מה שלא מספרים לנו על סין

גזענות כלפי זרים, הסתרת מידע, חקירות כלפי מתנגדי עמדת הממשל ופעולות המאוששות את טענת המודיעין האמריקאי. מה קורה בסין.

שמעון כהן , י"ב באייר תש"פ

הבונד. שנגחאי
הבונד. שנגחאי
צילום: שרית שי

על המתרחש בימים אלה של התאוששות מקורונה בסין מספרת שרית שי, המומחית לסין, המתארת מציאות מטרידה של גזענות, סתימת פיות והתנהלויות מחשידות של הממשל שם.

"הכי מטרידה אותי התמונה שהעולם מקבל מסין", היא אומרת. "ילדים לא חזרו ללמוד בסין למעט במקומות כמו שנחאי וגם שם לא כולם. יש שם תופעה של גזענות שבולטת בעיקר מול כהי עור שהגיעו לסין לפני תקופה – הטיסות עדיין סגורות למי שאינו סיני. מי שגר בשכונה של ריכוזי תושבים זרים יכול למצוא את עצמו מול דרישה של בעל הבית לעזוב את הבית מהיום למחר כי מבחינתו הזרים הביאו את הקורונה לסין".

מוסיפה שי ומספרת כי במציאות כיום בסין ניתן להתנפל על סטודנט עובד או איש עסקים שחור ו"ללא סיבה להעביר אותו לקראוון מעופש לכמה שעות בתואנה של בדיקת קורונה".

"ישראלים שחיים שם לא יספרו על כך, כי יש להם אינטרס כלכלי או אינטרס אחר, אבל גם הם לא פעם חוששים לצאת מהבית כדי שלא לפגוש שוטר שיעכב אותם או חיילים שיבררו מה הם עושים בחוץ", אומרת שי ומשווה את המציאות בסין כלפי זרים לזו שהייתה בראשית ימי הקורונה בישראל כלפי סינים שנמצאים כאן.

לדבריה הממשלה והתקשורת מלעיטה את התושבים בסין בהאשמות כלפי הזרים ככאלה שהביאו את הקורונה לסין, ובהקשר זה גם נגד אמריקה. "רוב המידע שם לוקה בחסר ובתקשורת מרעילים את האנשים נגד זרים ונגד אמריקה. אם מי שלא מסכימים עם הממשלה יביעו את דעתם, אז או שדעתם תימחק או שידפקו אצלם בדלת ויעבירו אותם לחקירה איפשהו. יש שליטה קבועה על האנשים ויש תחושה שלא נעים להיות שם".

באשר לה עצמה, כמי שחלקה את חייה בין ישראל לסין, היא אומרת כי היא "שוקלת אם אני רוצה לחזור לשם ואני לא בטוחה, כי ייקח זמן עד שמה שנעשה בסין יעבור".

בהתייחס לטענות המודיעין האמריקאי אודות הצטיידות סינית בציוד רפואי במקביל להסתרת התפשטות המחלה, אומרת שי כי גם היא העלתה את החשד עוד בימי ראשית המגפה. "תהיתי איך יתכן שחברים שלי מסין ביקשו ממני מסיכות כשהדבר התחיל, ובתוך פחות מחודש לאחר מכן הם כבר יכולים לתרום טונות של ציוד. אמרתי שמישהו שמר את הציוד. אני מאמינה למודיעין האמריקאי. זה מאוד מכעיס. מדובר בפשע".

לדבריה "ישראלים אומרים שהם לא חוזרים לסין כי אין טיסות, אבל לתחושתי הם פשוט מעדיפים להישאר בארץ. שם לא ידברו כמו שאצלנו מביעים דעה. אין אפשרות לומר את הדברים אלא רק ברשתות חברתיות. הסינים לויאליים מאוד לממשל. זו שליטה מלאה בעם, סוג של רודנות. מי שכן יביעו דעה הם הסינים שמתגוררים במדינות אחרות כמו בקנדה".

להערכתה הסינים כבר מחזיקים באנטי-וירוס שפותח יחד עם הנגיף עצמו וזאת על מנת להציב את סין בעמדת כוח בהתמודדות הכלכלית ארוכת השנים עם ארה"ב.

עוד מוסיפה שי ומספרת: "הם רק עכשיו מפרסמים מחקרים על ילדים שנהיו חולים, והדברים לא באים לידי ביטוי חזק כאן בישראל, אלא בספרד ובמקומות דומים. ילדים שיש להם קורונה לאו דווקא יפתחו שיעול חום וכאבי גרון. יש סימנים מובהקים לילדים שנדבקו בספרד ובוואהן. מדובר בפריחה על הבטן והגב, דלקות בעיניים, שלשולים וכאבי בטן. לדעתי אם ילד קם עם מעט פריחה ושלשולים לא לשלוח לגן או לבית הספר. להבין שיש כאן דברים שהם מעבר, ואם לא רוצים לחזור לסגר צריך לפתוח שבע עיניים".

"דבר נוסף שלא מדברים עליו הוא מה קורה עם המחלימים. מסתבר שיש פגיעה בלב ובכלי דם, ובארה"ב חמישה מהמחלימים עברו אירוע מוחי כתוצאה מהקורונה. לא ראיתי מרואיין שחזר לחיים רגילים לחלוטין. מדובר בטיפול ושיקום ארוכים. מה שנעשה כעת הוא ניסוי חברתי ונדע רק בעתיד אם הוא טוב או לא, אבל חשוב שהאנשים ידעו שהקורונה לא עזבה".