הבית הלבן לנתניהו:
ריבונות - רק אם ישראל תסכים למדינה פלסטינית

הממשל האמריקני העביר מסר לנתניהו ולפיו יינתן אור ירוק לסיפוח רק אם ישראל תקבל את תוכנית השלום במלואה, כולל מו"מ עם הפלסטינים.

ערוץ 7 , ח' באייר תש"פ

טראמפ ונתניהו
טראמפ ונתניהו
צילום: רויטרס

ממשל טראמפ בארצות הברית הבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הבית הלבן ייתן אור ירוק להחלת ריבונות ביהודה ושומרון רק בכפוף להסכמה ישראלית למדינה פלסטינית ואימוץ תוכנית טראמפ במלואה.

הכתב המדיני של חדשות 13 ברק רביד דיווח כי המסר עבר לנתניהו ולאנשיו בכמה ערוצים – אחד מהם הוא שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן – שאמר בישיבה הראשונה של ועדת המיפוי הישראלית-אמריקנית עוד לפני הבחירות האחרונות כי ארה"ב דנה עם ישראל "על יישום תכנית שלום ולא על יישום תכנית סיפוח".

למעשה, ישראל אינה יכולה ״לקחת״ מתוכנית טראמפ רק את החלקים האהובים עליה אלא לקבל את התוכנית כחבילה אחת.

״נהיה מוכנים להכיר בסיפוח ישראלי כחלק ממהלך רחב בו ישראל תסכים למו"מ עם הפלסטינים בהתאם לעקרונות תוכנית טראמפ", אמרו הבכירים האמריקנים. "הסיפוח יהיה צריך להיות כחלק מהצעה להקמת מדינה פלסטינית על בסיס תנאים ספציפיים, היקף שטח מוגדר וסיוע כלכלי נדיב".

עוד דווח בחדשות 13 כי לפני כשבוע וחצי התקיימה שיחת טלפון בין יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר לבין יו"ר כחול לבן בני גנץ.

בבית הלבן רוצים לראות את נתניהו מודיע רשמית אחרי הקמת הממשלה כי הוא מקבל את תכנית טראמפ – והם רוצים שתוכן ההודעה הזו יהיה מקובל גם על בני גנץ. האמריקנים מאמינים שכל מהלך שיבוצע בנושא הפלסטיני, במיוחד כזה שיכלול סיפוח, צריך לזכות להסכמה רחבה בישראל – ולא להיות מחטף או להתבצע על ידי ממשלה צרה.