי נתן? נתנו להם אנשים שלא מבינים מה הם נתנו להם. יריב לוין קיבל את מה שכל חייו הוא חלם עליו – הזדמנות לפרק ולרסק את בית המשפט העליון בחסות זה שאנשים לא מבינים על מה הם חותמים", קבע.

"מעל הכול ביבי. אני רוצה להזכיר משהו על נתניהו- בעוד פחות מחודש אמור להיפתח משפטו. איך שהוא הם הצליחו למרוח את זה מתחת לרדאר, פחות מחודש, אמור להיפתח משפטו. מה שקרה באמת זה שנתניהו הבין שאם ישראל תישאר דמוקרטיה הוא ילך לבית סוהר, ולפיכך הוא צריך לוודא שישראל לא תישאר דמוקרטיה", חתם לפיד.