יוסי דגן לבנט: "קצין המת"ק פעל בהפקרות"

ראש מועצת שומרון דורש משר הביטחון להקים ועדת חקירה לאירוע בצפון השומרון: "הדרישה של הקצין למסור נשק ל'שוטר פלסטיני' - מופקרת".

ערוץ 7 , י' באייר תש"פ

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן פנה היום (שני) במכתב חריף לשר הבטחון ח"כ נפתלי בנט, זאת לאחר שהבוקר, נעצרו ארכיאולוגים בשטחי C ע"י שוטרים של הרשות הפלסטינית, וקצין ממת"ק מנשה הורה להם למסור את נשקם לשוטרים הפלסטינים

"מדובר בהוראה מופקרת ובאירוע שהיה עלול להגמר באירוע דוגמת הלינץ' ברמאללה" כותב יוסי דגן לשר הבטחון, "לא יעלה על הדעת, שקצין במנהל האזרחי יורה לאזרח ישראלי למסור את נשקו למחבלים במדים שוטרי הרשות 'הפלסטינית'".

לדבריו, "מעבר להשפלה שיש בכך ובכפיפות הקומה הלאומית, יש בכך הפקרות בטחונית ברורה. ויש לחדד את הנהלים בנושא זה לאלתר. לאחר שאביתר בורובסקי הי"ד, הרב מאיר חי הי"ד, בן יוסף לבנת הי"ד, רב סמל איהאב חטיב הי"ד, נרצחו ע"י שוטרים 'פלסטינים'".

"לאחר הלינץ' ברמאללה אותו גיבו שוטרים 'פלסטינים', לא ייתכן שקצין במנהל האזרחי יורה לאזרח למסור את נשקו לשוטר 'פלסטיני' ויסכן את חייו. אני קורא לך אדוני שר הביטחון להידרש לנושא הזה ולזמן לוועדת חקירה את הקצין ושרשרת הפיקוד שנתנה הוראה שערורייתית כזו", הוסיף.

הבוקר כאמור יצאו 3 ארכיאולוגים לבצע מחקר בנרבתא, בדרכם נתקלו במחסום של הרשות הפלסטינית שהוצב ככל הנראה בשל הקורונה. השוטרים הפלסטינים עצרו את השלושה ודרשו מהם למסור את נשקם.

כשאלו סירבו הם העלו על הקו קצין ממת"ק מנשה שהורה לשלושה למסור את נשקם לשוטר. לאחר התערבותו של ראש המועצה האזורית שומרון שוחררו השלושה עם נשקם לבסיס מבוא דותן הסמוך ומשם לביתם.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר: "מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי המתיישבים שהגיעו היום לאתר הארכיאולוגי עשו זאת ללא אישור. בתאריך ה-30 באפריל 2020 (יום חמישי האחרון) הם הגישו לחטיבה המרחבית מנשה בקשה לתיאום כניסתם לאתר - אך זאת לא אושרה, בין היתר בשל הימצאות ’חסם קורונה׳ של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בכביש הגישה לאתר זה, שהצבתו אושרה על ידי כלל גורמי הביטחון.

כמו כן, בניגוד לנטען, קצין המנהל האזרחי לא אמר, הנחה או ביקש ממנגנוני הביטחון הפלסטינים להחרים את הנשק של המבקרים באתר הארכיאולוגי.

צר לנו שגורמים בעלי אינטרס בוחרים להכפיש את פעילות המנהל האזרחי תוך הפצת מידע כוזב - בעוד שקציני היחידה פועלים כל העת, לרבות באירוע הספיציפי הזה - לשמירה על ביטחון ושימור מרקם החיים של כלל תושבי יהודה ושומרון. אירוע לקיחת הנשק מידי התושבים על ידי השוטרים הפלסטינים, בוצע בניגוד לנהלים המקובלים ויתוחקר בהתאם".