השגריר בדימוס ארתור קול: ''לשקם את משרד החוץ"

בכיר לשעבר במשרד החוץ אומר כי דו"ח מבקר המדינה צריך לעורר את המערכת הממשלתית להעניק למשרד את האמצעים הנדרשים לפעילותו.

ניצן קידר , י' באייר תש"פ

משרד החוץ בירושלים
משרד החוץ בירושלים
צילום: פלאש 90

השגריר בדימוס ארתור קול, לשעבר סמנכ"ל תקשורת והסברה במשרד החוץ וחבר צוות חשיבה במכון מיתווים, מגיב לביקורת החריפה שנמתחה בדו"ח מבקר המדינה על הזנחת משרד החוץ.

"דו"ח מבקר המדינה על משרד החוץ חמור ביותר. הוא קובע כי המשרד האמון על קידום האינטרסים של ישראל בזירה הבינ"ל מצוי במשבר תפקודי ותקציבי. מממצא אחד מרכזי מתעלם המבקר וזה המשבר המנהיגותי", אומר קול.

לטענתו, "הרי למשרד החוץ היה שר ממונה שנתן יד לקיצוץ האגרסיבי בתקציב המשרד, לביזור סמכויותיו ולחוסר התאום בין עשרות המשרדים והגופים הפועלים בתחום קשרי החוץ, עד כדי פגיעה של ממש ביחסי החוץ של המדינה. גופים ממשלתיים העוסקים בתחומי פעילות שניטלו ממשרד החוץ, או שעוסקים בקשרי חוץ נושאיים, תוקצבו בהיקפים אדירים בעוד שמשרד החוץ עבר קיצוץ חריף בתקציב ובכוח אדם. מבקר המדינה נמנע באורח תמוה מלהצביע על האחראים למחדל הזה, שמהווה פגיעה של ממש בביטחון הלאומי של ישראל".

השגריר בדימוס קורא לשיקום מהיסוד של המשרד. "מה שנדרש כעת, עם כינונה של ממשלה חדשה, הוא להוביל תיקון גדול ולשקם את משרד החוץ, לקבוע אסטרטגיה ויעדים ברורים, להעניק לו את האמצעים הנחוצים ולהבטיח שיוכל למלא את משימתו הלאומית".

בדו"ח המבקר עלה כי על אף שעשרות גורמים ממשלתיים פועלים במקביל, אין גורם מתכלל ואין אסטרטגיה לאומית לפעילות בתחום החוץ. לא אחת תחומים מטופלים במקביל הן על ידי משרד החוץ והן על ידי גורמים אחרים ללא תיאום. דבר זה עלול לפגוע במישרין באפקטיביות הפעילות הממשלתית בזירה הבינ"ל.

עוד נמצא כי משרד האוצר בחן מהלך לסגירת כ-20% מנציגויות ישראל בעולם, מבלי לנתח את ההשלכות של מהלך כזה על יחסי החוץ של ישראל.

המבקר קובע כי הקיצוץ הניכר בתקציב המשרד לשנת 2019 הוביל למשבר תקציבי עמוק שפגע קשות ביכולת המשרד בארץ והנציגויות בחו"ל לקיים את פעילותם ולקדם את האינטרסים של ישראל.