היום בבג"ץ: עתידו הפוליטי של נתניהו

הרכב של 11 שופטים יכריע האם נתניהו יוכל להרכיב את הממשלה הבאה לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. אם נתניהו ייפסל - ישראל תלך לבחירות.

ערוץ 7 , ט' באייר תש"פ

בית המשפט העליון
בית המשפט העליון
צילום: יהונתן ולצר/TPS

בג"ץ יחל הבוקר (ראשון) לדון בעתירות נגד העברת המנדט להרכבת הממשלה לבנימין נתניהו, שנגדו הוגש כתב אישום, וכן בהסכם הקואליציוני שנחתם בין כחול לבן לליכוד.

העתירות עוסקות בשאלת כהונתו של ראש ממשלה תחת כתב אישום בעבירות שיש עמן קלון, וההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן.

בעתירה שהגישו עמותות חוזה חדש ומשמר הדמוקרטיה הן דורשות למנוע מנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין את הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו.

סיעת יש עתיד-תל"ם והתנועה לאיכות השלטון דורשות לבטל את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן מכיוון שלטענתם הוא חותר תחת עקרונות יסוד בשיטת המשטר בישראל.

נציין כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט טען בתגובתו לבג"ץ כי אין מניעה משפטית להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו, למרות כתב האישום שהוגש נגדו. כמו כן, טען שלא ניתן לפסול את ההסכם הקואליציוני, למרות הקשיים שיש בו.

לאור לוח הזמנים הפוליטי הדוחק, סביר להניח שההחלטה תתקבל בתוך זמן קצר. ביום חמישי יסתיים המנדט שניתן לכנסת לצורך הרכבת הממשלה. המשמעות היא שאם לא תוגש לנשיא ריבלין בקשה לקבלת המנדט שעליה חתומים 61 ח"כים – ישראל תלך לבחירות בפעם הרביעית ברציפות.