מעייני הישועה
"בית החולים ליולדות בטוח לגמרי"

מנהל אגף נשים ויולדות ב'מעיני הישועה' מספר על הפעילות בשגרת הקורונה ועל חשיבות הבנת המטופלות דווקא בעת הזאת.

בשיתוף 'מעייני הישועה' , ז' באייר תש"פ

פרופ' יוסף לסינג, מנהל אגף נשים ויולדות ב'מעיני הישועה'
פרופ' יוסף לסינג, מנהל אגף נשים ויולדות ב'מעיני הישועה'
ערוץ 7

פרופ' יוסף לסינג, מנהל אגף נשים ויולדות במרכז הרפואי 'מעיני הישועה' מבני ברק מספר לערוץ 7 על ההתנהלות בצל משבר הקורונה.

"אנחנו היינו מהחלוצים בארץ שהבינו את אשר עלול להתרחש בנושא הקורונה. בהכירנו את אוכלוסיית בני ברק, את המבנה הארגוני של העיר, את צפיפות האוכלוסין בעיר, היה לי ברור כבר בראשית הדרך שבני ברק עלולה להיות מוקד לאחוז גבוה של אנשים שידבקו בוירוס. הסתבר שהמחשבה היתה נכונה".

"מהיום הראשון, שהבנו שאנחנו עוסקים במגיפה ויראלית שהולכת ומתפשטת, החלטנו להפוך את האגף למיילדות וגניקולוגיה למוגן לגמרי מפני קורונה. במספרים, נכון ליום זה ומאז תחילת המגיפה, אין איש צוות אחת שנדבק בקורונה. ראוי לציין שגם אין יולדת שנדבקה מאנשי הצוות וזה דבר חריג מבחינת נפח הטיפול הגדול ובלחץ החיובי והמבורך שאנחנו נמצאים בו", מוסיף פרופ' לסינג.

לדבריו היעד המרכזי בשגרה שנוצרה הוא להגן על המטופלים והצוות, תוך המשך מתן השירות הרפואי כבימי שגרה. "עושים את זה על ידי מיגון וריחוק מקסימלי. המיגון מבטל את נושא הריחוק, כי אנשי הצוות כמובן לא מתרחקים מהמטופלים אבל ממוגנים כהלכה. גם המטופלות מוגנות. יש אלמנטים של ריחוק: מיעוט במבקרים או אפילו מניעת ביקורים, מלווה אחד בלבד בחדר לידה הממוגן כהלכה. בנוסף, חשוב ביותר לזהות את המטופלות שהן חולות קורונה משום שההתנהלות איתן שונה. אנחנו המתקן הרפואי שתיפך בהכי הרבה חולות קורונה בארץ ולמרות המספר הזה אף לא אשה יולדת נדבקה אצלנו. הכל נעשה מתוך הבנה גדולה לצורכי המטופלות. בית החולים ליולדות ב'מעייני הישועה' הוא בטוח לעילא ולעילא וכולם מכל שכבות הציבור מתקבלים בשמחה".

בימים האחרונים הוחלט באגף להקל בנושא המלווים ללידה. "כאשר מדובר באשה שילדה בעבר, משך הלידה הוא קצר יותר. לכן מלווה בדרך כלל בן הזוג ושוהה עם האשה עד לאחר הלידה. לעתים, כשהלידה מתארכת והמלווה עייף, החלטנו מהיום לאפשר להחליף את המלווה. עשינו הקלות נוספות ובניתוחים קיסריים בן הזוג עומד לצד היולדת, דבר שלא היה בתקופה האחרונה. בן הזוג מלווה את היולדת למחלקה ועוזר לה להתארגן התארגנות ראשונית. אנחנו לא מגבילים את שהות היולדת במחלקה ומבינים שלהיעדר מלווה בהמשך יש משמעות לא מבוטלת. כל המנגנונים 'המחבקים' שלנו פועלים בצורה משמעותית יותר ולדעתי המטופלות מרוצות יותר".

"אין לנו תחושה של חזרה לשגרה, אבל יש לנו שגרה שלמדנו אותה ואנחנו חיים איתה בשלום. היא אינה מפריעה לנו לעבוד ולהיות מקצוענים עם נשמה יתירה", מוסיף פרופ' לסינג.

הוא גם פונה לנשים לפני לידה החוששות להגיע לבית החולים. "בית החולים הזה נוצר למענכן. זה בית יולדות מיוחד בעיר מיוחדת. יש לנו את המענה המצויין לקהל שבא אלינו ואנחנו בטוחים לחלוטין. העובדה שבני ברק רשומה כעיר שאחוז הנשאים בה גדול יותר, אין הדבר משליך על חדרי הלידה שלנו שבהם הכל מתבצע מתוך הגנה מלאה".

את הראיון עם פרופ' לסינג אנו עורכים בימים בהם המרכז הרפואי 'מעייני הישועה' קורא לציבור להיות שותף במאמצים במלחמה נגד הקורונה.

'מעייני הישועה' מקיים קמפיין גיוס המונים על מנת לאפשר לציבור לתרום מכספו לרכישת הציוד הרפואי הנדרש להפעלת מכונות הנשמה וכל הנלווה לכך. "אנו קוראים ומתחננים לציבור להיות שותפים בזכות הנאצלת של הצלת חיים ולקיים את דברי חז"ל "כל המציל נפש אחת מישראל, כאילו קיים עולם מלא", אומרים ב'מעייני הישועה'.

לאתר מעייני הישועה לחץ כאן