הרב רפי פרץ:
הורים יוכלו לחתום על הצהרת בריאות דיגיטלית

משרד החינוך פרסם נוהל המאפשר להורים לחתום דיגיטלית על הצהרת הבריאות שילדיהם נדרשים להביא לבית הספר.

אורלי הררי , י"א באייר תש"פ

חתימה דיגיטלית
חתימה דיגיטלית
צילום: ISTOCK

שר החינוך הרב רפי פרץ (ימינה) הודיע כי תלמידי ישראל שחוזרים לבתי הספר וחייבים להביא איתם הצהרת בריאות, לא יצטרכו להצטייד במסמך אלא הוריהם יחתמו על הצהרה דיגיטלית.

''מקלים על הבירוקרטיה של הצהרת בריאות התלמידים", בישר פרץ בטוויטר, "במהלך חזרת התלמידים למסגרות החינוך הם מתבקשים למלא טופס הצהרת בריאות, הוצאנו נוהל מסודר המאפשר להורים לחתום דיגיטלית''.

שר החינוך סיפר: ''החתימה תיעשה דרך ספקים מאושרים של המשרד שיבטיחו את הגנת הפרטיות. פנו לבית ספר לקבלת הנחיות לרישום''.

הרב רפי פרץ
צילום: דוברות

הצהרת הבריאות היומית היא חלק מצו הבריאות ומהווה התחייבות מצד ההורה כי הילדה או הילד שלהם עומדים בתנאי הבריאות הנדרשים. ההורים מתחייבים כי מדדו להם חום שאינו עולה על 38 מעלות, אין להם קשיי נשימה ושיעול והם לא נחשפו ב- 14 הימים האחרונים לחולה מאומת. תנאים אלה חלים גם על עובדי ההוראה.

הכניסה לטופס המקוון תעשה באמצעות אחת מ-18 תוכנות הניהול של בית הספר, שאושרו זה מכבר על ידי משרד החינוך. ההורה או עובד ההוראה יוכלו להיכנס אל אחת מהמערכות ולקבל שם מידע מסודר אודות אופן מילוי הטופס.

אמש הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו את אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה, הכריז על ביטול מגבלת היציאה מהבית עד 100 מטרים והודיע כי מותר לבקר בני משפחה מדרגה ראשונה, כולל סבא וסבתא, בלי חיבוקים ובלי מגע.

החל מהיום מותרת התקהלות עד 20 איש בשטח פתוח. הקניונים והשווקים ייפתחו ביום חמישי - מותר לקנות אוכל אך אסור לאכול במקום. מערכת החינוך כולה תחזור לפעילות מלאה עד סוף החודש. עד אמצע חודש יוני ייפתחו מרכזי הספורט והמלונות.

''ההתמודדות שלנו עם משבר הקורונה מתנהלת ללא הפוגה. איננו מרפים מהמאמץ להתגבר על הנגיף, כי רפיון פירושו סכנה", אמר נתניהו בפתח מסיבת העיתונאים. ''השקענו מאמץ לאומי רחב היקף כדי לבלום את הנגיף והשגנו הצלחה גדולה מאוד. ב-18 במרץ היינו ב-118 נדבקים יומיים, דרך 729 וירד מאז ל-31".

נתניהו סיפר: ''בישראל נפטרו 235 איש וכל אחד הוא עולם ומלואו, אבל תראו מה קורה במדינות מפותחות אחרות. באיטליה נפטרו 29 אלף בני אדם, בבריטניה 28 אלף, בספרד ובצרפת 25 אלף, ובארצות הברית 69 אלף. בניו יורק שהיא בערך בגודל של ישראל מעריכים 18 אלף. ישראל משמשת מודל למדינות אחרות''.

לדבריו, ''ההצלחה שלנו מבוססת על סגירת הגבולות, הבידוד הביתי והמעקב הדיגיטלי. גיבשנו תוכנית מקיפה שתאפשר חזרה לשגרה בצל קורונה. החזרת המרחב הפרטי הציבורי והמשק לסוג של שגרה תמשיך להיות תלויה בכם - במשמעת העצמית, בערבות ההדדית ובאחריות שלכם".

ראש הממשלה פירט: ''אנחנו מבטלים את מגבלת 100 המטרים ליציאה מהבית. מותר לבקר בני משפחה מדרגה ראשונה - מותר לבקר את סבא וסבתא, אבל עדיין לא לחבק, לנשק וגעת. אני יודע שזה קשה. אנחנו מגבילים את ההתקהלות ל-20 איש במרחב פתוח, נעלה בהמשך ל-50 ומקווים שבאמצע יוני נוכל לבטל את המגבלות''.

''בגלל שבל"ג בעומר יש הרבה חתונות נאפשר חתונות של עד 50 איש, רק הקידושין בלי חגיגות. ב-31 במאי נאשר 100 איש וב-14 ביוני נבטל את ההגבלות כליל, כמובן בהנחה שלא תידלק נורה אדומה''.

נתניהו סיפר כי מערכת החינוך כולה תחזור לפעילות עד סוף החודש. ''ביום ראשון ישובו הגנים וב-14.6 תשוב ההשכלה הגבוהה. הקניונים והשווקים יפתחו ביום חמישי, מותר לקנות אוכל אך אסור לאכול במקום. המסעדות יפתחו בהמשך".

''אני מאוד אוהב לבקר במחנה יהודה מאז ילדותי ולקנות שם אוכל. אפשר לקנות אוכל אבל לא לאכול במקום, זה עוד יגיע", הבטיח ראש הממשלה וסיפר כי עד אמצע חודש יוני ייפתחו מרכזי הספורט והמלונות.

נתניהו הדגיש: ''האופק נראה בהיר יותר, אבל ייתכן שהנגיף יתפרץ מחדש. אנחנו חייבים להיות מוכנים לזה. אנחנו נערכים לאפשרות שיגיע גל חדש לפני שיימצא חיסון''.

שר האוצר משה כחלון בירך על אסטרטגיית היציאה ממשבר הקורונה, ואמר כי הוא ''שמח על פתיחת המשק, הוא חייב לנוע. יש תוכנית עבודה שתוציא את המדינה לצמיחה ורווחה כלכלית. לתת פיצויים או דמי אבטלה זה הכרחי''.