ספר חדש לקראת שבועות: "מגילת נאמנים"

מדוע עוזב אלימלך את בית לחם? מדוע דווקא לשדה מואב? מה גורם לרות לדבוק בנעמי? איך הגיבה בית לחם לרות ולנעמי?

אברהם אליצור , י"ב באייר תש"פ

ספר חדש: "מגילת נאמנים"
ספר חדש: "מגילת נאמנים"
צילום: כריכת הספר

את סיפור מגילת רות כל אחד מאיתנו יודע לצטט בקלות (אפילו אלה שנרדמו בשבועות האחרון בזמן קריאת המגילה).

אבל לא כל אחד יודע להסביר את סיפור העומק של המגילה: מדוע עוזב אלימלך את בית לחם? מדוע דווקא לשדה מואב? מה גורם לרות לדבוק בנעמי? איך הגיבה בית לחם לרות ולנעמי? ומה שכנע את בועז לשאת את רות לאישה?

מגילת רות מתחילה בסיפור על ימי שפוט השופטים, ימים נטולי הנהגה קבועה, המאופיינים בחוסר לקיחת אחריות ברמה הלאומית, איש הישר בעיניו יעשה. בפסוק האחרון מוצג הקוטב הנגדי – לידת דוד המלך, האיש שהוביל את איחוד הממלכה ומשמש עבורנו עד ימינו כסמל המלכות בישראל. איך סיפור קטן בן ארבעה פרקים הוביל שינוי כה דרמטי, של מאה ושמונים מעלות?

במבט ראשוני, התשובות לכל אלו אינן נמצאות בכתוב. התנ"ך ממעט בנימוקים, תיאורי רגשות ותהליכי עומק, יאמרו רבים, והרוצה לגלות את אלו יצטרך להשלים בעצמו, או ללכת לפתוח פרשנים.

מבט מעמיק וסבלני בהרבה, יגלה תמונה שונה מאוד. המקרא עשיר מאוד ברגשות ותהליכים, אלא שהוא מתאר אותם במילים בודדות, בעדינות רבה ובין השורות. חז"ל לא "המציאו" פרשנויות מדעתם, כי אם צללו אל תוך הפסוקים וגילו את העומק האינסופי שנמצא בהם. לימוד כזה פתוח גם בפני הלומד בן ימינו, אך הוא מצריך אורך רוח וקשב רב.

הספר "מגילת נאמנים" הוא פרי לימוד והוראה של שנים במגילת רות. בכתיבה בהירה וצמודה לפסוקי המגילה, צולל הרב שמעון קליין אל ההתרחשות במואב וביהודה, בשדות השיבולים של בית לחם ובשער העיר, ומראה כמה מידע טמון במילות המגילה בנוגע לשאלות אלו ולעוד רבות. אף שהמגילה ממעטת במילים, ניתן לדלות ממנה מידע רב על הדמויות – נעמי, רות ובועז, על ההתלבטויות של גיבוריה ועל הבחירות האמיצות והבלתי מובנות מאליהן.

בתוך כך נמתח מתחת לפני השטח חוט שהולך ומתעבה, עד שהופך לקשר חזק והדוק, בין סיפורה של מגילת רות לבין דרכו של דוד המלך ודמותו.

הרב שמעון קליין מלמד בישיבת בית אל, במכללת הרצוג ובמסגרות נוספות. "מגילת נאמנים" הוא ספרו השני, אחרי "דברי שלום ואמת" על מגילת אסתר.

מעבר לפרשנות הפסוקים, הוא גם מציע בספריו דרך לימוד ייחודית שפיתח במשך שנים רבות, ואשר נותנת ללומד כלים להעמקה ולהרחבה בכל ספרי המקרא.

לרכישת הספר לחצו כאן

מגילת נאמנים
שמעון קליין