בכיר בליכוד מאיים על בג"ץ

"התערבות של בג״צ תביא בהכרח לבחירות שבמרכזן יעמדו סמכויותיו של בג״צ ופסקת ההתגברות", אמר הבכיר לקראת הדיונים בתחילת השבוע הבא.

חזקי ברוך , ו' באייר תש"פ

הפגנת אנשי ימין נגד בג"ץ
הפגנת אנשי ימין נגד בג"ץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכיר בליכוד משגר מסר מאיים לשופטי בג"ץ לקראת הדיונים בעתירה נגד ההסכם בין הליכוד לכחול לבן ובעתירה נגד האפשרות שבנימין נתניהו ירכיב ממשלה לאחר שהוגש נגדו כתב אישום.

''התערבות של בג״צ תביא בהכרח לבחירות שבמרכזן יעמדו סמכויותיו של בג״צ ופסקת ההתגברות", אמר הבכיר בליכוד.

נציין כי הדיונים בבג''ץ בתחילת השבוע הבא יועברו בשידור חי באתר בית המשפט העליון ובחשבון הטוויטר של דוברות הרשות השופטת.

בשיחה עם ערוץ 7 אמרה היום (חמישי) שרת התפוצות ציפי חוטובלי, כי בג"ץ צריך לדחות את העתירות נגד נתניהו ונגד ההסכם עם כחול לבן, ''יש מסורת חוקתית במדינת ישראל שלא מתערבים בהסכמים קואליציוניים ויש חוק יסוד מפורש שקובע מי רשאי לכהן כראש ממשלה בישראל.

לדבריה, בית המשפט חורג מסמכותו. "בסוגיה שנמצא לפתחו של בג"ץ המחוקק אמר את דברו בצורה מאוד ברורה – שראש ממשלה יכהן עד לבירור עניינו המשפטי בפסק דין חלוט של בית המשפט העליון – רחוק מאוד מהיכן שאנחנו נמצאים. עצם העובדה שבג"ץ מכנס פורום כל כך נרחב ומשדר מסר ציבורי שהדבר הזה ראוי לדיון ולא יידחה על הסף, היא לכשעצמה שבירת כללי המשחק הברורים בין המגרש הפוליטי לבג"ץ".

"אין לנו אשליות לגבי בג"ץ. אנחנו מבינים שהוא שחקן פוליטי, ודאי בשנים האחרונות, כשהאקטיביזם השיפוטי הפך להיות כלי מרכזי בפסיקה. אלא כשמדברים על עניין כל כך משמעותי, שבו רוב עם ישראל הצביע כבר שלוש פעמים", מוסיפה חוטובלי.

לדעתה, מי שמוביל למצב של פגיעה בדמוקרטיה הוא בית המשפט עצמו. "מדינת ישראל נמצאים באחד הרגעים הקשים ביותר שלה מבחינת פוליטית, המצב הבריאותי והמצב הכלכלי שאנחנו נמצאים בו בעקבות משבר הקורונה. יש כאן אירוע גלובלי שצריך להבין אותו בהסתכלות שלפיה ממשלת חירום לאומית היא צו השעה. למרבה הצער, במקום לדחות על הסף יתקיים כאן דיון.

''המסר שלי, כמי שחרדה משבירת כל כללי המשחק הדמוקרטיים, הוא שאם בג"ץ יתערב בניגוד להכרעת רוב העם בישראל ויבטל דה-פקטו את תוצאות הבחירות, נהיה במצב שבו הדמוקרטיה הישראלית לא קיימת".

"אם בג"ץ יגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות, זה יהיה הרס הדמוקרטיה. מעבר לעובדה שהדבר שובר כל מסורת משפטית, בחירות דמוקרטיות יהפכו להיות לא משמעותיות. התערבות של בג"ץ באופן שיפסול מועמד שרוב הציבור בישראל הצביע בעדו ויש החלטה ברורה בתוך המפלגה שלו שהוא זה שינהיג אותה והחוק הישראלי מאפשר לו את זה ויבוטל ההסכם קואליציוני שהושג בדם, יזע, דמעות והרבה מאוד ויתורים שעשינו כולנו כדי להגיע למצב הזה, זה באמת יהיה עשיית צחוק מהרצון של הציבור שהלך שלוש פעמים לקלפי.

''בג"ץ הרי מבין את המשמעות של החלטה שהיא נגד רצון העם. השופטים עדיין יכולים לשמור על רצון העם, לשמור על הדמוקרטיה. התערבות של בג"ץ היא שבירת כל כללי המשחק", דברי השרה.