אסטרטגיית יציאה לחולי סרטן

הטיפול בחולי לימפומה התפתח רבות בשנים האחרונות, אך ימים אלו עלולים להוביל לפגיעה ברצף הטיפולי והמעקב מחשש להדבקות בנגיף הקורונה

ד"ר אודית גוטויין , י"ב באייר תש"פ

ד"ר אודית גוטויין
ד"ר אודית גוטויין
צילום: יח"צ

לימפומה היא קבוצת מחלות גידוליות שמקורן בתאים בשם 'לימפוציטים' המהווים חלק ממערכת החיסון, כל אחת מהמחלות בקבוצה זו שונה מבחינת אופייה ודרך הטיפול בה.

בשנים האחרונות חלה תמורה בטיפול בלימפומה בזכות הבנה טובה יותר של הגידול וסביבתו, הבנה שהובילה לפיתוח טיפולים ממוקדים בעלי יעילות טובה שחוללו שינוי בתוחלת החיים של החולים.

אך ימי הקורונה הביאו לאתגרים חדשים ולא פשוטים עבור חולים אלו, לא זו בלבד שלרוב מדובר בחולים בגיל מבוגר שנמצאים בסיכון גבוה יותר מעצם גילם, אלא שהן הלימפומה עצמה והן הטיפול בלימפומה גורמים לדיכוי חיסוני אצל החולים והם חשופים יותר לתחלואה במחלות זיהומיות.

כאשר הלימפומה מטופלת היטב תוך מעקב רפואי צמוד, הסיכון לסיבוכים נמוך יותר ולכן הדרך הטובה ביותר לשמור על בריאותם של חולי לימפומה, בטווח הקצר והארוך היא להמשיך ולהקפיד על המשטר הטיפולי והמעקב אחר המחלה. אך החשש מהידבקות בנגיף הוביל לירידה חדה במספר החולים שהגיעו למרפאות בבתי החולים, יש מי שחשש שהטיפול בבית החולים או אפילו היציאה מהבית לבית המרקחת לרכישת התרופות מעמידה אותו בסיכון להדבקות בנגיף, וחולים רבים נמנעו מלהגיע למעקב, מה שהקשה על היכולת לאתר סיבוכים שונים.

תחילת הדרך התאפיינה בחוסר וודאות לגבי ההנחיות, וגם זמינות בדיקות הקורונה הייתה מוגבלת. אך תוך זמן קצר גובשו נהלים בבתי החולים באשר לאמצעי המיגון, הפרדה בין מטופלים מדוכאי חיסון למטופלים אחרים, והגברת זמינות בדיקות הקורונה לאוכלוסייה זו. כחלק מההתמודדות עם הקורונה הצוות הרפואי עוקב אחר הנחיות ממקומות שונים בעולם, נערכים דיונים בקהילה הרפואית ואף הוכנסו שינויים בפרוטוקולים רפואיים לחולי לימפומה כמו דחיית טיפולים לא דחופים, כך שניתן להתאים לכל מטופל תוכנית טיפול תוך התחשבות במצב הקורונה.

לאור המצב פתחנו קווי תקשורת חדשים במטרה לשמור על הקשר עם החולים כמו ביקורי טלמדיסין ושיחות וידאו. אך יש לציין כי גם בעת זו, אנו מדריכים את המטופלים כי במידה ויש החמרה במצבו של חולה לימפומה. לדוגמא: עלית חום או קוצר נשימה חריף, יש חשיבות להגיע לבדיקת רופא דחופה במרפאה או בחדר המיון.

כעת, כשהמדינה כולה מתכוננת לקראת היציאה מהמשבר, אסטרטגיית היציאה מעמידה את החולים באתגר נוסף. החולים הצעירים חוששים להכניס את ילדיהם למסגרות החינוך או לחזור לעבוד מחשש להדבקה, וכך גם בני המשפחה חוששים שאם יחזרו לשגרה הם עלולים להדביק את החולים. המלצתינו היא להמשיך ולהקפיד על כללי היגיינה והריחוק החברתי בהתאם להנחיות משרד הבריאות, חשוב שגם בני המשפחה והסביבה התומכת יתגייסו לנושא וישמרו על הכללים במידת האפשר, כל אחד בדרכו.

ככל שהחולים ובני משפחתם יישמו את התנאים האלו תוך הקפדה על הטיפול והמעקב כך יוכלו לשמור על בריאותם.

הכותבת היא אחראית תחום לימפומה במרכז הרפואי שמיר/אסף הרופא