ציפי חוטובלי:
התערבות של בג"ץ - שבירת כללי המשחק

שרת התפוצות מתריעה כי אם שופטי בג"ץ יתערבו בהסכם בין הליכוד וכחול לבן, ישראל תיגרר לבחירות וההחלטה תפגע בדמוקרטיה.

ניצן קידר , ו' באייר תש"פ

השרה חוטובלי
השרה חוטובלי
צילום: דודי סאלם

שרת התפוצות, ציפי חוטובלי, מודאגת מהאפשרות שבג"ץ יתערב בהסכמים הקואליציוניים בין כחול לבן והליכוד או ימנע מראש הממשלה בנימין נתניהו להקים את הממשלה הבאה.

"בג"ץ צריך לדחות את העתירה הזו על הסף כי יש מסורת חוקתית במדינת ישראל שלא מתערבים בהסכמים קואליציוניים ויש חוק יסוד מפורש שקובע מי רשאי לכהן כראש ממשלה בישראל", אומרת חוטובלי בראיון לערוץ 7.

לדבריה, בית המשפט חורג מסמכותו. "בסוגיה שנמצא לפתחו של בג"ץ המחוקק אמר את דברו בצורה מאוד ברורה – שראש ממשלה יכהן עד לבירור עניינו המשפטי בפסק דין חלוט של בית המשפט העליון – רחוק מאוד מהיכן שאנחנו נמצאים. עצם העובדה שבג"ץ מכנס פורום כל כך נרחב ומשדר מסר ציבורי שהדבר הזה ראוי לדיון ולא יידחה על הסף, היא לכשעצמה שבירת כללי המשחק הברורים בין המגרש הפוליטי לבג"ץ".

"אין לנו אשליות לגבי בג"ץ. אנחנו מבינים שהוא שחקן פוליטי, ודאי בשנים האחרונות, כשהאקטיביזם השיפוטי הפך להיות כלי מרכזי בפסיקה. אלא כשמדברים על עניין כל כך משמעותי, שבו רוב עם ישראל הצביע כבר שלוש פעמים", מוסיפה חוטובלי.

לדעתה, מי שמוביל למצב של פגיעה בדמוקרטיה הוא בית המשפט עצמו. "מדינת ישראל נמצאים באחד הרגעים הקשים ביותר שלה מבחינת פוליטית, המצב הבריאותי והמצב הכלכלי שאנחנו נמצאים בו בעקבות משבר הקורונה. יש כאן אירוע גלובלי שצריך להבין אותו בהסתכלות שלפיה ממשלת חירום לאומית היא צו השעה. למרבה הצער, במקום לדחות על הסף יתקיים כאן דיון.

''המסר שלי, כמי שחרדה משבירת כל כללי המשחק הדמוקרטיים, הוא שאם בג"ץ יתערב בניגוד להכרעת רוב העם בישראל ויבטל דה-פקטו את תוצאות הבחירות, נהיה במצב שבו הדמוקרטיה הישראלית לא קיימת".

"אם בג"ץ יגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות, זה יהיה הרס הדמוקרטיה. מעבר לעובדה שהדבר שובר כל מסורת משפטית, בחירות דמוקרטיות יהפכו להיות לא משמעותיות. התערבות של בג"ץ באופן שיפסול מועמד שרוב הציבור בישראל הצביע בעדו ויש החלטה ברורה בתוך המפלגה שלו שהוא זה שינהיג אותה והחוק הישראלי מאפשר לו את זה ויבוטל ההסכם קואליציוני שהושג בדם, יזע, דמעות והרבה מאוד ויתורים שעשינו כולנו כדי להגיע למצב הזה, זה באמת יהיה עשיית צחוק מהרצון של הציבור שהלך שלוש פעמים לקלפי.

''בג"ץ הרי מבין את המשמעות של החלטה שהיא נגד רצון העם. השופטים עדיין יכולים לשמור על רצון העם, לשמור על הדמוקרטיה. התערבות של בג"ץ היא שבירת כל כללי המשחק", דברי השרה.

חוטובלי אינה מקבלת את טענותיה של מפלגת ימינה שראש הממשלה מזלזל בה במשא ומתן הקואליציוני. "יש הצעה שפורסמה וראש הממשלה עומד מאחוריה: תיק החינוך, תיק ירושלים ומורשת וסגן שר שאחראי על החטיבה להתיישבות והשירות הלאומי – זה מקיף את כל התחומים שהציונות הדתית חושבת שהם הכי חשובים ויקרים.

''אני חושבת שמי שקורא להצעה כזו מעליבה לא מבין את חשיבות החינוך בישראל או שאינו מכבד את העובדה שאחדות בעם ישראל זה דבר חשוב", אמרה חוטובלי.

לטענתה, בימינה צריכים להבין שאת הוויתורים האמיתיים עושה המפלגה שלה. "הרי הגורם הראשי שמוותר בהסכם הקואליציוני הזה הוא הליכוד. מי שבאמת ישלמו את מחיר האחדות אלו שרי הליכוד. כולם יודעים שאנחנו מוותרים והרבה מאיתנו לא יהיו שרים. כולנו רצינו ממשלת ימין צרה שתגשים את החלומות שלנו, אבל בסוף יש מציאות וצריך להסתכל לה בעיניים. בעת הזאת, הדבר הנכון הוא שכולם ייכנסו תחת האלונקה. משרדי החינוך וירושלים ומורשת אלו תיקים ערכיים וצריך לשמוח בהם".

"יש גם למפלגה הזו חוסר מודעות לכוחה. היא השיגה שישה מנדטים ומדובר במפלגה הכי קטנה בכנסת היום. צריך קצת מודעות עצמית. ראש הממשלה רוצה את ימינה בממשלה, הוא הציע לה הצעה מכבדת ולא מעליבה. אין שר בכיר בליכוד שלא היה רוצה את תיק החינוך, כולל אני.

''כציונית-דתית אני חושבת שזה אחד התיקים הכי חשובים. השיח הזה שכולם נגדם מיותר. מציעים להם הצבעה מכבדת, שיתכבדו ויצטרפו לממשלה. כמה שיותר שחקנים ערכיים בממשלה הזו זה דבר מבורך וטוב ואין שאלה בכלל שראש הממשלה רוצה את ימינה", מוסיפה השרה חוטובלי.

"צריך לציין שבשום שלב ימינה לא טענה שיש בעיה אידיאולוגית בקווי היסוד של הממשלה. אין מחלוקת בנושא הריבונות, אלא יש כאן שאלה של תיקים. תמוה בעיני שהצעה כל כך טובה לא נשקלת ברצינות ולא מגיעים למשא ומתן קואליציוני כמו שכל מפלגה עושה בתקופה הזו. או שהם לא מבינים את תוצאות הבחירות או שהם לא מבינים את גודל השעה", היא מסכמת.