ארה"ב תדרוש פיצויים מסין?

בממשל בוחנים אפשרות לתבוע את סין ברמה הבינלאומית בטענה שהסתירה מידע שהיה יכול לאפשר התמודדות טובה יותר עם הקורונה.

ניצן קידר , ז' באייר תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: reuters

בממשל האמריקני שוקלים לדרוש פיצוי כספי מסין, בשל הטענות שהעלימה מידע משמעותי על התפרצות מגיפת הקורונה בשטחה ובכך גרמה נזק בינלאומית.

בכירים ברשויות ממשלתיות אמריקניות החלו לדון במתווה פעולה נגד סין בנושא.

הנשיא טראמפ תקף בשבועות האחרונים את סין, האשים אותה כי במקום לסייע לעולם להילחם בקורונה היא הסתירה מידע ורמז כי הוא מתכוון למצוא את הדרכים לתבוע את המעצמה.

הדיונים בממשל הם ראשוניים מאוד בשל ההערכה שלארה"ב אין אפשרות לעשות צעדים אמיתיים מול סין כמדינה, בעיקר לאור העובדה שהאמריקנים עצמם נעזרים באספקת ציוד רפואי שמגיע מהסינים.

גורם בכיר המעורב בדיונים בנושא ציין כי "תגובה צריכה לבוא בעיתוי נכון. הרגע הזה אינו אופטימלי לצעדים כלפי סין, אך יש להתכונן לזמן המתאים ולהגיב בו. ההדבקה בארה"ב היתה יכולה להימנע אם הסינים היו יותר אמיתיים כלפינו".

בסין דוחים את ההאשמות וגם את הטענה של טראמפ ש'מולדת הנגיף' היא ארצם.

בתחילת השבוע אמר טראמפ בתדרוך לעיתונאים כי ארה"ב צריכה לדרוש מסין פיצוי של מאות מיליארדי דולרים על הנזק שגרמה בהסתרת מידע קריטי לטיפול בקורונה, שהיה מסייע להיערכות טובה ומוקדמת יותר.

דובר משרד החוץ הסיני אמר בתגובה, "ארה"ב צריכה להבין שהיא נלחמת בנגיף ולא בסין. כולנו שותפים לדאגה וצריכים להילחם יחד. תביעות לפיצוי אינן בעלות בסיס משפטי ואין תקדים בינלאומי לתביעה נגד מדינה על רקע מגיפה. המשך הרטוריקה הזו רק יפגע באמריקנים".