מתן כהנא: אם נתניהו היה רוצה, היינו בפנים

ח"כ מתן כהנא לא מופתע מהתנהלותו של ראש הממשלה כלפי מפלגתו, ''אנחנו אלה שהכי נאמנים לו והחזקנו לו את הגוש''.

ניצן קידר , ג' באייר תש"פ

מתן כהנא
מתן כהנא
צילום: מירי שמעונוביץ

חבר הכנסת מתן כהנא מסיעת ימינה נזהר מלהתבטא במלים קשות כלפי ראש הממשלה נתניהו, על רקע התנהלותו כלפי המפלגה במגעים להרכבת ממשלת האחדות, אבל המסר שהוא מעביר חד וברור.

"כמו שאמרנו כל הזמן – נתניהו אכן פנה אלינו אחרונים. אנחנו אלה שהכי נאמנים לו והחזקנו לו את הגוש. איננו מופתעים. זה נתניהו, אמרנו את זה מראש – וזה קרה", אומר כהנא בראיון לערוץ 7.

לדבריו, אם נתניהו היה מעוניין בימינה בתוך הקואליציה, הדברים היו נראים שונה. "אני יכול לומר שכאשר לליכוד או נתניהו משהו חשוב הוא יודע היטב איך להשיג את זה. ראינו איך הוא עמד על הדקויות הכי קטנות של מה שיקרה כשהוא יהיה ראש הממשלה החלופי ואיך הכנסת תתנהל".

"אם הוא היה רוצה שהממשלה תהיה עם כיוון ימני ולא שמאל כלכלי, שמאל משפטי ושמאל מדיני נתניהו היה יודע להשיג את הדברים האלה. הוא היה מראה שלימינה יכולה להיות השפעה בממשלה הבאה, אבל כרגע זה לא נראה כך".

לשאלה אם לא מדובר במריבות סביב כיבודים ותיקים עונה כהנא, "אנחנו מחפשים השפעה. הרי מפלגת העבודה שהולכת להיות חברת כבוד בממשלה עם שני שרים על שני ח"כים, אמרה במפורש שהיא תעשה כל מה שתוכל כדי לעצור את החלת הריבונות. גבי אשכנזי אמר שהוא מתכוון לבלום את החלת הריבונות. נכנס גם סעיף להסכם הקואליציוני שהריבונות תתרחש רק אם זה לא יפגע באף אחת מהמדינות השכנות. שני ראשי הסתדרות לשעבר הולכים להיות בכירים בממשלה, בזמן שצריך רפורמות. כרגע זה לא נראה הולך למקום שהוא רלוונטי מבחינתנו".

ערב יום הזיכרון, ח"כ כהנא (אל"מ במיל.) ששירת כלוחם בסיירת מטכ"ל, כטייס קרב וכמפקד טייסת בחיל האוויר, נוגע בו ברמה האישית.

"כל אחד ששירת שנים ארוכות בצה"ל איבד הרבה מאוד חברים, פקודים ומפקדים. זה תופס אותי בתוך כל אירועי הלאום שמתחילים מפסח שמסמל את ההפיכה שלנו לעם, עבור דרך יום השואה שמראה מה שקורה כשאין לנו מדינה וביום הזיכרון שמראה את המחיר שאנחנו עדיין ממשיכים לשלם כדי שתהיה לנו כאן מדינה ומסתיים ביום העצמאות וביום ירושלים שמראים את הישגי המדינה. זה רצף של ימי לאום שהם בעיני מאוד משמעותיים".

"גם אני איבדתי חברים מאוד קרובים וביום הזיכרון, כמו בימים אחרים בשנה, אנחנו נזכרים בהם. מנסים להיות ראויים לקרבן שהם ומשפחותיהם הקריבו", הוא הוסיף.

ויש כמובן את החללים שסיפורם האישי השתלב בסיפורו. "גורל אכזרי במיוחד זימן אותו להספיד גם את עמנואל מורנו הי"ד וגם את תמר אריאל ז"ל. עמנואל שירת איתי בסיירת מטכ"ל וזכיתי להיות המפקד של תמר בטייסת. אלו שני אנשים מאוד מרשימים שהשפיעו מאוד על סביבתם והיוו דוגמה אישית, כל אחד בדרכו שלו. שניהם היו קרובים אלי וחסרונם גדול מאוד".