הוארכה הסמכת השב"כ לאכן חולי קורונה

ועדת המשנה לשירותים חשאיים קיבלה חלקית את בקשת הממשלה. נציגי משרד הבריאות טענו כי המשך האיכונים חשוב להחזרת המשק לפעילות.

ערוץ 7 , ו' באייר תש"פ

אשכנזי בדיון
אשכנזי בדיון
צילום: דוברות הכנסת, שמוליק גרוסמן

ועדת המשנה לשירותים חשאיים של ועדת חוץ וביטחון האריכה בישיבתה הבוקר (חמישי) עד ליום שלישי בחצות את ההסמכה להיעזר בשב"כ לצורך סיוע במאבק בנגיף הקורונה.

בכך קיבלה הוועדה באופן חלקי את בקשת הממשלה, אשר ביקשה להאריך את ההסמכה עד ליום חמישי הבא.

בוועדה הוחלט עוד כי אם הממשלה תחליט ביום ראשון שלא להיכנס להליך חקיקה שייעגן את השימוש באיכונים בחקיקה ראשית, אזי תפקע ההסמכה באופן מיידי.

המשנה ליועמ"ש רז נזרי הסביר את הצורך בבקשה, "פסק הדין של בג"ץ קבע שככל שהממשלה מבקשת להמשיך באיכונים צריך לעשות את זה בחקיקה ראשית ואם רוצים בינתיים להאריך צריך להתניע הליך חקיקה. אנחנו מבקשים שבוע. אין שום סיכוי להעביר חקיקה בשבוע. ביקשנו שבוע מאחר שבעצם בשבוע הזה אמורה להתקיים ישיבה בראשות ראש הממשלה, השרים הרלוונטיים והשב"כ כדי לבחון האם לקדם חקיקה או לא. מאחר שאנחנו נכון לרגע זה לא התקבלה החלטה אם לקדם חקיקה או לא, אז לא חשבנו שנכון לבקש יותר זמן אלא רק את השבוע הזה כתקופת גישור וביום ראשון הקרוב נראה לאן פנינו מועדות כשתתקבל החלטת הדרג המדיני. אם לא נלך לחקיקה בוודאי שזה ייעצר מידית".

בתגובה שאל יו"ר הוועדה, ח"כ גבי אשכנזי, "אני רוצה להבין, החלטת הבג"ץ ניתנה ביום ראשון, האם אתם עשיתם דיון. מה נעשה?"

ע"ד נזרי השיב, "בהחלט נעשה דיון. למדנו את פסק הדין. שקלנו לבוא עם הצעות נוספות אבל מאחר שעלה בהחלט אם ללכת לחקיקה, זה הליך אחר. בסופו של דבר הוחלט לקיים דיון בראשות ראש הממשלה, שיתקיים ביום ראשון. בהינתן שזה המצב הוחלט לבקש להאריך את הדברים כפי שהם בשבוע".

בדיון בוועדה טענו נציגי משרד הבריאות כי ללא השימוש באיכוני השב"כ יהיה קשה להחזיר את המשק לפעילות. עם זאת, לא נחשף בדיון כמה חולי קורונה התגלו בעקבות האיכונים.

במהלך הדיון טענה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, כי החשיבות בשימוש באיכוני השב"כ עלתה דווקא בעיתוי הנוכחי.

לדבריה, "רוב אסטרטגיית היציאה בנויה על שירותי שב"כ. אחרי שפתחנו כל כך, נתחיל לראות שוב הדבקות בקהילה. זה בדיוק הזמן שנצטרך לאתר בפינצטה כל מקרה ואת המגעים שלו".

"ברור לנו לחלוטין שללא שימוש בשירות של השירות נפסיד הרבה מאוד בידודים והרבה מאוד חולים וברור לנו שצריך את זה לטובת פתיחת המשק", הוסיפה.