חוזרים למעונות, בינתיים לא כולם

חזרת המעונות תתאפשר ל-70% מהילדים. מי? למה? מה יעשו האחרים? מנהל איגוד מעונות יום מספר על המו"מ שאיפשר את החזרה למעונות.

שמעון כהן , י"ב באייר תש"פ

חוזרים
חוזרים
צילום: איסטוק

על הסיכומים בין האוצר והרווחה לפתיחת מעונות היום המפוקחים החל מיום ראשון שוחחנו עם נועם דרייפוס, מנהל איגוד מעונות יום הכול 220 מעונות ברחבי הארץ.

"מאז שהתחילו לדבר על חזרה ניסינו, יחד עם משרד הבריאות, משרד האוצר ומשרד הרווחה, לחשוב על מתווה שיאפשר לנו לחזור יחד עם שמירה על בריאות הילדים והצוותים. מדובר בסיפור מורכב יותר מבתי הספר כי מדובר בתינוקות ופעוטות שצריכים את המגע ואי אפשר להציב כללים מסובכים מדי".

"לקח זמן עד ששכנענו את משרד הבריאות ואתמול הגענו להסכמות לגבי המתווה שמדבר על 17 ילדים בכיתה, כלומר שכשבעים אחוז מההורים יוכלו לשים את הילדים במעונות ובצורה הזו נוכל לשמור על הבריאות של הילדים בצורה המקסימאלית".

מוסיף דרייפוס ומספר כי בימים אלה מנסים למצוא מענה גם לחלק מהורי שלושים האחוזים שנותרים בבית. לדבריו "בשלב הזה יהיה קשה למצוא חלופות. אנחנו פועלים מול משרד הרווחה ומנסים לקבל אישור להשמיש חדרים אחרים כמו ממ"ד וחדר ג'ימבורי לפתיחת כיתה נוספת, מה שייתן כמעט תפוסה מלאה ברוב המעונות".

איך ייקבע אילו ילדים יוכלו לשוב למעונות ואלו לא? "התיעדוף מאוד קשה. ביקשנו שמשרד הרווחה יגיד את מי כן ומי לא. זה יעשה לפי דרגות רווחה ושיקלול עבודת הורים אם היא חיונית או לא. אם נקבל אישור על פתיחת הכיתה הנוספת נגיע מ-70 אחוזים ל-80-85 אחוזים". הסדר זה, אם יתקבל, יחול על כלל הארגונים המפעילים מעונות.

החל מהיום, מספר דרייפוס, יופץ בקרב ההורים שאלון שכל ארגון מעונות מכין, וממנו ניתן יהיה להתעדכן ולקבוע מי ייכלל במעונות הנפתחים ומי לא. בימים אלה, הוא משער, יעמדו הצוותים בפני "פרץ של בקשות כי כולם רוצים לחזור. הורה שנזקק יותר בדרגת רווחה נמוכה יותר יהיה בתיעדוף וכך גם הורים חיוניים למשק כמו עובדי הוראה, עובדים סוציאליים וכו'".

לזאת מוסיף דרייפוס ומעיר כי ישנם גם הורים שאינם ממהרים להחזיר את הילדים למעונות. מדובר בהורים שנמצאים בחל"ת, הורים העובדים בענפי התיירות והמלונאות וכיוצא באלה. המשמעות היא שלא כל 100 האחוזים ירצו לחזור וקיים סיכוי רב יותר לאיזון בין רצון ההורים ליכולת קליטת הילדים.

הדיון שהתקיים הלילה עסק לא מעט בשאלת התקצוב המיוחד הנדרש לשם הפעלת המעונות, ועל כך מפרט דרייפוס: "כלל הארגונים פעלנו יחד גם לחזרה בטוחה לצוותים ולילדים, וגם כדי שנוכל להחזיק את המערך הזה. החלק הראשון הוא הוצאות קבועות רבות שיצאו בחודש וחצי שעברו, הוצאות מנהלה שקיבלנו כל שיפוי חד פעמי, ומאחר ואנחנו לא בתפוסה מלאה, בעוד איזון תקציבי מתאפשר כשהמעון נמצא בתפוסה מלאה, וגם על כך יהיה שיפוי נוסף של משרד האוצר על היעדר תפוסה מלאה".

על חודשי החופש הגדול, יולי אוגוסט, מבהיר דרייפוס ואומר כי מדובר במועד מאוחר ורחוק שלפי שעה קשה לקבוע מה יהיה בו והדברים תלויים במציאות המשתנה. "כרגע אנחנו מדברים על מאי ויוני. יולי אוגוסט נמצאים מעבר לאופק. האופק שלנו כעת הוא יום ראשון והחזרה לגנים ולמעונות ותחילת שחרור המשק".