קורא ובוכה: המכתב שריגש את הרב יובל שרלו

הרב יובל שרלו מצא את המכתב שניסח בשנת 2014 כדי להמליץ על הענקת ''אות הנשיא למתנדב'' ליו"ר עמותת מתנת חיים, הרב ישעיהו הבר זצ"ל.

ערוץ 7 , ב' באייר תש"פ

הרב הבר לצד אליסף, אחד מ-800 תורמי הכליה
הרב הבר לצד אליסף, אחד מ-800 תורמי הכליה
צילום: באדיבות המשפחה

הרב יובל שרלו, ראש תחום אתיקה בארגון רבני צהר, מצא במחשב מכתב שניסח בשנת 2014 כדי להמליץ על הענקת ''אות הנשיא למתנדב'' ליו"ר עמותת מתנת חיים, הרב ישעיהו הבר זצ''ל, שהלך לעולמו בשבוע שעבר.

''מצאתי במחשב את מכתבי ההמלצה שכתבתי על הרב הבר זצ"ל, שבעקבות מכתבי הממליצים הוענק לו "אות הנשיא למתנדב" - אני קורא אותם שוב, ובוכה", סיפר הרב שרלו ופרסם את המכתב במלואו:

בס"ד טבת תשע"ד

לכבוד
ועדת הפרס
אות הנשיא למתנדב.

שלום וברכה

המלצה לקבלת אות הנשיא למתנדב: הרב אברהם ישעיהו הבר

כחבר המועצה הלאומית להשתלות, וכחבר לשעבר בוועדת סל התרופות, לכבוד לי להמליץ בפה מלא על מועמדותו של הרב אברהם ישעיהו הבר לקבלת אות הנשיא למתנדב.

רקע לצורך אותה פעילותו ממלאת:

אחד מהאפשרויות הגדולות ביותר והמשמעותיות ביותר להצלת חיים, ולשיפור קיצוני באיכות החיים של אדם, היא השתלת האברים. בשונה ממשאבים רפואיים אחרים, זמינות האברים להשתלה היא מוגבלת מאוד, ולא ניתן לפתור אותה באמצעים כלכליים. כאשר מדובר בהשתלת אברים מן המת – הדברים מובנים מאליהם, שהרי ניתן לתרום אברים חיוניים כמעט אך ורק ממה שמת ל"ע ממוות מוחי, ואילו תרומת אברים מן החי מוגבלת, על פי חוקים בין לאומיים הבאים למנוע סחר באברים וכללים אתיים אחרים, לתרומת אברים וולונטריים בלבד.

אף שתרומת אברים מן המת נמצאת במגמת עליה – עדיין נפטרים רבים רבים במדינת ישראל הנמצאים בתור להשתלת אברים. בד בבד עם הפעולות המרובות להגברת הסכמת המשפחות לתרומת אברים מן המת ולחתימה על כרטיס "אדי" ודומיו – חייבים למצוא דרכים נוספות להצלת חיים. אחת הדרכים היא הגדלת התורמים הוולנטריים לתרומה מן החי, ובעיקר לתרומות כליה.

חשוב להדגיש כי כל המחקרים, בארץ ובעולם, מלמדים כי תורמי הכליה אינם מסכנים את עצמם כלל בתרומת הכליה. תורמים שקיים סיכון לבריאותם אינם מאושרים כתורמים, והבריאים העושים זאת זוכים במצווה עילאית של הצלת נפשות

למשימה זו נרתם הרב הבר.

פועלו של הרב הבר:

הרב הבר הקים את עמותת מתנת חיים שנועדה לעודד השתלת אברים מן החי, ובעיקר תרומת כליות. הוא עצמו פועל, ככל הידוע לי, בהתנדבות מלאה, ומעודד אנשים לעשות פעולה אלטרואיסטית טהורה ולתרום כליה אחת כדי להציל את חייו של האחר. כחבר הוועדה החוקרת על פי חוק באופן מתמיד כל תורם ותורם כדי להיות משוכנע שתרומתו היא וולנטרית לחלוטין, ונעשית על פי חוק באופן מלא – אני יכול להעיד כי מעולם לא נתקלנו בסטיה מכללי החוק על ידי מי שהגיע לוועדה דרך הרב הבר.

פעילותו של הרב הבר היא רבת גוונים: מדובר בעידוד אנשים לתרום, בסיפוק מידע מלא ואמין, בשמירה על כללים אתיים חד-משמעיים, בלווי משפחות התורמים והנתרמים, ובעוד עניינים רבים הקשורים בפעולה עילאית זו. רשימת הרופאים ואנשי הציבור הנמצאים בנשיאות העמותה יכולה להעיד יותר מכל על התקבלות העמותה, ועל פעולותיה המרשימות.

עד היום זכתה העמותה להיות קשורה מלמעלה ממאה (!) השתלות כליה בישראל. התורמים עושים זאת ללא הבחנה בין גזע, דת, מין ולאום, ובדרך כלל אינם מכירים את הנתרמים.

חשיבות קבלת אות הנשיא למתנדב:

הענקת אותה הנשיא למתנדב לרב הבר היא בעלת משמעות רחבה מאוד. היא מהווה כמובן גם הכרה חברתית עמוקה בפועלו עד כה, אולם משמעותה לעתיד גדולה יותר. היא מהווה חלק הכרה של מוסד הנשיאות בחשיבות העליונה של תרומת אברים מן החי, וממילא מעודד אנשים נוספים להציל אנשים אחרים על ידי תרומת כליה.

אופק העמותה הוא עצום: אם אכן תתפתח התנועה של תרומת כליות אפשר שיוצלו נפשות רבות בעם ישראל, ייחסכו אין ספור שעות דיאליזה על משמעותן באיכות החיים של המטופלים והמשמעויות הכלכליות למערכת הבריאות.

בשל כך, אני רואה זכות גדולה וחשיבות גדולה להמליץ על הרב הבר כראוי לאות הנשיא למתנדב.

כל טוב
יובל שרלו